Reklama

Koncert "Dla Ukrainy" w Świętogórskiej Bazylice zgromadził tłumy sympatyków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wczoraj wieczorem (7 maj 2022r.) odbył się koncert charytatywny, na którym polscy i ukraińscy wykonawcy wystąpili przed świętogórską publicznością za symboliczną "cegiełkę". Całość uzbieranych pieniędzy będzie przeznaczona na pomoc dzieciom z Ukrainy, które przybyły do powiatu gostyńskiego.

Koncert "Dla Ukrainy" w Bazylice na Świętej Górze

To był niezapomniany koncert polskich i ukraińskich artystów, którzy wspólnymi siłami zagrali i zaśpiewali w Bazylice na Świętej Górze utwory klasyczne i patriotyczne obu krajów. Głównym organizatorem i pomysłodawcą imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

- To Wojtek Czemplik i jego idea zorganizowania pomocy poprzez sztukę skłoniły nas do przeprowadzenia koncertu charytatywnego - podkreślił Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny koncertu. - Tak jest zresztą często, on to wizjoner- artysta, a my realizujemy te wspaniałe pomysły- żartobliwie rozdzielił role.

Wejściówki - cegiełki można było kupić w cenie 30 zł, 50 zł oraz 100 zł, darowana kwota nie miała wpływu na dobór miejsc w świątyni. Bazylika była zapełniona w całości, nie tylko przez samorządowców czy gości z zewnątrz, ale i przez mieszkające na terenie klasztoru ukraińskie rodziny. 

Nawet elementy aranżacji prowizorycznej sceny, kwiaty w biało-czerwonych i niebiesko-żółtych barwach wykonały dzieci "z klasztoru".

Polscy i ukraińscy artyści na koncercie "Dla Ukrainy"

Polscy śpiewacy, Marzena Michałowska (sopran)  i Tomasz Krzysica (tenor) wykonali najpiękniejsze arie i pieśni o zabarwieniu patriotycznym, kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego czy Alfonsa Szczerbińskiego.

Przejmujący głos lwiowianki Yaryny Rak rozbrzmiał pod kopułą bazyliki m.in. w modlitwie „Diwo” o. Kozarenko Bogorodyce.

Wspaniały duet, Marina Terlecka i Inna Sheremet zaśpiewał i zagrał na bandurach, tradycyjnych instrumentach ukraińskich.

Na koniec koncertu swoją wirtuozerię zaprezentowała światowej sławy skrzypaczka Bogdana Pivnenko, zwana nie bez powodu "Paganini w spódnicy". Jej kunszt i żywiołowość nadały kompozycjom Silvestrova, M. Michalowicza Skornika czy Nikolaja Witaljewicza Łysenki nowego wyrazu.

W międzyczasie na zamontowanym ekranie przedstawiono historie kilku uchodźczyń, które zamieszkały wraz z dziećmi i innymi kobietami na terenie klasztoru na Świętej Górze.

Pieniądze zebrane podczas koncertu na Świętej Górze otrzymają Ukraińcy mieszkajacy w gostyńskim 

Wszystkie pieniądze, zebrane podczas koncertu przekazane zostaną Ukraińcom, zamieszkującym w powiecie gostyńskim za pośrednictwem Stowarzyszenia „Dziecko” z Gostynia. Trafią do ukraińskich dzieci i młodzieży w formie stypendiów lub finansowej pomocy doraźnej.

Organizatorzy i partnerzy charytatywnego wydarzenia: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu, Duszpasterstwo Młodzieży Oratoryjnej, gmina Piaski, gmina Gostyń, GOK Hutnik, CKiB w Piaskach. 

Kto był, spędził w świątyni 2 piękne muzycznie i artstycznie godziny, przy okazji wspomagając dzieci i młodzież przybyłą na teren powiatu gostyńskiego z ogarniętej wojną Ukrainy.

Kto nie był, niech żałuje...

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy