Reklama

Wkrótce w gminie Gostyń pojawią się czerwone pojemniki. Kolejna frakcja odpadów?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: KZGRL fb

Wkrótce w gminie Gostyń pojawią się czerwone pojemniki. Kolejna frakcja odpadów? - Zdjęcie główne

Zarząd KZGRL podpisał porozumienie z MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko. | foto KZGRL fb

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminach naszego regionu już wkrótce pojawią się charakterystyczne czerwone pojemniki - informuje Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego na portalu społecznościowym. Do czego mają służyć nowe kubły na odpady? Znikną problemy ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Zarząd KZGRL podpisał porozumienie z MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko. W ten sposób Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego dołączył do ponad 70 miast w Polsce uczestniczących w systemie „Elektryczne Śmieci”, który wkrótce zacznie działać w gminach należących do KZGRL.

Elektryczne Śmieci - co to za system?

„Elektryczne śmieci” to ogólnopolski system zbierania zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych od mieszkańców, z firm oraz miast. Projekt, który przygotowała i koordynuje spółka MB Recycling umożliwia pozbywanie się różnego rodzaju elektrycznych śmieci, od suszarki do włosów, telefonu komórkowego czy laptopa, po sprzęty wielkogabarytowe, a także urządzenia biurowe, jak drukarki czy kserokopiarki. Małe urządzenia można oddać do specjalnych czerwonych pojemników, dostępnych w miastach, w dogodnych dla mieszkańców miejscach, a lodówki, kuchenki, telewizory, czy drukarki - zamawiając bezpłatny odbiór niechcianego sprzętu.

Czerwone kontenery w Gostyniu, Krobi, Pogorzeli, Poniecu, Pępowie - po co?

Zgodnie z zasadami działania systemu „Elektryczne śmieci” kolejnym efekt podpisanego porozumienia będą nowe pojemniki, które pojawią się w miastach, ale nie tylko. To charakterystyczne czerwone kubły, zwane też kontenerami, które służą do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.

 

Mieszkańcy do pojemników będą mogli wrzucać elektroodpady, których wielkość nie przekracza 50 cm (dokładnie 40x50x20). W ten sposób ze strychów, piwnic czy szaf będzie można pozbyć się np. zużytych, zepsutych laptopów, suszarek do włosów, mikserów, mniejszych ekspresów do kawy, elektrycznych szczoteczek do zębów, telefonów komórkowych itp.

TUTAJ mapa pojemników w czerwonym kolorze, które pojawiły się już w innych miastach i gminach w Polsce. Dzięki niej, kiedy pojemniki pojawią się już w gminach powiatu gostyńskiego, szybko będzie można sprawdzić, gdzie będziemy mogli łatwo i bezpiecznie wyrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Kiedy zobaczymy czerwone pojemniki w gminach?

Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL informuje, że pojemniki będą się pojawiały sukcesywnie – za ich montaż odpowiedzialna jest spółka MB Recycling, która w sprawie miejsca ich ustawienia ma kontaktować się z władzami gmin. Chodzi o dostępność dla mieszkańców i uzyskanie jak najlepszego efektu zbiórki. Na terenie należącym do KZGRL ma ich być 35, czyli przynajmniej jeden w każdej gminie. W niektórych większych miastach (Gostyń, Leszno Rawicz) pojawi się kilka takich kontenerów. Gdy tylko pierwsze czerwone pojemniki pojawią się w gminach należących do KZGRL mieszkańcy zostaną niezwłocznie poinformowani o tym fakcie na stronie internetowej oraz portalu społecznościowym KZGRL.

Co z pralką i lodówką?

Zdarza się, że zepsuje się pralka czy lodówka. Mamy też zużyty monitor komputerowy czy telewizor. Co wtedy? Niekoniecznie PSZOK. Odbiór większych odpadów, takich jak pralki, lodówki, kuchenki czy telewizory następować będzie bezpośrednio z gospodarstwa domowego mieszkańca gminy, należącej do związku, o co mają zadbać partnerzy leszczyńskiego Związku - MB Recycling i Fundacja Odzyskaj Środowisko. Wystarczy skontaktować się telefonicznie pod nr tel. 572 102 102.  Numer "alarmowego telefonu"  będzie podany również na czerwonym pojemniku. Odbiór elektrośmieci i odpadów RTV AGD można też zamówić przez internet. Należy wtedy wypełnić formularz kontaktowy na stronie elektrycznesmieci.pl KLIK .

Co ważne, odbiór jest BEZPŁATNY, a jedynym obowiązkiem po stronie mieszkańca będzie odłączenie urządzenia od mediów, takich jak woda, prąd, gaz.

Postawienie czerwonych pojemników daje kolejną alternatywę w przypadku pozbywania się dużych elektroodpadów. Mieszkańcy mają teraz 4 możliwości: wystawienie dużych odpadów RTV AGD przy zbiórce wielkogabarytowych śmieci, która odbywa się 2 razy w roku. Przez cały czas możemy dowieźć zużyte elektrośmieci do PSZOK-u.

- Trzecia możliwość to wrzucenie drobniejszych zużytych elektrośmieci do czerwonego pojemnika, a kolejna – niedługo wejdzie w życie - będzie można telefonicznie umówić się na odbiór nieużywanej już pralki czy lodówki z firmą - konkurencyjna do naszych obecnych partnerów - która będzie dodatkowo organizowała zbiórki na parkingach przy marketach czy galeriach – informuje Eugeniusz Karpiński.

Czy wzrosną stawki "podatku śmieciowego"? 

Mieszkańcy gmin należący do związku, nie muszą obawiać się podwyżki "podatku śmieciowego”. Jak podkreśla szef KZGRL, podpisane porozumienie jest dla związku bezkosztowe. 

- To spółka MB Recycling zajmuje się zbieraniem i zagospodarowywaniem tych odpadów, a poniesione w związku z tym koszty pokryje z dochodów, jakie uzyska ze sprzedaży tych elektroodpadów. To porozumienie nie będzie miało wpływu na ewentualną podwyżkę naszych stawek – zapewnia Eugeniusz Karpiński. 

Elektryczne śmieci zostaną odebrane i co dalej?

- Wszystkie trafiają do naszych, profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskujemy z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Odzyskane w ten sposób surowce wykorzystywane są przy produkcji nowych urządzeń i produktów - informuje spółka MB Recycling.

Z odzyskanych części tworzone są również niepowtarzalne ule z recyklingu, potrzebne do budowania miejskiej pasieki.

- To nasz nowatorski, społeczny projekt wspierający zurbanizowane ekosystemy, dla zdrowia człowieka i ochrony środowiska naturalnego - promuje swoje działania spółka MB Recycling.. 

Zarząd KZGRL liczy, że porozumienie podpisane z MB Recycling oraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko pozwoli mieszkańcom pozbywać się odpadów w sposób łatwy i szybki. 

- I - co ważne - zgodny z obowiązującymi wymogami - podsumowuje Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu związku.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy