Reklama

Zmiany w przepisach dotyczących preferencyjnego zakupu węgla przez gminy. Mieszkaniec będzie mógł przenieść węgiel na przyszły rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Zmiany w przepisach dotyczących preferencyjnego zakupu węgla przez gminy. Mieszkaniec będzie mógł przenieść węgiel na przyszły rok - Zdjęcie główne

foto Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 3 grudnia 2022r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące preferencyjnego zakupu węgla umożliwiające mieszkańcom przeniesienie na drugi okres niewykupionego węgla. Dotychczas było to niemożliwe. Jednocześnie od zeszłego tygodnia w gminach powiatu gostyńskiego pojawiły się pierwsze transporty tańszego opału w cenie 2 000 zł, które trafiają już do mieszkańców. Niestety, większość naszych samorządów czeka jeszcze na opał.

Zmiany w przepisach o sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach przez gminy. Przeniesienie będzie działało wstecz

Przypomnijmy, do wejścia w życie nowych przepisów w ramach preferencyjnego zakupu węgla, mieszkaniec danej gminy mógł w sumie kupić 3 tony węgla - 1,5 tony do 31 grudnia 2022 roku oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r. bez możliwości przeniesienia na drugi okres niewykupionego surowca. Jeśli ktoś kupił, np. tonę węgla, to niewykorzystane 500 kg nie przechodziło na okres po nowym roku.

Zmiana rozporządzenia, która weszła w życie 3 grudnia 2022 r., umożliwi przeniesienie zapotrzebowania niewykorzystanego w pierwszym okresie, na następny (od 1 stycznia 2023 r.). Nowelizacja zakłada, że gdy do 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego (węgla) albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość powiększa limit na drugi okres.

Zmiana będzie dotyczyć również zakupów dokonanych przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia, a więc jest korzystna dla mieszkańców, którzy wnioskowali o mniejszą ilość węgla niż 1 500 kg.

Trzeba jednak mieć co sprzedawać mieszkańcom. Większość gmin powiatu gostyńskiego cały czas czeka na pierwsze dostawy od dystrybutorów uprawnionych do sprzedaży surowca po preferencyjnych cenach. Są nimi: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ

Zmiany w przepisach o sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach przez gminy. Większość nadal czeka

W przypadku naszych samorządów są to dwa podmioty: PGE Paliwa oraz Węglokoks S.A. 

- Węgiel jeszcze do nas nie dotarł, wczoraj [5.12.2022r. - przyp. red.] po raz kolejny interweniowaliśmy w PGE, bezskutecznie. Dzisiaj miał się z nami skontaktować przedstawiciel PGE, oczywiście tego nie zrobił. Takie same informacje słyszymy od około dwóch tygodni. Codziennie wysyłamy e-maile, staramy się dzwonić, prosić, pytać. Informacja jest taka, że w takiej sytuacji, w jakiej jest nasza gmina jest więcej samorządów, że to wszystko trwa. Natomiast nie jest to żadne pocieszenie, przede wszystkim dla mieszkańców naszej gminy - słyszymy od jednego z naszych urzędników.

Dotychczas węgiel dostarczono do trzech samorządów: Pępowa, Borku Wielkopolskiego i Piasków.

Zmiany w przepisach o sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach przez gminy. Dostawcy zmówili się

- Liczymy, że w dwa, trzy tygodnie jesteśmy w stanie obsłużyć 420 wniosków, które dotychczas wpłynęły do gminy, żeby ludzie mieli ciepło na święta. Jeżeli oczywiście na składach będzie węgiel. Od grupy Węglokoks S.A. w Ostrowie Wielkopolskim dostaliśmy wczoraj certyfikat, węgiel jest z Kazachstanu - mówi Andrzej Konieczny, sekretarz gminy Piaski.

Węgiel jest sprzedawany mieszkańcom piaskowskiego samorządu w cenie 1950 złotych za tonę.

- Rozmawialiśmy z dostawcami, którzy umówili się między sobią, że gdziekolwiek by nie musieli dostarczyć węgiel na terenie gminy, biorą 50 złotych od kursu, nie od tony. Jest to czytelne dla mieszkańców, bo wiedzą dokładnie, ile zapłacą - dodaje A. Konieczny. 

Zapotrzebowanie na węgiel zgłoszone na podstawie liczby wniosków złożonych przez mieszkańców gminy Piaski wynosi około 600 ton.

Także na terenie gminy Pępowo przedsiębiorcy dostarczający tańszy węgiel do lokalnych gospodarstwa domowych - Gmina Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Pępowie i firma Mir-Zen Jacek Stachowiak z Krzekotowic - zmówili się, co do kosztów transportu tańszego węgla.

- Zawarliśmy umowę z naszymi dystrybutorami i sprzedajemy węgiel po 1950 złotych. Jest to cena węgla plus koszty dostawy na miejsce z Włoszakowic [miejsce odbioru przez lokalne firmy - przyp. red] do Pępowa czy do Krzekotowic, składowania, magazynowania, zważenia i załadunku. To jest dobra wola naszych przedsiębiorców, którzy stwierdzili, że wnioskujący mieszkańcy to są ich klienci, którzy zaopatrywali się u nich przez lata i zdecydowali, że w ramach tej ceny oni dowiozą węgiel - tłumaczy Grzegorz Matuszak, wójt Pępowa.

Gmina handluje węglem dostarczonym przez PGE Paliwa od zeszłego czwartku (1.12.2022r.). 6 grudnia 2022 roku do punktów na terenie gminy dostarczono 225 ton orzechu i groszku, z czego w granicach 150 - 170 ton zostało już sprzedane. Zapotrzebowanie zgłoszone przez mieszkańców wynosi 504 tony orzecha i 120 ton groszku.

TUTAJ sprawdzisz ceny opału.

Zmiany w przepisach o sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach przez gminy. Do niektórych opał ma dotrzeć na dniach

W tym samym czasie, co do Pępowa tańszy węgiel trafił także na teren gminy Borek Wielkopolski (30 listopada), gdzie zgłoszone zapotrzebowanie wynosi 600 ton. Na razie dojechało 325 ton opału, sprzedano 150.

- Na tę chwilę mamy złożonych 434 wniosków, z czego część została odrzucona ze względu na to, że wnioskodawca nie miał prawa do dodatku węglowego - mówi Małgorzata Marcinkowska z Urzędu Miejskiego w Borku Wielkopolskim.

Na pierwsze dostawy czekają jeszcze gmina Pogorzela (węgiel powinien przyjechać już w środę, 7 grudnia), gmina Poniec (prognozowany czas dostarczenia - czwartek, 8 grudnia), a także gminy Krobia i Gostyń, które na razie nie mają określonych dat dostarczenia opału.

AKTUALIZACJA, godz. 13.30

Doszło do zmiany terminu dostawy i już dziś na teren gminy Poniec powinien przyjść pierwszy transport węgla po preferencyjnych cenach. Poniecki samorząd podpisał umowę z trzema dystrybutorami, którzy będą obsługiwali transport opału bezpośrednio do mieszkańców:

  • Firma Handlowo - Usługowa J.K.H. Twardy w Poniecu
  • Firma Handlowa Józef Polaszek w Poniecu
  • Sprzedaż Artykułów do Produkcji Rolnej Tadeusz Ciechanowski w Janiszewie
Dostawcę węgla dla gminy Poniec jest grupa Węglokoks S.A.

- Od dziś, aż do 28 grudnia codziennie będą do nas przychodziły transporty opału - informuje Marcin Pazdaj, sekretarz gminy Poniec.

KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy