Reklama

Ostatni etap budowy ścieżki rowerowej z Gostynia do Kunowa. Będzie most

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Gostyniu

Ostatni etap budowy ścieżki rowerowej z Gostynia do Kunowa.  Będzie most - Zdjęcie główne

Gostyń. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Gostynia do Kunowa - ostatni etap | foto Urząd Miejski w Gostyniu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilka miesięcy będzie można bezpiecznie dojechać z Gostynia do Kunowa wykonaną w całości ścieżką rowerową.

Obecnie ścieżka rowerowa kończy się mniej więcej 250 metrów przed wioską, a do kanału Obry trzeba dojechać wąską dróżką przez łąki. Później pozostaje zejść z roweru i doprowadzić go do chodnika. Późną wiosną to wszystko powinno się zmienić - mieszkańcy Gostynia i okolic, którzy preferują rowerowe spacery lub jednośladem dojeżdżają chociażby do pracy, będą mogli  bezpiecznie dojechać z Gostynia do Kunowa wykonaną w całości ścieżką rowerową.

Budowa ciągu rowerowego z Gostynia do Kunowa, biegnącego wzdłuż drogi wojewódzkiej 434, trwa od kilku lat i prowadzona jest etapami. Inwestycja utknęła „w polu” w 2019 roku. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich nie ogłosił przetargu na dokończenie prac związanych z budową drogi dla rowerów wraz z przebudową mostu. Nic nie wskazywało na to, że miałoby to szybko nastąpić.

- Gmina była w trakcie uzgodnień z WZDW i innymi podmiotami. Oprócz tego powstawała dokumentacji projektowa, która generalnie rzecz biorąc była uzgadniania z takim podmiotem, jak Wody Polskie. Wcześniej na etapie opiniodawczym, otrzymaliśmy dokumentację wydaną przez organ, który już nie istnieje - przez WIR, więc należało ją skorygować, proces zatwierdzania był bardzo długi - wyjaśnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji

Ścieżka rowerowa do Kunowa to ulubione miejsce nie tylko cyklistów, ale tez rolkarzy i spacerowiczów, także tych, uprawiających nordic-walking. Obecnie ścieżka rowerowa kończy się mniej więcej 250 metrów przed wioską, a do kanału Obry trzeba dojechać wąską dróżką przez łąki. Później pozostaje zejść z roweru i doprowadzić go do chodnika. Późną wiosną to wszystko powinno się zmienić.

Gmina Gostyń „wzięła sprawy w swoje ręce”. Ogłoszono przetarg, na który wpłynęły trzy oferty w kwotach od prawie 1,5 do 1,6 mln złotych. Samorząd w budżecie miał zarezerwowane 1,2 mln złotych. 200 tys. zł dołożył samorząd powiatowy. Na wykonawcę inwestycji wybrano PHU Jawal Sp. z o.o. z Kielc. Budowa ostatniego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej, która docelowo połączy Gostyń z Kunowem. rozpoczęła się pod koniec 2021 r. Realizowano te roboty, które mogły być wykonane technicznie, i które musiały być zrobione jako pierwsze, chociażby podbicie pali. W ubiegłym tygodniu na placu budowy wznowiono prace. Zadanie wykonuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Jawal” Sp. z o.o. z Kielc.

- To zupełnie nowa firma, z którą jako gmina Gostyń nie współpracowaliśmy. Na razie wszystko układa się bardzo dobrze - mówi Mariusz Konieczny.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m, na odcinku blisko 250 metrów. Nad kanałem Obry wybudowany będzie most.  Ścieżka rowerowa zakończy się przy ulicy Spacerowej w Kunowie. Finisz inwestycji, zgodnie z umową przewidziano na koniec maja. Czy już w czerwcu będzie można jednośladem przejechać ścieżkę w całości, na długości około 6 km?

- Do końca maja ma potrwać realizacja zadania, a później musimy uzyskać wymagane zgody na użytkowanie ścieżki rowerowej. Jak długo trwa taki proces można było zobaczyć podczas budowy ścieżki w Krajewicach - WZDW jako inwestor uzyskał wszystkie zgody kilka miesięcy po zakończeniu prac - zwraca uwagę Mariusz Konieczny,

 

ok. 1,5 mln zł koszt budowy ścieżki rowerowej z Gostynia do Kunowa - ostatni etap 

200 tys. zł dołożył samorząd powiatu gostyńskiego

ok. 980 tys. zł to wysokość dofinansowania, jakie prawdopodobnie otrzyma gmina Gostyń z  PROW na realizację zadania

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy