Reklama

Ci, którzy nie odstawiają popiołu, płacą niższy „podatek śmieciowy”? Nowe zmiany w segregacji śmieci w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Czytelnik

Ci, którzy nie odstawiają popiołu, płacą niższy „podatek śmieciowy”? Nowe zmiany w segregacji śmieci w powiecie gostyńskim - Zdjęcie główne

foto Czytelnik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szary pojemnik na odpady. Kolejny „do kolekcji”. Spora grupa mieszkańców powiatu gostyńskiego, a zwłaszcza gmin należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego otrzymała już kubły na popiół. Co dalej? Czy posesje, które popiołu nie odstawiają, będą płacić niższą stawkę śmieciową?

Spółka Nova z Jarocina, która od nowego roku będzie odbierała odpady z nieruchomości zamieszkałych w 4 gminach powiatu gostyńskiego (Pępowo, Pogorzela, Krobia i Gostyń), a także MZO z Leszna, który zajmie się tym w Poniecu zadbały, by na posesjach pojawiły się szare kubły na popiół. Duża część właścicieli nieruchomości była zaskoczona. Jednocześnie pojawiły się pytania – czy właściciele posesji, którzy dom lub mieszkanie ogrzewają gazem będą mieli obniżoną stawkę podatku śmieciowego?

Dziś przypominamy -  od 1 stycznia 2023 roku w gminach będących członkami Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego popiół podobnie jak papier, plastik i szkło będzie stanowił osobną kategorię śmieci. Mieszkańcy nieruchomości popiół z palenisk domowych powinni gromadzić w pojemnikach szarych, które dostarczają im firmy odbierające odpady. 

Szef komunalnego związku, Eugeniusz Karpiński podkreśla, że powyższe zmiany wchodzą w życie na mocy przyjętego przez zgromadzenie KZGRL regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.

POPIÓŁ – od czego zacząć?

Jak co roku powstał harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2023 r., który powinna otrzymać każda nieruchomość. Tam został uwzględniony również odbiór popiołu z częstotliwością:
- w okresie grzewczym –  od października do kwietnia, dwa razy w miesiącu,
- poza okresem grzewczym – od maja do września, raz w miesiącu.

POJEMNIK – szary kubeł

Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia KZGRL, właściciele nieruchomości zamieszkałych, którzy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) zadeklarowali sposób ogrzewania na paliwo stałe, w większości do końca grudnia, a najpóźniej do końca stycznia 2023 r. powinni dostać bezpłatnie pojemniki do gromadzenia popiołu. Pojemniki będą przekazywane przez firmy odbierające odpady, będą też ich własnością, zatem trzeba liczyć się z tym, że po zmianie operatora odbierającego odpady, pojemniki te mogą być zabrane. Kubły oznaczone są napisem POPIÓŁ i służyć będą do gromadzenia tylko tego rodzaju odpadu.

Szef KZGRL podkreśla, że do końca stycznia obowiązywać będzie okres przejściowy na wdrożenie powyższych zmian.

Co jeśli, ktoś nie otrzyma pojemnika, a na jego nieruchomości powstaje popiół?

W pierwszej kolejności, pojemnik otrzymają nieruchomości będące w ewidencji CEEB, jeśli najpóźniej do końca stycznia, ktoś nie otrzyma pojemnika, a na jego nieruchomości powstaje popiół, należy zgłosić to do firmy odbierającej odpady. W przypadku gminy Gostyń,a  także Krobia, Pępowo i Pogorzela - ZGO NOVA Sp. z o.o.; tel.: 510 644 553; email: pojemniki@zgo-nova.pl

 

Czym grozi wyrzucanie popiołu do pojemników na odpady zmieszane?

KZGRL w Lesznie informuje, że do czasu wyposażenia nieruchomości w pojemnik, ale nie dłużej niż do końca stycznia, obowiązywać będzie okres przejściowy, na wdrożenie zmian. Po tym okresie nie wolno gromadzić popiołu wraz z resztkami, ze zmieszanymi odpadami komunalnymi. Na bieżąco prowadzona jest kontrola segregacji odpadów odbieranych od właścicieli nieruchomości. Jeśli właściciel nieruchomości nie dopełni obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów, w tym popiołów, firma odbierająca odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadomi o tym KZGRL. 

- W tej posesji nastąpi zmiana wysokości opłaty naliczonej na podstawie deklaracji. Za każdy miesiąc, w którym stwierdzono brak segregacji właściciel dostanie opłatę podwyższoną – aktualnie to 70 zł od osoby na nieruchomości -  mówi Eugeniusz Karpiński.

Dlaczego wprowadzona została selektywna zbiórka popiołu?

Popiół stanowi bardzo duże zanieczyszczenie innych odpadów, z którymi jest dostarczany do procesu mechanicznego przetwarzania. Powoduje zapylenie, naraża zdrowie pracowników i przyspiesza zużycie maszyn i urządzeń w instalacjach komunalnych oraz znacząco pogarsza jakość odzyskiwanych surowców. Oznacza to konieczność prowadzenia selektywnej zbiórki popiołu z palenisk domowych oraz zakaz wrzucania popiołu do pojemnika z innymi odpadami niesegregowanymi na nieruchomościach.

Jak prawidłowo segregować popiół?

Do szarego pojemnika 

WRZUCAMY:
• wystudzony popiół,

NIE WRZUCAMY:
•  odpadów, które nie są popiołem

- Jeśli ktoś ma pojemnik szary, nie znaczy, że musi z tego korzystać - na przykład popiół z kominka jest świetnym nawozem organicznym. Jeśli ktoś nie ma miejsca na szary kubeł, nie chce psuć estetyki otoczenia domu, nie chce jednocześnie wyrzucać popiołu pod rośliny, to może go raz na rok zawieźć w wiaderku czy worku plastikowym do PSZOK-u. Tam też popioły będą przyjmowane - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

Co z nieruchomościami niezamieszkałymi (firmy, urzędy, instytucje), które wytwarzają popiół? One również są zobowiązane do selektywnego zbierania popiołów i zawarcia stosownej umowy z firmą uprawnioną do odbioru odpadów komunalnych, zgodnie z Rejestrem Działalności Regulowanej, dostępnym TUTAJ.

Czy będa obniżone stawki śmieciowe dla tych, którzy nie odstawiają popiołu?

Odpowiadamy krótko - nie. Opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych jest zryczałtowana bez względu na to, czy ktoś odstawia popiół czy nie.

- Bez względu na to czy ktoś ma do skoszenia pół hektara trawnika, czy 200 m kw. trawnika i przez to ma dziesięć razy więcej odpadów biodegradowalnych - wszyscy płacimy jednakową stawkę opłaty śmieciowej. W stu  procentach przyznaję rację tym, którzy twierdzą, że są „tańsi w utrzymaniu”, gdyż nie musi do nich przyjeżdżać firma śmieciowa. Ustawodawca nie wziął tego pod uwagę. Wydaje się, że słusznie - wszyscy płacimy ryczałtem - uzasadnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczący KZGRL.

Szef komunalnego związku w Lesznie podaje przykład "z życia":

Mieszkaniec KZGRL wytwarzał w 2021 roku 400 kg odpadów na osobę. A poza tym emerytka produkowała 100 kg, jeden nowobogacki wytwarzał 700 kg, ale we dwójkę wytworzyli 800.  Biedna emerytka zapłaciła za 400 kg, bogaty za 400 kg, mimo że wytworzył dużo więcej śmieci.

- Na tym polega sprawiedliwość ustawodawcy - komentuje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy