Reklama

Zmiany w segregacji odpadów w 2023 roku w KZGRL. Szklane opakowania wrzucamy „do jednego wora”, także w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Zmiany w segregacji odpadów w 2023 roku w KZGRL. Szklane opakowania wrzucamy „do jednego wora”, także w Gostyniu - Zdjęcie główne

Gostyń, Krobia, Pępowo, Pogorzela - zmiany w segregacji szkła od 2023 roku | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - To wynika z uwarunkowań ekonomicznych. Obecnie nie opłaca się już zbierać i przekazywać szklanych odpadów w dwóch odrębnych kolorach - bezbarwnym i kolorowym - tak Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL argumentuje zmiany w zasadach segregacji szkła. Od 2023 roku wszystko wrzucamy do jednego worka. Dosłownie.

W 2023 roku w gminach należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego nastąpi kilka zmian związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Osoby ogrzewające nieruchomość paliwem stałym - będą musiały segregować popiół - w szarym pojemniku - O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTACIE TUTAJ.

Segregacja szkła - co się zmieni od stycznia?

Od 1 stycznia 2023 r. zostaną wprowadzone również zmiany w sposobie segregacji odpadów ze szkła opakowaniowego.

- Nie będzie już konieczności dzielenia szkła opakowaniowego na dwa kolory: bezbarwne i kolorowe. Od 1 stycznia wszystko wrzucamy do jednego worka koloru zielonego - mówi Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL. - To wynika z uwarunkowań ekonomicznych. Obecnie nie opłaca się już zbierać i przekazywać do zagospodarowania odpadów opakowaniowych szklanych w dwóch odrębnych kolorach - dodaje.

Jakie wprowadza się zmiany związane z segregacją szkła?

Od 2023 roku szkło segregować będziemy łącznie. Szkło bezbarwne i kolorowe powinno być wrzucane do zielonych worków lub pojemników.

Do zielonego worka lub pojemnika POWINNY TRAFIĆ:                                                       

puste butelki ze szkła,
puste słoiki bez nakrętek,
inne szklane opakowania, np. po kosmetykach

NIE WRZUCAMY:

 • ceramiki, doniczek, porcelany,
 • szkła stołowego, kryształów, fajansu, 
 • szyb,
 • luster,
 • lamp i żarówek,
 • zniczy z zawartością wosku,
 • szkła okularowego i żaroodpornego,
 • termometrów,
 • opakowań po lekach,
 • opakowań po rozpuszczalnikach
O tym należy PAMIĘTAĆ!

 • nie tłuczemy szkła wrzucanego do worka,
 • wrzucamy bez zawartości,
 • nakrętki i kapsle wrzucamy do tworzyw sztucznych i metali (żółty pojemnik lub worek)

Białe worki będą wykorzystywane do wyczerpania zapasów

Co ważne - białe worki można wykorzystywać do wyczerpania zapasów, tak aby nie stały się bezużytecznymi odpadami. 

- Mogą się zdarzyć sytuacje, że przedsiębiorstwa wywozowe, które odbierają śmieci od właścicieli posesji, będą przekazywali jeszcze worki białe, ponieważ mają na stanie ich zapas. Proszę, już bez podziału na szkło bezbarwne czy kolorowe, gromadzić odpady szklane w tych workach, używanych do wyczerpania zapasów - zapewnia Eugeniusz Karpiński.

Do czasu wyczerpania zapasów białych worków szkło odbierane będzie zarówno z białych jak i zielonych worków, bez konieczności oddzielania szkła bezbarwnego od kolorowego. Docelowo mają zostać tylko worki zielone.

Co ze stawką opłaty śmieciowej? Od 2023 roku będzie wyższa?

W roku 2023 KZGRK nie przewiduje zmiany w kwestii opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli nie będzie podwyżki „stawki śmieciowej”.

- Jeśli chodzi o transport i zagospodarowanie odpadami w 2023 r. będą obowiązywały wyższe koszty, średnio o około 20% - ale zostało to skompensowane mniejszą masą odpadów, którą nasi mieszkańcy wytwarzają. Pierwszy raz w historii związku w 2022 roku będzie czy jest mniej odpadów niż w roku 2021 - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy