Reklama

Druga obwodnica Gostynia za blisko 250 mln zł. Kiedy rozpoczęcie budowy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Druga obwodnica Gostynia za blisko 250 mln zł. Kiedy rozpoczęcie budowy? - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z budynku byłej restauracji „Podleśna” i hotelu, który funkcjonował obok zniknął napis „Policja”. Dziś zawieszono tam inną tablicę. Wygląda na to, że budowa obwodnicy drogi krajowej 12 dla Gostynia staje się coraz bardziej realna.

Zmiana najemcy, wymiana tablicy

Od 1 lipca pomieszczenia w hotelu przy dawnej restauracji Podleśna zmieniły najemcę. W budynku rządza się inna firma – spółka Kobylarnia (grupa kapitałowa firmy MIRBUD) zajmująca się m.in. budownictwem inżynieryjno-drogowym. 

- Firma Kobylarnia jest u nas od 1 lipca i wynajmują tę część budynku, którą wcześniej zajmowała Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu. Chodzi o pomieszczenia na pierwszym piętrze i częściowo na parterze – wyjaśnia Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu, który zarządza budynkiem. – Przez kilka tygodni było tak, że dwie jednostki funkcjonowały tam jednocześnie. Komenda miała wynajmować pomieszczenia do 30 czerwca, ale zostali trochę dłużej, chodziło o kwestię przeprowadzki policji. Za to pracownicy Kobylarni są już od 1 lipca, kiedy pewne pomieszczenia się zwolniły – wyjaśnia Zbigniew Kordus. 

Nie przez przypadek pracownicy Kobylarni znaleźli się w Gostyniu. Spółka jest wykonawcą obwodnicy drogi krajowej nr 12 dla Gostynia.

Pracownicy ekipy budowlanej aktualnie się urządzają w hotelu. Biura i pomieszczenia firma zagospodarowuje i wyposaża według swoich potrzeb. Umowę z OSiR w Gostyniu na wynajem pomieszczeń podpisali na 3 lata.

Kiedy wykonawca wejdzie na plac budowy?

Jak już informowaliśmy, w kwietniu zakończył się przetarg na realizację budowy obwodnicy DK 12 dla Gostynia. Oferta konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner), która opiewa na kwotę 246 832 635,59 zł, została wybrana jako najkorzystniejsza.  Ponieważ od dokonanego wyboru nie wpłynęły żadne odwołania, 30 czerwca 2021 r. została zawarta umowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wykonawcą robót. Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. 

Termin realizacji, jaki przewiduje kontrakt to 33 miesiące, w tym 10 miesięcy przewidziano na prace projektowe, które zmierzają ku końcowi. Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to koniec 2022 r. jednakże jest on uzależniony właśnie od uzyskania decyzji ZRID. To nic innego, jak finał długotrwałego procesu planowania budowy drogi.

Dla inwestora oznacza pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Wraz z decyzją ZRID może on rozpocząć roboty budowlane na terenach znajdujących się w linii planowanej drogi.

Dla właściciela nieruchomości znajdujących się na takiej trasie jest to decyzja wywłaszczeniowa, na skutek której traci on wszelkie uprawniania wynikające z tego tytułu.

 Jak informuje biuro prasowe, na obecną chwilę nie ma jeszcze decyzji ZRID czyli ne ma zgody na realizację inwestycji drogowej, jaką wydaje odpowiedni organ publiczny.

- Dlatego czekamy z uruchomieniem budowy. Uzyskanie takiej decyzji powinno potrwać około 6 miesięcy. W związku z tym, iż jeszcze jej nie mamy, to plac budowy nie został przekazany wykonawcy – informuje  Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej grupy kapitałowej Mirbud S.A, w skład której wchodzi Kobylarnia S.A. 

W ramach inwestycji powstanie obwodnica Gostynia o długości 17,3 km w układzie jednojezdniowym. Oprócz tego na odcinku powstanie 14 obiektów mostowych i dwa węzły (węzeł Gostyń oraz węzeł Piaski). Pomiędzy węzłami ruch będzie przebiegał w układzie 3-pasów.

TUTAJ - JAK DOKŁADNIE BĘDZIE WYGLĄDAŁA OBWODNICA DK 12 DLA GOSTYNIA?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy