Reklama

" Kierowco używaj wyobraźni" - akcja prewencyjna Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu [FILM i ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wielkopolsce w 1 kwartale 2022 r. zgłoszono łącznie 7109 kolizji, zginęło 49 osób, a 542 zostały ranne. Statystycznie, tylko na wielkopolskich drogach, dochodziło zatem do 80 zdarzeń drogowych dziennie z 6 rannymi, a co drugi dzień ktoś ginął. Przerażające statystyki. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że powiat gostyński w tym czasie zanotował jedynie 102 kolizje, żadnych ofiar zdarzeń drogowych, jedynie 3 osoby ranne. Statystycznie 1 na każdy miesiąc. Dlaczego, pomimo wyższych mandatów nie spada liczba zdarzeń drogowych i wykroczeń? Czy pieszy z racji uprzywilejowania nie musi uważać? Czy nadal panuje społeczne przyzwolenie na jazdę na „podwójnym gazie”?

Reklama

- W porównaniu do innych garnizonów [województw- przyp. red] niestety, jako Wielkopolska, wypadamy najgorzej – wyjaśnia podkomisarz Adrian Polerowicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - Wprawdzie Wielkopolska jest jednym z większych województw (zaraz po mazowieckim), jednakże nie ma w nim zbyt wielu aglomeracji i występuje średnie natężenie ruchu. Nijak to się nie przekłada na zawyżone statystyki wypadków.

Profilaktyka i walka z mentalnością

W Wielkopolsce w 1 kwartale 2022 r. zgłoszono łącznie 7109 kolizji (w tym 463 wypadki), zginęło 49 osób, a 542 zostały ranne. Statystycznie, tylko na wielkopolskich drogach, dochodziło zatem do 80 zdarzeń drogowych dziennie z 6 rannymi, a co drugi dzień ktoś ginął. Przerażające statystyki. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że powiat gostyński w tym czasie zanotował jedynie 102 kolizje, żadnych ofiar zdarzeń drogowych, i tylko 3 osoby ranne. Statystycznie 1 na każdy miesiąc.

- Z tych 463 wypadków [a więc zdarzeń drogowych, po których obrażenia uczestników wymagały dłuższej hospitalizacji -  przyp.red.] tylko 3 zdarzyły się w powiecie gostyńskim, więc jesteśmy takim „światełkiem w tunelu”, dowodem, że może być lepiej, że działania profilaktyczne pomagają uświadamiać ludzi, iż bezpieczeństwo na drogach zależy też od nich samych – dodaje policjant - I mowa tu nie tylko o kierowcach, ale i pieszych.

Gostyńska drogówka poprzez liczne akcje prewencyjne typu „Bezpieczny Przejazd”, „Prędkość” czy „Trzeźwość” nie tylko rozdaje mandaty czy punkty karne, ale i eliminuje niepożądane zachowania na drodze. 

- Dziś akurat nie (27 kwietnia), są  przeprowadzane ogólnopolskie działania „Prędkość”, ale do końca kwietnia patrole ruchu drogowego podczas działań mają włączone światła błyskowe, żeby być lepiej widocznym na drodze. W teorii ma to zwiększyć naszą widoczność i tym samym czujność kierowców – tłumaczy gostyński funkcjonariusz.

Tysiące kontroli i mandatów

Tylko w powiecie gostyńskim od 1 stycznia 2022 r. policjanci ruchu drogowego przeprowadzili 3373 kontrole drogowe (prawie 40 dziennie) ujawniając 2769 wykroczeń, z których ponad 2100 zakończyło się wystawieniem mandatu karnego. Prawdziwą plagą jest przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych (ponad 1200 mkk), czyli w miejscach, gdzie kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość pojazdu do bowiązujących ograniczeń, żeby móc odpowiednio szybko zareagować. Średnio to 13  zagrożeń dziennie dla uprzywilejowanych uczestników ruchu.

Pieszy z pierwszeństwem, ale…

Wprawdzie już od czerwca 2021 r. pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, ale w razie kolizji z samochodem to on jest najbardziej poszkodowany.

- Dlatego nim wejdzie na przejście dla pieszych, powinien nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, nie używać telefonu komórkowego i pamiętać, że droga hamowania pojazdu liczona jest w metrach – przestrzega naczelnik gostyńskiej drogówki.

Nagminne jest wchodzenie na „pasy” bez jakiegokolwiek spojrzenia na jezdnię,  przejeżdżanie na rowerze czy hulajnodze. Pieszym wydaje się, że mają chyba 3 życia w zanadrzu i +200 do nietykalności. Całą odpowiedzialność przepisy przeniosły na kierowców, przynajmniej w powszechnej świadomości. Chociaż czasami to kierowca wjeżdża na pasy bez należytej uwagi, jak w przypadku opisywanym TUTAJ.

Piraci drogowi na celowniku

Od stycznia do marca zatrzymano na terenie powiatu gostyńskiego 12 praw jazdy za tzw „50+”, [czyli przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h- przyp. red.] i ponad 200 dowodów rejestracyjnych.

- Należy podkreślić, że przy znacznym przekroczeniu prędkości zatrzymanie prawa jazdy jest obligatoryjne, a nie uznaniowe, więc piraci drogowi mogą mieć pretensje tylko do siebie samych – podkreśla A. Polerowicz. 

Zaznacza jednak, że mentalność polskich kierowców, pomimo wysokich grzywien i kar [a od września i punktów – przyp. red.] nadal się nie zmienia. Wprawdzie zwalniają na widok radiowozu, ale po chwili przyspieszają. Więc gdyby policja stosowała pomiary kaskadowe, liczba kierowców zatrzymanych za przekroczenie prędkości z pewnością była by większa. 

„Używaj wyobraźni”

Najczęstsze błędy kierowców, poza przekroczeniem prędkości, to wyprzedzanie w miejscach zabronionych i  nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych. Działania profilaktyczne policji podnoszą świadomość uczestników ruchu: jakie zagrożenia mogą zaistnieć, czego możemy się spodziewać na drodze i jak przewidywać pewne sytuacje. Musimy myśleć za siebie, ale i za innych, w myśl „zasady ograniczonego zaufania”, by wzajemnie uchronić się przed zagrożeniami.. Musimy zdawać sobie sprawę przed każdym wyjściem czy wyjazdem na drogę, że nawet jeśli ja będę przestrzegać przepisów, ktoś inny może je świadomie lub nieświadomie złamać i taki błąd kosztuje czasem zdrowie, a nawet życie.

ciąg dalszy artykułu pod filmem

 Akcja profilaktyczna gostyńskiej drogówki przeprowadzona na drogach powiatu gostyńskiego 12 kwietnia 2022 r.

film: Materiał gostynska.pl zrealizowany we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Gostyniu.

Spotkania z młodzieżą szkolną

Podczas częstych pogadanek w szkołach gostyńscy policjanci bazują na przykładach zdarzeń drogowych, do których byli wzywani.

- Opowiadamy o faktycznych zdarzeniach, swoich przeżyciach i emocjach, co przemawia do młodzieży – podkreśla A. Polerowicz.

Jego zdaniem, relacja z nieudanej reanimacji w połączeniu z drastycznym filmem przygotowanym na potrzeby pogadanki w starszych klasach rzeczywiście oddziałuje na wyobraźnię przyszłych kierowców. Czy na długo? Okaże się, gdy wyjadą na drogi...

Koniec pobłażania dla pijanych kierowców

Jak podkreśla nasz rozmówca, policja otrzymuje coraz więcej anonimowych (i nie tylko) zgłoszeń o pijanych kierowcach i zatrzymaniach obywatelskich.

- Polacy przestali przymykać oko na pijanego sąsiada za kółkiem czy samochód jadący wężykiem – zaznacza naczelnik WRD KPP Gostyń.

To bardzo optymistyczny prognostyk dla zwiększenia bezpieczeństwa nas wszystkich. Niedawno pisaliśmy o zaskakujących statystykach poświątecznej akcji „Trzeźwość”, gdzie na prawie 600 kontroli  alkomatem nie było ani jednego „trafienia” (szczegóły TUTAJ) . Należy jednak zaznaczyć, że w miejsce nietrzeźwych kierowców na gostyńskich drogach pojawia się coraz więcej kierujących pod wpływem narkotyków. Nie są to tylko ludzie upaleni marihuaną, ale i będący po zażyciu narkotyków twardych, jak amfetamina czy kokaina. O jednym z takich zatrzymanych przeczytasz pod TYM linkiem.

- Każda komenda otrzymała niedawno specjalne urządzenia do testowania podejrzanych o jazdę pod wpływem narkotyków kierowców,więc będziemy ich bezpardonowo wyłapywać na drogach i karać – ostrzega podkomisarz A. Polerowicz. 

Trzeba chyba w końcu uświadomić sobie, że działania drogówki nie mają nam uprzykrzyć życia a – poprzez profilaktykę, akcje i kontrole – to życie czasem nawet uratować. Bądźmy wobec siebie szczerzy- bez przekroczenia przepisów nie ma mandatu i punktów karnych. To od nas zależy bezpieczeństwo na drogach, nasze ale i naszych bliskich- szczególnie dzieci. Mandat to najmniej poważna konsekwencja łamania przepisów drogowych, warto pamiętać, że skutkiem takiego zachowania może być utrata zdrowia lub życia i wiele ludzkich dramatów.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy