Reklama

Powiatowe Dożynki na Świętej Górze 15 sierpnia 2022 r. Tradycyjna msza, śpiewy i dzielenie się chlebem [ZDJĘCIA I FILM]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Na Świętej Górze można być pewnym kilku rzeczy: że pogoda dopisze, że będzie tradycyjnie i zawsze z odpowiednim przesłaniem. Tegoroczne obchody dożynek w powiecie gostyńskim są okazją nie tylko do podziękowań rolnikom za ich ciężką pracę, ale i do wdzięczności za spokój, zdrowie i pomyślność w naszej Ojczyźnie... Zwłaszcza po kazaniu ukraińskiego biskupa.

Piękna, słoneczna pogoda, tłumy wiernych i gości oraz uroczysta oprawa mszy świętej, wraz z obrzędowymi przyśpiewkami i dzieleniem się chlebem to wizytówka Powiatowych Dożynek na Świętej Górze. Tegoroczne obchody Święta Plonów miały i akcent charytatywny, gdy dwie wzruszone mamy dziękowały wszystkim za pomoc, i charakter humanitarny, gdy biskup pomocniczy Aleksander Jazłowiecki z diecezji kijowsko-żytomierskiej w Ukrainie podczas kazania porównywał spokój i normalność w Polsce z wojenną atmosferą w jego kraju. 

Symboliczny gest filipinów podczas dożynek na Świętej Górze

Po uroczystym przemarszu starostów dożynek, małżeństwa Walentego i Marioli Przybył, duchownych, przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, gości, samorządów i poszczególnych gmin powiatu gostyńskiego z oryginalnymi wieńcami na tyły Bazyliki Świętogórskiej na ołtarz letni, głos zabrał gospodarz świętogórskiego Oratorium :

- Świętując tutaj zakończenie żniw nie możemy zapomnieć, że na Ukrainie toczy się straszna wojna, pod naszymi granicami - mówił superior ks. Marek Dudek COr. z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu - Przeżywając to razem z narodem ukraińskim, postanowiliśmy zaprosić dzisiaj księdza biskupa Aleksandra Jazłowieckiego z diecezji kijowskiej i prosić go, aby wypowiedział do nas słowo Boże. Aby ten czas dziękczynienia był także czasem modlitwy o pokój dla Ukrainy i świata całego.

To nie pierwszy gest duchownych na Świętej Górze w kierunku sąsiadów na wschodzie. Przypomnijmy chociażby zbiórkę darów dla uchodźców tuż po rozpoczęciu wojny rosyjsko- ukraińskiej  symboliczny Grób Pański i charytatywny koncert w maju 2022 r "Dla Ukrainy"  [kliknij w linki by przejść do artykułów].

Biskup Aleksander Jazłowiecki: Wojsko to bezpieczeństwo 

Ukraiński duchowny w swojej długiej przemowie nie tylko dziękował  Polakom za dobroć i życzliwość, ale i porównywał spokój w Polsce z tragedią wojny w Ukrainie. Chociażby, symboliczną przecież, obecność na uroczystościach żołnierzy z 4. Zielonogórskiegu Pułku Przeciwlotniczego w Lesznie.

- Wy jesteście przyzwyczajeni, że jak uroczystość jakaś to macie tu i strażaków i wojsko, i ładnie to wygląda - wyjaśniał bp Aleksander Jazłowiecki z diecezji kijowsko-żytomierskiej w Ukrainie. - U nas, gdy trwa wojna, to świadomość, że obok są nasi żołnierze, daje nam niesamowite poczucie bezpieczeństwa.

ciąg dalszy artykułu pod filmem video

 
 
 

"Plony dobra" i dwie wdzięczne matki

- "Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się tyle zła" śpiewał Czesław Niemen w ciągle aktualnym utworze. Ostatnie miesiące były dla nas wielkim sprawdzianem solidarności i ten sprawdzian Polacy, w tym mieszkańcy powiatu gostyńskiego zdali z doskonałymi ocenami - podkreślił starosta gostyński, Robert Marcinkowski. - Dziś chcę podziękować także za plony, które przyniosło dobro wypływające z serc mieszkańców naszego powiatu.

Wszyscy pamiętamy, że zbiórka niebotycznej kwoty 9,5 mln złotych dla małej Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa nabrała rozpędu na ubiegłorocznych dożynkach właśnie na Świętej Górze. Dziś rodzice dziewczynki chorej na SMA są pewni, że córeczka wkrótce otrzyma najdroższy lek świata, o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu [klik]. Właśnie mama Zuzi, Lidka Wolna ze Smogorzewa wraz z inną mamą Ukrainką Aliną Samarską ze Słowiańska w obwodzie donieckim, która urodziła w tym roku swoją córeczkę Sofię na Świętej Górze [klik] wspólnie podziękowały za pomoc.

- Dziękuję za szansę na zdrowie i normalne życie mojej córki, Zuzi - powiedziała po prostu Lidka Wolna. - Dziękuję za to, że moja córka Sofia mogła urodzić się i żyć bezpiecznie tutaj - dodała Alina, mieszkająca obecnie z mamą, babcią i córeczką w filipinskim klasztorze.

Organizatorzy dożynek przypomnieli również, że część z uzbieranych na imprezie pieniędzy otrzyma nadal Zuzia Sulecka, ale podzieli się solidarnie z 13- letnią Julką Mikołajczak z Gostynia, która od urodzenia również walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni. 

- Podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych Dobre Smaki Powiatu kolejny raz przysłaniał nam cel charytatywny - mówią wspaniałe dziewczyny z komitetu społecznego ZuziaKontraSMA -  W tym roku dotyczył on zbiórki na rehabilitację dwóch wyjątkowych dziewczynek - mieszkanek naszego powiatu. Dla Zuzi I Julki uzbieraliscie 12.440, 34 złote. A więc  na konto każdej z nich wpłynie ponad 6 tys zł.

Najpiękniejszy wieniec dożynek na Świętej Górze z gminy Borek Wlkp.

Spośród 10 wieńców dożynkowych najpiękniejszym jednogłośnie wybrano wieniec z Zalesia z gminy Borek Wlkp. (numer 8). Tuż za nim uplasował się wieniec KGW Chwałkowo z gminy Krobia (nr 2) i na trzecim miejscu - dożynkowy wieniec gminy Gostyń (nr 10). Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Właściwie to obchody tegorocznych dożynek zaczęły się już wczoraj, od parady maszyn rolniczych, klasycznych aut i motocykli [kliknij w obrazek by przejść do relacji]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy