Reklama

Polski Ład, polityka mieszkaniowa i priorytety na przyszłość w inwestowaniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fotomontaż

Polski Ład, polityka mieszkaniowa i priorytety na przyszłość w inwestowaniu - Zdjęcie główne

W Raporcie PAP „Gmina dobra do życia” na rok 2021, który bada jakość życia w samorządach gmina Poniec znalazła się na 185 miejscu na 2477 gmin | foto Fotomontaż

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O specyfice gminy Poniec, priorytetach tamtejszych samorządowców oraz planach na przyszłe lata rozmawiamy z burmistrzem Jackiem Widyńskim.

Reklama

Raczej nie będę oryginalny w pierwszej kolejności pytając o Polski Ład. Czy premierowe rozdanie w programie państwa satysfakcjonuje? 

Nie ukrywam, że jesteśmy nawet bardziej niż zadowoleni, bo dostaliśmy pieniądze dokładnie na to, na co chcieliśmy - inwestycję wodno-kanalizacyjną na osiedlu Berlinek III. Oczywiście to nie oznacza, że nie mamy innych potrzeb, ale stwierdziliśmy, że istniało ryzyko, że dostaniemy „jakieś” dofinansowanie, ale niekoniecznie na tę infrastrukturę, na której nam obecnie najbardziej zależy. 

Inwestycja na Berlinku III sugeruje, co jest dla państwa najważniejsze - polityka mieszkaniowa. A może się mylę?

Jest dla nas rzeczywiście priorytetem w planie rozwoju gminy. Mamy w tym rejonie kilka hektarów gruntów przeznaczonych właśnie pod budownictwo mieszkaniowe. Wcześniej już uruchomiliśmy całą procedurę przetargową i doprowadziliśmy do sprzedaży tych terenów pod różną formę zabudowy: jednorodzinną, szeregową i wielorodzinną. W tym ostatnim przypadku mówimy o około hektarze gruntów z przeznaczeniem pod bloki mieszkalne - wszystko trafiło w ręce inwestorów prywatnych i deweloperów. Niektórzy już zaczęli zabudowę i teraz mając na uwadze nasz plan, z jednej strony chcemy dalej pozyskiwać środki finansowe na polepszenie jakości życia - na drogi, na budowę różnych obiektów, ale z drugiej musimy patrzeć na to, co będzie w przyszłości. To wszystko, co dzisiaj budujemy, czyli każdy metr kubatury, każdy kilometr drogi w pewnym momencie będzie potrzebował środków na amortyzację, na utrzymanie, dlatego musimy myśleć dwutorowo.

W naszych założeniach przychody dla gminy mają pochodzić z terenów inwestycyjnych i właśnie gruntów z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. Bo jeżeli w tych rejonach ma powstać około 300 mieszkań, to ich przyszli mieszkańcy będą dla nas źródłem subwencji, dotacji i dochodów z PIT-ów. Na tereny Berlinka I, II i III czy tych kilkunastu działek w Dzięczynie będących w rękach prywatnych muszą przyjść osoby z zewnątrz. Chodzi nam o zwiększenie ilości osób, które zamieszkują na terenie głównie Ponieca.

Już stworzyliśmy warunki i dalej chcemy, żeby deweloperzy i inwestorzy prywatni widzieli, że warto zainwestować w grunty w Poniecu z uwagi na istniejącą już infrastrukturę: kanalizację, wodę, prąd, gaz czy deszczówkę. Dlatego staraliśmy się o dofinansowanie na kanalizację i wodociągi dla Berlinka IIII - możemy startować z procedurą przetargową i uzbroić ten teren, a w przyszłych naborach do Polskiego Ładu będziemy wnioskować o dofinansowanie tam inwestycji drogowych i budowę oświetlenia. To jest pewna dywersyfikacja naszych działań, tak jak w przypadku ponieckiej strefy gospodarczej wyposażonej w kanalizację sanitarną, gdzie zapraszamy z kolei przedsiębiorców do wykupu gruntów. Tam widzimy przychody i nasze bezpieczeństwo finansowe na przyszłość. 

To czym jeszcze chcecie państwo przyciągnąć przyszłych mieszkańców Ponieca?

Oświata była od zawsze naszym oczkiem: mamy dwa publiczne przedszkola, w które włożyliśmy bardzo duże środki i dwie szkoły w standardzie europejskim. Osoby, które przyjdą tutaj mieszkać nie będą musiały płacić po kilkadziesiąt tysięcy złotych za edukację przedszkolną dziecka. Szczerze przyznam, że nigdy nie myślałem, że będziemy mieli 10 oddziałów przedszkolnych, sądziłem, że skończy się na 6 czy 7 oddziałach i to wystarczy. Natomiast przy obecnej zabudowie będziemy musieli szukać miejsca dla przyszłych dzieci. Na szczęście mamy to już przemyślane, bo jest jeszcze budynek starego przedszkola z oddziałem szkolnym, który idealnie się do tego nada. W ramach projektów oświatowych otrzymaliśmy potężne dofinansowanie na przebudowę i rozbudowę kompleksu szkolnego w Żytowiecku i chcemy to wykonać do 2023 roku. W samym Poniecu pozostaje nam całościowy remont jednego z budynków byłego gimnazjum i uważam, że wtedy temat oświaty mielibyśmy zakończony. Bo w szkołach doszliśmy do tego etapu, że dzieci nie noszą pełnych tornistrów do domów, tylko ich zawartość pozostaje w szafach, a zakup podręczników dofinansowujemy. 

A co z innymi potrzebami, o których pan burmistrz wspominał?

W pierwszej kolejności liczy się dla nas inwestycja związana z przebudową kolejnego odcinka drogi Dzięczyna-Poniec z rondem w mieście i dalej do S5 w Bojanowie. Powiat gostyński złożył wniosek do Polskiego Ładu na ponad 40 mln złotych, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Dziś już wiemy, że tak duże projekty dla tak małych aglomeracji nie mają racji bytu. Trzeba podzielić go na mniejsze inwestycje i liczymy, że powiat gostyński złoży wniosek na rondo w Poniecu, które jest tutaj naprawdę niezbędne. Jako gmina wykupiliśmy tereny pod tę inwestycję, na nasz koszt wykonaliśmy dokumentację, teraz pozostaje tylko kwestia odpowiedniego aplikowania o środki zewnętrzne.

W niedługim czasie chcielibyśmy pochylić się nad tematem budowy parkingów w centrum miasta: mamy już dokumentację i przejęte grunty wokół kościoła na kilkadziesiąt miejsc postojowych. W tym rejonie mamy także w planach budowę kompleksu, którego centralnym punktem byłby budynek obecnego kina. Powstałaby tam biblioteka. W połączeniu z parkiem ma powstać dodatkowo kompleks wypoczynkowy i rekreacyjny. Chcemy także zmodernizować kilka świetlic na terenie gminy Poniec przy udziale środków zewnętrznych m.in. w Łęce Małej i Dzięczynie. Przy tym wszystkim trzeba jednak pamiętać, że gmina to jest przedsiębiorstwo, które musi funkcjonować: musi wiedzieć rozchody, ale również przychody. Taką politykę preferujemy przykładowo w przypadku budowy sieci kanalizacji sanitarnych.

To znaczy?

Powiedzieliśmy naszym mieszkańcom, że nie będziemy budować kanalizacji sanitarnej do każdej jednej miejscowości z uwagi na deurbanizację. Nie chcemy nieracjonalnie wydawać pieniędzy na  amortyzację kilkudziesięciu kilometrów sieci za kilka czy kilkanaście lat. Ale dajemy coś zamian - montaż finansowy w postaci dofinansowania w wysokości 8 tys. zł na przydomowe oczyszczalnie biologiczne. Od 2017 roku wydaliśmy ponad 870 tys. złotych na wnioski złożone przez mieszkańców. Planujemy także, może nie w tym roku, ale prace przy sieciach wodociągowych. Chcielibyśmy sukcesywnie dozbrajać sieć wodociągową poprzez wymianę rur i poprawę jakości dostarczania wody. Wykonaliśmy także w tym roku bezpieczną nitkę sieci wodociągowej do Janiszewa i Miechcina po to, żeby w pewnym momencie odejść od ujęcia w Rydzynie i przejść na nasze ponieckie. Ponadto rozmawiamy z nadleśnictwem nad trzecim ujęciem wody, aby w razie awarii „w zapasie” była kolejna studnia. 

Co ze sportem i młodzieżą w gminie Poniec? Słyszałem, że przykładowo na squasha na państwa halę ludzie przyjeżdżają aż z Leszna.

W tej kwestii dużo się dzieje wokół Ponieckiego Klubu Sportowego Piast Poniec, który znany jest nie tylko z gry w piłkę nożną, ale posiada także sekcje tenisa stołowego, siatkówki czy futsalu. Mamy także zdolne adeptki akrobatyki sportowej pod kierownictwem pani Anety Wrotyńskiej, które regularnie zdobywaj medale na różnych imprezach. Poza tym jest hala, jest bowling, jest obiekt sportowy i to nam się zazębią. Wiemy, że brakuje nam w Poniecu, takiego modelowego kompleksu, jaki jest w Żytowiecku, gdzie jest przykładowo bieżnia. W Poniecu jej nie ma, ale mamy ją planach. Mamy też pewne przemyślenia, co do form zabawy dla najmłodszych, żeby być może dobudować pomieszczenia z urządzeniami, które służyłyby im w okresie jesienno-zimowym, gdy place zabaw nie funkcjonują.

Co do tych ostatnich, to na przyszły rok przy udziale środków zewnętrznych chcemy wymienić urządzenia na plastikowe na wszystkich placach zabaw w gminie. Zresztą już rozpoczęliśmy modernizację dużego placu w Poniecu, kolejny powstał przy najstarszym osiedlu przy ulicy Kusza, a niebawem, gdy tylko deweloper rozpocznie zabudowę stanie także na osiedlu Berlinek. Na drugi rok planujemy tam inwestycję w drogę i chodniki w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych.

Obecnie każda gmina musi zwracać uwagę na kwestię klimatu... 

Większość działań związanych z klimatem uważam, że jest w gestii państwa, które stwarza możliwości w tym zakresie poprzez uruchomienie programu „Czyste Powietrze”. My w naszym urzędzie mamy punktu konsultacyjny, jest wyznaczony pracownik, który na bieżąco pomaga mieszkańcom w pisaniu wniosków. Ale jeżeli już rozmawiamy na ten temat, to na pewno chcielibyśmy odejść od systemów pieców na węgiel w świetlicach wiejskich zastępując je instalacjami fotowoltaiczymi połączonymi z pompami ciepła. To jest to, co nas przekonuje. Reszta naszych obiektów ma ogrzewanie gazowe i od tego nie odejdziemy. 

Dużo mówiliśmy o samym Poniecu, ale pozostaje także 19 sołectw w gminie. Co z nimi?

Drogi, chodniki to są inwestycje, które realizujemy przede wszystkim, niezależnie, czy są powiatowe, do których dokładamy się w modelu 50 na 50, czy nasze gminne. Przedsięwzięcia, jak choćby zmiana nawierzchni w Rokosowie, na drodze z Łęki Małej do Żytowiecka, czy w Drzewcach położenie mieszanki Slurry Seal sprawdzają się i podobne plany mamy w stosunku do drogi w Teodozowie.

Dużo mówiliśmy o polityce mieszkaniowej, to teraz czas na strefę gospodarczą.

Tutaj mam dobrą informację dla inwestorów: na przyszły rok będziemy mieli do dyspozycji około 10 hektarów gruntów inwestycyjnych. Kolejne tereny, ale już w rękach prywatnych też w niedługim czasie powinny pojawić sie na rynku inwestycyjnym. Podobnie jak wspomniane działki w Dzięczynie, gdzie właściciele również są nastawieni proinwestycyjnie. Także będzie szczegółowy plan zagospodarowania oraz kolejne grunty do oddania. 

I na koniec: co gmina Poniec ma do zaoferowania seniorom?

Oczywiście jest Klub Seniora działający w ramach Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie brakuje u nas różnych form spotkań dla osób starszych. W tym roku uruchomiliśmy budynek przy ulicy Kościuszki 10 w Poniecu, gdzie powstały mieszkania wspomagane. Właśnie powołana została Gminna Rada Seniorów, która już niebawem powinna formalnie wybrać swoje władze i jako ciało doradcze informować nas o potrzebach środowiska.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy