Reklama

Dodatkowy kubeł na posesji, zmiany zasad segregowania szkła, inna firma odbierająca śmieci. To nowości dla gmin KZGRL

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Dodatkowy kubeł na posesji, zmiany zasad segregowania szkła, inna firma odbierająca śmieci. To nowości dla gmin KZGRL - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szykują się duże zmiany w regulaminie utrzymania porządku i czystości dla mieszkańców gmin, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Przy posesji obowiązkowo stanie dodatkowy pojemnik w szarym kolorze. Poza tym będą obowiązywały inne zasady segregowania szkła. A co ze stawką „podatku śmieciowego”? Też wzrośnie?

Najważniejsze dla mieszkańców Gostynia, Krobi, Pogorzeli i Pępowa

Od 1 stycznia 2023 roku zmianie ulega regulamin utrzymania porządku i czystości, który reguluje obowiązki właścicieli nieruchomości, między innymi w zakresie segregowania odpadów.  

- Następują dwie istotne zmiany. Pierwsza polega na tym, że szkło nie będzie segregowane w dwóch osobnych pojemnikach czy workach, jak dotychczas – odpady szklane będą mogły być zbierane w jednym, zielonym pojemniku lub w worku – wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL w Lesznie. 

Zmiany obejmą też nieruchomości, w których głównym źródłem ciepła jest kocioł, piec (węglowy, kuchenny, kaflowy, kominek) zasilany paliwem stałym. Właściciel takich posesji będzie musiał zaopatrzyć się w dodatkowy - szary - pojemnik na odpady. 

- Oddzielamy popiół od odpadów zmieszanych. Od nowego roku popiół i szlakę będzie trzeba odrębnie gromadzić w szarym pojemniku. Jeszcze do końca 2022 roku popiół może trafić do odpadów zmieszanych, ale od 1 stycznia 2023 roku będziemy gromadzili te odpady odrębnie, w szarych pojemnikach – wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

Po odpady z gminy Gostyń, Krobia, Pępowo i Pogorzela przyjedzie inna firma?

Właściciele nieruchomości z gmin powiatu gostyńskiego, należących do KZGRL, powinni nowe pojemniki na popiół otrzymać od firmy, która wygrała przetarg na odbiór i transport nieruchomości. W przetargu ogłoszonym przez KZGRL w październiku 2022 r. oferty na  świadczenie usług dla sektora V - czyli dla gmin Krobia, Pogorzela, Pępowo i Gostyń zgłosiły dwa przedsiębiorstwa.

Korzystniejsza okazała się propozycja spółki ZGO Nova z Witaszyczek, która uzyskała kilka punktów więcej niż Konsorcjum Firm: PGK Śrem i PHU Transkom B. Rajewska z Gostynia.

Zarząd KZGRL informuje, że po dokonaniu wyboru nie wpłynęły odwołania od podmiotów, które przetarg przegrały.

- Pozostało nam tylko załatwienie ostatnich formalności i podpisanie z przedsiębiorstwami umów, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 roku.

Z tego wynika, że odbiorem i zagospodarowaniem śmieci od właścicieli nieruchomości w gminach: Gostyń, Krobia, Pogorzela i Pępowo będzie się zajmowało inne przedsiębiorstwo niż dotychczas. Znowu przed posesją zobaczymy śmieciarki i pracowników spółki ZGO Nova z Jarocina. Ta sama firma świadczyła usługi w sektorze V nieruchomości objętych systemem KZGRL w 2021 roku.

- Na każdą zgłoszoną reklamację reagujemy, sprawdzamy ją. Jeśli  firma łamie przepisy, nie wywiązuje się ze zobowiązań zawartych w umowie, nakładamy karę - przypomina właścicielom nieruchomości Eugeniusz Karpiński.

Szare pojemniki na popiół - jak je zdobyć?

Szare pojemniki do właścicieli posesji z gmin Gostyń, Pogorzela, Krobia i Pępowo zobowiązana jest dostarczyć firma ZGO Nova. Nie będzie miała prawa żądać od mieszkańców nieruchomości dodatkowych opłat za kubeł, ponieważ wciąż pozostaje jego właścicielem (to jest praktycznie użyczenie kubła do używania).

Mieszkańcy będą mieli obowiązek gromadzić w dodatkowych kubłach popiół i wystawiać go do odbioru - dwa razy w miesiącu jesienią i zimą (w okresie grzewczym), raz w miesiącu - wiosną i latem.

- Do pojemnika powinien trafić tylko popiół wystudzony, bo inaczej pojemniki plastikowe mogą zostać zniszczone. Koszty nowego kubła, który zastąpi ten zniszczony, ponosi już właściciel posesji - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

Firmie wywozowej, która będzie świadczyła usługi w danym sektorze systemu KZGRL, przekazano listę z bazą adresów, gdzie przy ogrzewaniu nieruchomości korzysta się z paliwa stałego oraz szacowaną liczbą pojemników, która powinna być w danych gminach dostarczona do posesji. Dane uzyskano z urzędów gmin - na podstawie zgłoszeń sposobu ogrzewania nieruchomości w CEEB.

- Firmy mogą dostarczać pojemniki w najróżniejszy sposób - bezpośrednio z nieruchomości, ale też mogą organizować centra dystrybucyjne. Z tego, co się orientuję, spółka ZGO Nova dostarczy nowe pojemniki wszystkim właścicielom nieruchomości, których mają na liście. Niektórzy ogrzewają dom gazem, ale korzystają też z kominka. Jeśli nie przyjmą szarego pojemnika, to o odpad taki jak popiół będą musieli zadbać sami. Na początku będziemy elastyczni, tolerancyjni, ale po jakimś czasie będziemy sprawdzać, czy w odpadach zmieszanych nie ma szlaki czy popiołu, czy segregacja została zachowana. Jeśli nie, posypią się kary - uprzedza Eugeniusz Karpiński.

Skąd kolejna frakcja śmieci segregowanych w systemie gospodarki odpadami KZGRL?

Kolejna frakcja odpadów została wyodrębniona po przeprowadzeniu programu pilotażowego realizowanego przez MZO Leszno na terenie reprezentatywnej gminy - tym razem była to Osieczna. 

- Rozpatrywaliśmy wyniki nie tylko pod względem ekologicznym, wpływu na środowisko. Ale również braliśmy pod uwagę czynniki finansowe. Okazało się, że mimo konieczności zakupu przez firmę wywozową pojemników, mimo obowiązku pojechania po odbiór tylko popiołu, to i tak bilansuje się to finansowo. Oszczędności polegają na zagospodarowaniu. Obecnie za każdą tonę popiołu znajdującego się w odpadach zmieszanych, jeśli trafi on na składowisko, należy zapłacić 270 zł. Jeśli tego rodzaju śmieci dostarczane są odrębnie, to opłata jest symboliczna lub nie ma jej w ogóle - wyjaśnia szef KZGRL.

Czy mieszkańcy gminy Krobia, Gostyń, Pępowo czy Pogorzela zapłacą wyższy podatek śmieciowy w 2023 roku?

Miesięczna stawka podatku śmieciowego dla mieszkańców rejonu, który swoim zasięgiem obejmuje KZGRL obecnie wynosi  33 zł od osoby lub 30 zł, jeśli właściciel nieruchomości korzysta z kompostownika. Po przetargu wszystko wskazuje na to, że opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych nie zostanie podwyższona w 2023 roku.

- Nigdy nie mów nigdy. W 100 procentach nie mogę tego zapewnić, ale masa odpadów, która została założona do odebrania i zagospodarowania w roku 2022, a także rozstrzygnięcia przetargowe pozwalają nam stwierdzić, że najprawdopodobniej nie będzie potrzeby zmiany stawki śmieciowej w 2023 r. Stawki jednostkowe - te, które płacimy firmom wywozowym gdyż wygrały przetarg, składają się z dwóch elementów – masy odpadów odebranych pomnożonej przez stawkę jednostkową za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Jeśli śmieci więcej, to oczywiście koszty są wyższe, jeśli mniej  - koszty są niższe. To się zdarzyło pierwszy raz w historii 10-letniej działalności związku – w roku 2022 masa odpadów zebranych jest niższa niż rok wcześniej - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL.

Podkreśla, że na mniejszą ilość wyprodukowanych śmieci może mieć wpływ kilka czynników: inflacja, wojna w Ukrainie, a co za tym idzie podwyższone raty kredytów. 

- Połowa mieszkańców naszych gmin ma kredyty. Towary na marketowych i sklepowych półkach znacznie podrożały. Mniej wydajemy na konsumpcję, za to pieniądze przeznaczamy na obsługę kredytów, trochę próbujemy oszczędzać. Jeśli mniej kupujemy, to mniej wytwarzamy odpadów opakowaniowych i stąd ta niższa masa odpadów w 2022 roku - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

Zarząd KZGRL wyszedł z założenia, że w 2023 r. masa odpadów wyprodukowanych przez mieszkańców będzie porównywalna do ilości z 2022 r., czyli niższa niż w 2021 r.

- To daje nam tę pewność, że w 2023 roku nie będzie trzeba zmieniać opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych - mówi Eugeniusz Karpiński.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy