Reklama

TOP 10 wydarzeń w 2022 roku w Gostyniu i powiecie gostyńskim. Co byście dodali?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/fotomontaż: Z. Pacanowski

TOP 10 wydarzeń w 2022 roku w Gostyniu i powiecie gostyńskim. Co byście dodali? - Zdjęcie główne

To nie był spokojny rok... | foto arch. gostynska.pl/fotomontaż: Z. Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jaki był ten miniony 2022 rok dla nas, mieszkańców powiatu gostyńskiego? Co było największym sukcesem, a co porażką? Jakie tematy na naszym portalu Was najbardziej poruszyły? Oto podsumowanie.

Jest takie powiedzenie, zupełne niesłusznie przypisywane Chińczykom „Obyś żył w ciekawych czasach”.  W tym znaczeniu ostatni - 2022 - rok był „ciekawy” w szczególny sposób, bo będzie on interesujący dopiero dla naszych potomków. Czas post-pandemicznej rzeczywistości, wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego. Ale i czas wzajemnej życzliwości, niesamowitej współpracy i pokonywania przeszkód.


Poniżej próbujemy w 10 hasłach przewodnich przybliżyć Wam najciekawsze, najważniejsze tematy mijającego roku. Każdy z wyróżnionych na czerwono fragmentów tekstu odsyła czytelnika do materiałów prasowych. Wystarczy w nie kliknąć, by przejść do odpowiednich artykułów.


Zaczynamy.

Pomoc charytatywna

Że Polacy – i gostyniacy -  są otwarci na pomoc, wiemy od zawsze, a na pewno przekonujemy się o tym przy okazji kolejnych finałów WOŚP. Oczywiście, w 2022 roku największym sukcesem armii życzliwych ludzi z niesamowitą ekipą #ZuziakontraSMA na czele było doprowadzenie do szczęśliwego finału zbiórki ponad 9 milionów złotych na najdroższy lek świata dla dwuletniej Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa, walczącej z SMA. Niemożliwe stało się możliwe i już w sierpniu 2022 r. zazielenił się pasek na portalu pomocowym, a w listopadzie dzielna dziewczynka otrzymała dawkę zolgensmy w szpitalu w Lublinie
Inna mieszkanka powiatu gostyńskiego, 14-letnia Julka Mikołajczak walcząca z rdzeniowym zanikiem mięśni od urodzenia również może liczyć na pomoc ludzi dobrej woli. Trwają zbiórki na jej leczenie i rehabilitację, spełniają się jej marzenia.

Jeśli o marzeniach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o Zuzannie Kryś z Pogorzeli. Ta niesamowicie pogodna 17-latka po walce z nowotworem kości strzałkowej i amputacji części kończyny już od czerwca 2022 r. stanęła na nogi dzięki innowacyjnej protezie i przygotowuje się do matury. 
Te i wiele innych przykładów potwierdzają, że chcemy i potrafimy pomagać. Nie zapominajmy też o akcjach krwiodawstwa we współpracy z gostyńskim „Hutnikiem”.

Wojna w Ukrainie

Jeśli o pomocy mowa, kolejnym jej przykładem był „narodowy zryw” Polaków w humanitarnym wsparciu sąsiedniej Ukrainy w walce z Rosją i to od samego początku inwazji, 24 lutego 2022 r. Początkowy chaos, zakwaterowywanie napływającej fali uchodźców, zbiórki rzeczy i żywności szybko zamieniono w pomoc systemową, przy współudziale instytucji świeckich i kościelnych. Byliśmy na dworcu we Wrocławiu i z wolontariuszami pod polsko- ukraińską granicą. Ukraiński żołnierz otrzymał bezprecedensową pomoc od gostyniaków - protezę nogi, całe rodziny odnalazły w naszym kraju bezpieczne miejsce do życia. Egzamin z człowieczeństwa zdaliśmy celująco.

Kryzys za kryzysem

Niestety, wraz z konfliktem zbrojnym na wschodzie, cała Europa, w tym Polska stanęła w obliczu kryzysu energetycznego. Na bieżąco śledziliśmy szaleńcze podwyżki cen paliwa, sarkaliśmy na ceny gazu i prądu. Jednak największą „niespodzianką” okazały się problemy w dostawie węgla, jego cena i sposób dystrybucji. Okazało się, nie samo posiadanie funduszy na „czarne złoto” nie wystarczy, by zapewnić sobie ogrzewanie domu. Aukcje, licytacje, przekręty. W końcu wkroczyły władze poszczególnych gmin i jest szansa na uporządkowanie tego bałaganu. O zmianie w przepisach wiemy wszystko.
Dodajmy do tego nową politykę gospodarowania odpadami komunalnymi, m.in. w naszym powiecie i mamy sporo powodów do narzekania. 

Nowe oblicze szpitala

O szpitalu powiatowym w Gostyniu każdy z nas ma jakieś zdanie, czasami negatywne. Jednak trzeba przyznać, że wraz z nową osobą na stanowisku dyrektora tej placówki, Zbigniewa Hupały poczyniono konkretne zmiany. Jakie, o tym pisaliśmy kilkukrotnie. Zapraszamy do lektury chociażby tego artykułu o gostyńskiej porodówce.

Komenda policji na „szóstkę”

Jeszcze pod koniec 2022 r. udało się zakończyć wielomilionową modernizację i przebudowę Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. Aż chciałoby się napisać: „zapraszamy wszystkich na Wrocławską”, ale chyba wystarczy, że obejrzycie naszą rozległą relację z otwarcia nowoczesnego budynku. O swojej wizji policji opowiada też jej komendant, mł. inspektor Piotr Gorynia.

Strażacy też na plusie

Strażaków lubią chyba wszyscy, nie tylko za ich ofiarną pomoc przy pożarach, zdarzeniach drogowych czy współpracę ze społeczeństwem. W 2022 roku mogą się czuć szczególnie docenieni strażacy-ochotnicy, otrzymali prawo do ekwiwalentu, doposażenie sprzętowe i wiele słów podziękowań przy okazji jubileuszy poszczególnych jednostek. Za to zawodowi druhowie doczekali się nowego komendanta KP PSP w Gostyniu, st. kapitana Marcina Nyczki.

Inwestycje na miarę XXI wieku

Polski Ład wielu z nas kojarzy się raczej z nieładem. Trzeba jednak przyznać, że w krajobrazie powiatu gostyńskiego przez ostatnie 12 miesięcy nastąpiły znaczące zmiany, chociażby w infrastrukturze drogowej. Mowa tu o rozpoczęciu budowy obwodnicy Gostynia. Jeszcze przed końcem roku zakończono też budowę al.Niepodległości w Gostyniu, czyli łącznika ul. Górnej i Leszczyńskiej. Pierwsze rondo w Poniecu również robi wrażenie. Jeszcze „tylko” rok czy dwa i możliwe, że będzie naprawdę pięknie, bezpiecznie i nowocześnie

Remonty nie zawsze na czas

Ale żeby nie było zbyt polukrowane, wspomnimy też o remontach, które chyba nie poszły zgodnie z planem. Takim sztandarowym przykładem jest niestety rozkopany i niedokończony rynek w Krobi. Co poszło nie tak i jakie są pomysły na zakończenie inwestycji? Jedno jest pewne, kupcy krobscy nie mają powodu do optymizmu…

Sportowe sukcesy i porażki

W Gostyniu sport jest ważnym elementem życia mieszkańców. Tematy czerwcowej porażki Korony Piaski w walce o Wielkopolski Puchar Polski oraz zdobycie Pucharu Polski strefy leszczyńskiej przez czwartoligową Kanię Gostyń rozgrzały nie jedną klawiaturę. Wspomnieć też należy o sukcesie zawodników Sportów Walki Gostyń w Mistrzostwa Europy. Również w boksie mieliśmy powody do zadowolenia.

A tak już w około-sportowych tematach również mamy niemałe osiągnięcia. Gostyniak zdobył tytuł "Profesora Sportu”w ogólnopolskim konkursie. A 9-letni mieszkaniec Pudliszek miał okazję sprawdzić swą nietuzinkową wiedzę w „Wielkim Teście wiedzy o piłce nożnej” w TVP1

Tradycja, kultura i festyny

Wielkopolska tradycją stoi, a Biskupizna tym bardziej. Okazją do pochwalenia się naszym dorobkiem kulturowym były niewątpliwie huczne obchody 50- lecia Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic. Jak o hucznych imprezach wspominamy, to dodajmy jeszcze prawdziwe biskupińskie wesele w Sikorzynie oraz sztandarowy już powiatowy festyn dożynkowy na Świętej Górze. 

Z bardziej współczesnych koncertów trzeba wspomnieć szaloną zabawę na Baciarach, akustyczne „Kwiaty Jabłoni” i odjazdowy festiwal "Bangarang 3" w polu gdzieś pod Krobią. 

Po okresie obostrzeń brakowało nam okazji do spotkań z ludźmi, pomimo a może na przekór inflacji nadal chcemy się bawić.

[Kryminalny Gostyń]

Z TOP 10 zrobiło nam się 11, bo nie ma co udawać, że nic złego w powiecie gostyńskim w minionym 2022 roku się nie wydarzyło. Potraktujmy to jako taki anty-bonus. Już w lutym doszło do kuriozalnego potrącenia kobiety na parkingu w Pępowie. Policja udostępniła nagranie z monitoringu i internauci spierali się o winę "pieszej rowerzystki".  We wrześniu policja badała sprawę znalezienia 40 sztuk padłego bydła w Osowie w gminie Gostyń. Zdarzyły się też nieszczęśliwe wypadki, chociażby ten z końca października, śmierć 40- letniej kobiety, której nadpalone ciało znaleziono w ognisku między Brzeziem a os. Słonecznym.

Wspomnijmy też o akcji Wydziału Ruchu Drogowego KPP Gostyń, "Kierowco, używaj wyobraźni", którą zresztą współtworzyliśmy.

We wrześniu pisaliśmy o rutynowej kontroli drogowej (o której szybko dowiedziała się cała Polska), po której poza karą wynikającą z przepisów prawa o ruchu drogowym... kierowca stracił też eksponowane stanowisko.

Jaki był ten rok? Każdy sam sobie odpowie na to pytanie. Teraz przed nami kolejny, 2023, który przyniesie nam dobre i złe chwile. Cytując pewną panią: „taki mamy klimat”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy