Reklama

Oficjalne przekazanie motopomp pożarniczych dla 8 jednostek OSP z Wielkopolski, w tym dwóch z powiatu gostyńskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W mroźne przedpołudnie 23 listopada 2022r. przed remizą OSP Pępowo pojawiło się kilkudziesięciu strażaków z innych wielkopolskich jednostek. Okazją do spotkania było oficjalne przekazanie 8 nowych motopomp pożarniczych, w tym 2 dla druhów z powiatu gostyńskiego.

W środę, 23 listopada 2022 r. w Pępowie, w gościnnych murach remizy miejscowego OSP spotkali się druhowie i druhny z 8 jednostek z całej Wielkopolski. Uczestniczyli oni w oficjalnym przekazaniu ich jednostkom świeżo przywiezionych z Japonii motopomp pożarniczych firmy Tohatsu VE 1500. Każda z nich to nowoczesne urządzenie  o masie prawie 130 kg do pobierania czystej wody w sytuacji, gdy nie ma możliwości puszczenia prądu wody z wozu strażackiego.

Same pompy to nie wszystko

Oficjalnego powitania gości dokonał dh Grzegorz Wabiński, naczelnik OSP Pępowo, pełniący również obowiązki zastępcy wójta gminy Pępowo.

- Zakup tych motopomp znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego w naszych gminach, a także umożliwi bezawaryjne i długotrwałe ich użytkowanie -  podkreślał dh G. Wabiński pełniący obowiązki gospodarza. - Nowe motopompy zastąpią już nasze poczciwe, półwieczne prawie urządzenia z lat 70-tych. Te nowe motopompy przydadzą się w działaniach gaśniczych czy ćwiczeniach bojowych, ale i na zawodach pożarniczych. 

Podkreślił, że same motopompy nic nie zrobią. Podziękował więc obecnym druhom za ich gotowość do niesienia pomocy.

- Dziękuję również za dotacje z urzędu marszałkowskiego i urzędów gminnych, bez których pomocy zakup tych drogich urządzeń nie byłby możliwy - dodał dh G. Wabiński.

W podobnym tonie wypowiadali się zaproszeni goście z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP, dh Eugeniusz Grzeszczak, prezes ZOW ZOSP RP w Poznaniu oraz dh Mariusz Roge, dyrektor Biura Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu.

- Sprzęt dziś przekazany już jutro może być użyty w działaniach gaśniczych - mówił pierwszy z nich. - Ofiarną pomoc niesie strażak dobrze wyszkolony,  ale i dobrze wyposażony. Te motopompy to część urządzeń przekazanych strażakom przez samorządy. Przedstawiciele zarządu wojewódzkiego widzą sens doposażania społecznych ratowników, żeby w momentach kryzysowych mogli nieść pomoc.

Drugi z nich dodał, że województwo wielkopolskie jako pierwsze zadbało tak o strażaków- ochotników. Mowa tu o wszystkich dotacjach dla OSP w Wielkopolsce, o których piszemy TUTAJ.

- Przeszkolono już 97 strażaków i to dopiero początek - mówił dh. Mo Roge. - Wszystkie pompy dziś przekazane są takie same, różnią się tylko numerem fabrycznym. 

Na krótkiej uroczystości obecni byli również dh Grzegorz Marszałek, wiceprezes ZOW ZOSP RP w Poznaniu, dh Roman Danielczyk i dh Andrzej Dorsz, wiceprezesowie ZOP ZOSP RP w Gostyniu oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Gminy w Pępowie, prezesowie, naczelnicy i delegacje wyróżnionych OSP.

Szkolenie od A do Z i z powrotem

Podczas gdy przedstawiciele poszczególnych jednostek obdarowywanych OSP podpisywali dokumenty przekazania motopomp, strażacy brali udział w szczegółowym szkoleniu prowadzonym przez serwisanta z firmy Protekta. Po części teoretycznej "odpalono" jedną z pomp.

Aż dwie jednostki OSP z naszego powiatu

Motopompy pożarnicze otrzymały następujące jednostki w województwa wielkopolskiego:

  • OSP Kamieniec pow. grodziski
  • OSP Szydłowo pow. pilski
  • OSP Gola pow. gostyński
  • OSP Pępowo pow. gostyński
  • OSP Kamień pow. kaliski
  • OSP Ruszków Pierwszy pow. kolski
  • OSP Bucz pow. wolsztyński
  • OSP Miłosław pow. wrzesiński
Dotacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa WIelkopolskiego do jednej motopompy wyniosła 32.588,85 zł czyli 70 % kosztów.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy