Reklama

Budowa pierwszego ronda w Poniecu. Powiat gostyński i gmina musiały dołożyć około 1 mln zł w przetargu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dołożyć i budować lub nie dokładać i nie budować - tak w skrócie wyglądał wybór powiatu gostyńskiego w kwestii przetargu na budowę pierwszego ronda w Poniecu. Włodarze i radni samorządów powiatowego i ponieckiego, które obok otrzymanego dofinansowania finansowali przedsięwzięcie podjęli decyzję o dołożeniu ze swoich budżetów w sumie dodatkowego 1 mln zł, którego brakowało do najniższej oferty złożonej w przetargu. Dzięki temu w Wielki Piątek, 15 kwietnia podpisano umowę z firmą Strabag na realizację wartej ponad 5 mln zł inwestycji. Wszystko w cieniu rosnących cen na rynku budowlanym i niepewności inwestycyjnej w całym sektorze.

Rondo w Poniecy jednym z priorytetów inwestycyjnych

Jak wyliczał starosta gostyński rondo w Poniecu, którego budowa według oceny przedstawicieli wykonawcy powinna zacząć się w połowie maja, jest czwartym wybudowanym przez lub wespół z powiatem gostyńskim.

- Mamy pełną świadomość, że potrzeb w powiecie gostyńskim jest więcej, ale koncentrujemy się na priorytetach (..) takimi są: obwodnice Gostynia, zarówno na drodze wojewódzkiej nr 434, jak i na drodze krajowej nr 12, a z drugiej strony południowa oś komunikacyjna powiatu gostyńskiego, czyli zaczynając od powiatu krotoszyńskiego połączenie z powiatem rawickim poprzez Pępowo, Krobię, Poniec, aż do połączenia docelowo z drogą szybkiego ruch S5. (...) Na początku tej kadencji umówiliśmy się z panem burmistrzem, że rondo w Poniecu będzie priorytetem i te uzgodnienia się materializują - powiedział Robert Marcinkowski. 

Gdyby nie dofinansowanie...

W przeddzień podpisania umowy z wykonawcą zawarta została umowa o dofinansowanie. Wartość rynkowa całej inwestycji okazała się o kilkanaście procent wyższa od wartości kosztorysowej.

- Ale gdy spotykamy się z samorządowcami, to panuje wśród nas takie przekonanie, że: „dobrze to już było i taniej nie będzie”. Zdajemy sobie sprawę z warunków rynkowych, determinowanych przez sytuację międzynarodową, przez sytuację związaną z rosnącą inflacją i musimy podejmować decyzje, które są racjonalne dla naszych inwestycji i dla lokalnej gospodarki. W moim przekonaniu ta decyzja jest racjonalna, bo otrzymujemy środki zewnętrzne. Gdybyśmy dziś nie zdecydowali się na tę inwestycję, to prawdopodobnie na rondo w Poniecu musielibyśmy czekać przez kolejne lata - dopowiedział włodarz powiatu gostyńskiego. 

Najłatwiejsza droga do S5

Z kolei burmistrz Ponieca Jacek Widyński przekonywał, że rondo w jego mieście będzie służyło wszystkim podróżującym od Krotoszyna do byłego miasta wojewódzkiego.

- Jest to bardzo ważny ciąg komunikacyjny, (..) którym przemieszcza się dziennie kilka tysięcy pojazdów. (...) Wiemy, jak ono jest wykorzystywane przez mieszkańców powiatu gostyńskiego, najswobodniej, najłatwiej dostać się właśnie przez Poniec, gdzie można się „wpiąć” w S-kę na wysokości Bojanowa czy też Leszna. Ta inwestycja daje nam wielkie możliwości, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przemieszczania się nie tylko mieszkańców gminy Poniec czy powiatu gostyńskiego. Była oczekiwana przez nas, przeze mnie jako burmistrza i nasz samorząd praktycznie kilkanaście lat. Również widzimy walory inwestycyjne dla gminy Poniec, gdzie będziemy mogli uruchomić konkretne tereny, które w przyszłości mogą nam dać wiele przychodu, bo myślimy o dalszym rozwoju budownictwa mieszkaniowego - dodał włodarz.

Początek budowy za około miesiąc - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem

Na konferencji prasowej przedstawiciele firmy Strabag informowali, że prawdopodobnie w połowie rozpocznie się budowa ronda. Tak duża inwestycja będzie się wiązała z objazdami, o których mieszkańcy mają być informowani z odpowiednim wyprzedzeniem. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy