Reklama

Otwarcie Ronda Powstańców Wielkopolskich w Poniecu. Mieszkańcy długo czekali na tę inwestycję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Otwarcia wartego ponad 5 000 000 złotych Ronda imienia Powstańców Wielkopolskich w Poniecu dokonali w środę, 28 grudnia 2022 roku parlamentarzyści oraz samorządowcy powiatu gostyńskiego z ministrem Janem Dziedziczakiem, starostą Robertem Marcinkowskim oraz burmistrzem Jackiem Widyńskim na czele. Inwestycja ta, jak kilkukrotnie powtórzono, jest "jedną z najpotrzebniejszych i najbardziej wyczekiwanych w gminie od kilkunastu lat", stanowi bowiem połączenie komunikacyjne w kierunku Leszna, Krotoszyna i drogi ekspresowej S5.

Otwarcie Ronda Powstańców Wielkopolskich w Poniecu. We wszystkie cztery "strony"

Przypomnijmy, budowa pierwszego ronda w Poniecu rozpoczęła się 26 maja tego roku i zakończyła 24 listopada 2022 roku. 

W tym czasie na skrzyżowaniu ulic Rydzyńskiej, Kusza i Bojanowskiej wykonawca przedsięwzięcia, firma Strabag wybudowała rondo o średnicy 36 m i szerokości jezdni na rondzie 5,5 m. We wszystkich czterech wlotach powstały wyspy sygnalizujące ruch, a wokół ronda i wzdłuż dróg - chodnik z betonowej kostki brukowej. Na wlocie od ul. Kusza, po prawej stronie, wraz z chodnikiem stworzono ścieżkę rowerową z betonu asfaltowego. Natomiast wzdłuż ulicy Kusza powstał ciąg pieszo-rowerowy z betonowej kostki brukowej.

Ponadto, po lewej stronie jezdni za pasem zieleni przebiega chodnik, zaś w kierunku Gostynia - ciąg pieszo-rowerowy.

Otwarcie Ronda Powstańców Wielkopolskich w Poniecu. "Rondo jest rondem strategicznym"

- Dzisiaj możemy oddać do użytku inwestycję bardzo potrzebną, nie tylko nam mieszkańcom Ponieca, ale również wszystkim mieszkańcom powiatu gostyńskiego - wszystkim tym, którzy przemieszczają się przez ten naprawdę bardzo ważny węzeł biegnący z Leszna, przez Poniec, Krobię, Pępowo do Krotoszyna. Stworzyliśmy z powiatem gostyńskim naprawdę bardzo bezpieczny przejazd, funkcjonalny dla nas wszystkich - mówił Jacek Widyński, burmistrz Ponieca. 

Jak mówił włodarz gminy Pępowo, Rondo im. Powstańców Wielkopolskich jest "rondem strategicznym", którego funkcja nie ogranicza się jedynie do udrożnienia ruchu samochodowego, ale zaprojektowane zostało również z myślą o użytkownikach tras pieszo-rowerowych, aby tego rodzaju komunikacja mogła w przyszłości "wyjść na zewnątrz".

- Nasze dalsze plany to trakt pieszo-rowerowy, który ma połączyć nie tylko miasto, ale w przyszłości drogę do miejscowości Zawady z drogą na Leszno - dodał włodarz Ponieca.

Otwarcie Ronda Powstańców Wielkopolskich w Poniecu. "To są naprawdę historyczne chwile..."

Koszt pierwszego ronda w Poniecu to 4 995 474,17 zł. Powstało z pieniędzy powiatu gostyńskiego i gminy Poniec oraz dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (1 697 423,99 zł). Inwestycja drogowa, oprócz samego ronda, chodników i ścieżek pieszo-rowerowych objęła także m.in. pobudowanie kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego czy przebudowę gazociągu niskiego ciśnienia.

- To są naprawdę historyczne chwile: tak wielkiego rozwoju inwestycji na naszych ziemiach jeszcze nigdy nie było i prawdopodobnie już nigdy nie będzie. Oddajemy dzisiaj czwarte rondo, które budujemy jako powiat gostyński, ale to jest największe. Mało tego, niebawem powstanie kolejnych 6 rond w ramach budowy obwodnicy drogi wojewódzkiej nr 434. Można więc powiedzieć, że w powiecie gostyńskim budujemy na okrągło dzięki dobrej współpracy - mówił z kolei starosta Robert Marcinkowski.

Na koniec głos zabrał minister Jan Dziedziczak, przypominając niebagatelną rolę rządowego dofinansowania, bez którego budowa pierwszego ronda w Poniecu byłaby prawdopodobnie nadal w sferze planowania, ale jednocześnie mówiąc o "partnerskiej współpracy z samorządem".

- Pamiętajmy: rząd nie wyznacza co i gdzie ma być budowane. To samorządowcy proponują projekty do realizacji i my te projekty wspieramy. Cieszymy się, że ten będzie przez lata służyć naszym mieszkańcom - powiedział J. Dziedziczak.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy