Reklama

Koniec służby "na próbę". St. kpt. Marcin Nyczka odebrał akt powołania na komendanta powiatowego PSP w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KW PSP w Poznaniu

Koniec służby "na próbę". St. kpt. Marcin Nyczka odebrał akt powołania na komendanta powiatowego PSP w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto KW PSP w Poznaniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla st. kpt. Marcina Nyczki okres próbny w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu właśnie się zakończył. Komendant wojewódzki PSP w Poznaniu zdecydował i powołał dotychczas „pełniącego obowiązki” na komendanta powiatowego PSP w Gostyniu. Jakie zmiany w jednostce zapowiada zarządca?

St. kpt. Marcin Nyczka - skomentował decyzję przełożonych o powołaniu, na gorąco, wracając z Poznania

Koniec tygodnia i taka wiadomość, bo niespodzianka raczej nie. Tego można było się spodziewać. O zmianach formalnych poinformowała KW PSP w Poznaniu w komunikacie, jaki ukazał się dziś (9.12.2022) na platformie internetowej jednostki. Od 1 listopada, st. kpt. Marcin Nyczka pełnił obowiązki szefa Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu. Był też oficerem prasowym jednostki. Po kilku tygodniach, komendant wojewódzki PSP w Poznaniu zdecydował zakończyć okres próbny. St. kpt. Marcin Nyczka 9 grudnia 2022 r. odebrał z rąk nadbryg. Dariusza Matczaka - Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu - akt powołania na szefa Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu.

- Brałem pod uwagę różne opcje, mogło być tak, że pojawiłby się inny kandydat i to jemu komendant wojewódzki powierzyłby obowiązki szefa jednostki powiatowej na kolejne 2 miesiące. Dziś otrzymałem powołanie na stanowisko komendanta. Jestem mile zaskoczony, ale zdaję sobie sprawę, że czeka mnie wiele obowiązków do wykonania, będę miał więcej pracy. Chciałbym udowodnić, że jestem odpowiednią osobą na stanowisku komendanta powiatowego i będę robił wszystko, żeby sprostać wymaganiom - skomentował krótko st. kpt. Marcin Nyczka.

Będą roszady w KP PSP w Gostyniu?

Dotychczas, oprócz p.o. komendanta powiatowego,  M. Nyczka był rzecznikiem prasowym KPP PSP w Gostyniu. Czy jest osoba, która go zastąpi?

- Kandydat na rzecznika prasowego jest, ale muszę jeszcze to z nim ustalić. Jeszcze żadnych decyzji nie podjąłem w tym temacie - przyznał komendant powiatowy PSP w Gostyniu.

Zdecydowanie podkreślił, że bryg. Michał Pohl pozostanie zastępcą komendanta i ta decyzja została z nim ustalona.

Zapytany o roszady w kadrze jednostki powiatowej PSP w Gostyniu st. kpt. Marcin Nyczka stwierdził, że takowych nie przewiduje, oprócz tych, związanych z nowymi etatami dla strażaków, które przydzielił jednostce powiatowej straży pożarnej komendant wojewódzki.

- Jesteśmy w trakcie przyjmowania dokumentów i od przyszłego tygodnia rozpoczynamy formalności związane z naborem do pracy w Komendzie Powiatowej PSP w Gostyniu -  trwa weryfikacja złożonych dokumentów, rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne - wyjaśnia st. kpt. Marcin Nyczka. 

Jest zadowolony, gdyż jednostka powiatowa PSP w Gostyniu, po decyzji komendanta wojewódzkiego, ma 3 dodatkowe etaty.

- Dzięki temu od 21 stycznia codziennie w służbie JRG będzie w zespole jeden dodatkowy strażak, a to na pewno wpłynie na lepszą skuteczność, dokładniejsze wykonywanie naszych obowiązków związanych z działaniami ratowniczo-gaśniczymi - chodzi o gaszenie pożarów, akcje ratunkowe podczas wypadków drogowych. Tutaj na plus działa decyzja naszych przełożonych - będzie więcej strażaków do wykonywania zadań, będzie szybciej i łatwiej, mam nadzieję. Stąd między innymi nabór do służby - poinformował st. kpt. Marcin Nyczka.

Zanim powierzono mu obowiązki komendanta, Marcin Nyczka był dowódcą jednostki ratowniczo-gaśniczej w komendzie powiatowej w Gostyniu. Kto go zastąpi? Na tym stanowisku na razie wakat. Co później?

- Pewne roszady będą, ale to w 2023 roku. Być może nastąpią przesunięcia wśród naszej kadry, ale niewykluczone, że przyjmiemy kogoś z zewnątrz - nad tym wszystkim muszę się pochylić po nowym roku - przyznał komendant powiatowy PSP w Gostyniu. 

CV st. kapt. mgr inż. Marcina Nyczki:

Służbę w jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1 września 2009 roku, kiedy podjął naukę w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. W 2011 roku zdał egzamin potwierdzając zdobyte kwalifikacje zawodowe i uzyskując tytuł: Technik pożarnictwa. Po ukończeniu nauki został mianowany na stałe w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu na stanowisko starszego ratownika.

Przed powołaniem na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu zajmował stanowisko dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej,  Na bieżąco zdobywał doświadczenie zawodowe i podnosił swoje kwalifikacje na kolejnych kursach kwalifikacyjnych i szkoleniach, a mianowicie:

 • kurs ratownictwa medycznego w zakresie pierwszej pomocy medycznej,
 • szkolenie dla strażaków PSP w zakresie kierowania ruchem drogowym podczas czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczych,
 • szkolenie doskonalące dla strażaków KSRG z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe,
 • szkolenie dla obsad stanowisk kierowania PSP,
 • egzamin w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy
 • i uzyskanie tytułu ratownika,
 • szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego i sprzętu do ratowania wysokościowego ,
 • słuchacz kursu dla obsad SKKP dla osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych PSP w woj. wielkopolskim i pełniących służbę w PSK i MSK,
 • szkolenie w dziedzinie BHP,
 • szkolenie w dziedzinie BHP dla osób kierujących pracownikami,
 • szkolenie w zakresie współpracy jednostek KSRG z przedstawicielami masowego przekazu,
 • szkolenie doskonalące z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym,
 • szkolenie z ratownictwa chemicznego i ekologicznego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym,
 • szkolenie ochrona danych osobowych, bezpieczne korzystanie z komputera, legalne korzystanie z komputera,
 • szkolenie- nie daj się cyberzbójom,
 • szkolenie podsumowujące doskonalenie zawodowe,
 • szkolenie z ratownictwa wysokościowego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym,
W 2015 roku ukończył studnia pierwszego stopnia na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Kontynuował naukę na studniach magisterskich i 14.06.2017 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa.

Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych, postawę godną strażaka został wyróżniony:

Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa 2015 r.

Brązową odznaką zasłużony dla ochrony ppoż. 2021 r.

Przebieg służby:

 • 01.09.2009 - 10.06.2011       Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
 • 11.06.2011 - 31.07.2011       Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu (służba kandydacka)
 • 01.08.2011 - obecnie            Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu;
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy