Reklama

Szacunkowa wartość budowy pierwszego ronda w Poniecu to ponad 4 mln zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: oto: UM w Poniecu

Szacunkowa wartość budowy pierwszego ronda w Poniecu to ponad 4 mln zł - Zdjęcie główne

Poniec. Po otrzymaniu informacji o dofinansowaniu, powiat gostyński przeprowadzi procedurę niezbędną do podpisania umowy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy na to zadanie. | foto oto: UM w Poniecu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat gostyński otrzymał 1.700.000 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę pierwszego ronda w Poniecu. Powstała w wyniku inwestycji infrastruktura drogowa na skrzyżowaniu ulic: Rydzyńska, Kusza i Bojanowska będzie ważnym elementem połączenia komunikacyjnego z drogą S5.

Reklama

Pod koniec zeszłego roku burmistrz Jacek Widyński w wywiadzie dla portalu gostynska.pl i dla "Życia Gostynia" (całość artykułu przeczytasz TUTAJ) zapytany, jakie przedsięwzięcie uważa za kluczowe do realizacji w najbliższym czasie tak odpowiadał:

- W pierwszej kolejności liczy się dla nas inwestycja związana z przebudową kolejnego odcinka drogi Dzięczyna-Poniec z rondem w mieście i dalej do S5 w Bojanowie. Powiat gostyński złożył wniosek do Polskiego Ładu na ponad 40 mln złotych, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Dziś już wiemy, że tak duże projekty dla tak małych aglomeracji nie mają racji bytu. Trzeba podzielić go na mniejsze inwestycje i liczymy, że powiat gostyński złoży wniosek na rondo w Poniecu, które jest tutaj naprawdę niezbędne. Jako gmina wykupiliśmy tereny pod tę inwestycję, na nasz koszt wykonaliśmy dokumentację, teraz pozostaje tylko kwestia odpowiedniego aplikowania o środki zewnętrzne - mówił włodarz gminy Poniec.

Teraz, dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg budowa ronda "staje się faktem".

- Doczekaliśmy się finalizacji tej długo oczekiwanej inwestycji co nas, wszystkich bardzo cieszy. Wiemy jak uciążliwy, a czasami niebezpieczny może być przejazd przez to skrzyżowanie. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu (...) wspólnie z powiatem gostyńskim będziemy realizować to zadanie - napisał z kolei na swoim profilu facebookowym burmistrz Jacek Widyński na wiadomość o otrzymanym wsparcu finansowym.

W ubiegłym roku powiat gostyński złożył w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg projekt pn.: ,,Przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych nr 4803P i 4906P w miejscowości Poniec wraz z dojazdami - skrzyżowanie typu rondo”. W ramach zadania planuje się przebudowę skrzyżowania dróg powiatowych na skrzyżowaniu ulic: Rydzyńska, Kusza i Bojanowska.

Szacunkowa wartość inwestycji to 4 092 967,53 zł. Prawie 3,5 mln złotych objęte zostanie dofinansowaniem. Połowa tej kwoty pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Resztę dołoży powiat gostyński oraz gmina Poniec.

Po otrzymaniu informacji o dofinansowaniu, powiat gostyński przeprowadzi procedurę niezbędną do podpisania umowy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy na to zadanie.

Jak będzie wyglądało pierwsze rondo w Poniecu?

Nowe rozwiązanie to skrzyżowanie typu rondo o średnicy zewnętrznej 36 m i szerokości jezdni na rondzie 5,5 m oraz pierścienia najazdowego o szerokości 2,5 m. Nawierzchnia jezdni ronda jak i dróg wykonana będzie z mieszanki matyksu grysowego SMA, która charakteryzuje się zwiększonymi właściwościami przeciwhałasowymi w stosunku do tradycyjnego betonu asfaltowego.

Ponadto we wszystkich czterech wlotach zaprojektowano wyspy sygnalizujące ruch, wokół ronda i wzdłuż projektowanych dróg zaplanowano chodnik z betonowej kostki brukowej. Na wlocie do ronda od ul. Kusza po stronie prawej wraz z chodnikiem zaprojektowano ścieżkę rowerową z nawierzchni z betonu asfaltowego. Natomiast wzdłuż ulicy Kusza pojawi się ciąg pieszo-rowerowy z bezfazowej betonowej kostki brukowej koloru czerwonego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy