Reklama

Ruszyły kontrole przydomowych szamb i oczyszczalni ścieków w gminie Piaski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Ruszyły kontrole przydomowych szamb i oczyszczalni ścieków w gminie Piaski - Zdjęcie główne

Kontrole dotyczą przydomowych szamb i oczyszczalni ścieków | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Piaski zaczęły się kontrole dotyczące wywozu nieczystości z przydomowych szamb oraz właściwego serwisowania przydomowych oczyszczalni ścieków.

Urząd Gminy w Piaskach informuje o inspekcji zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków prowadzonych w gminie. Polegać one będą na przeprowadzaniu kontroli posiadania umów, dowodów uiszczania opłat oraz częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, co najmniej raz na dwa lata.

- Kontrole rozpoczęły się z początkiem grudnia 2022 r. i potrwają tak długo, aż sprawdzimy wszystkie gospodarstwa w gminie - mówi Agnieszka Woźniak, podinspektor ds. gospodarki odpadami komunalnymi w Urzędzie Gminy w Piaskach. - Mieszkańcy otrzymują pisemne wezwanie do urzędu gminy, by okazać umowę i faktury za wywóz nieczystości.

Częstotliwość przeprowadzania kontroli podyktowana została zmianą przepisów, wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1549), która weszła w życie 9 sierpnia 2022 r..

Przygotuj faktury 

 Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie Piaski, nieczystości ciekłe należy usuwać w sposób niedopuszczający do przepełnienia się urządzeń do ich gromadzenia (szamb) oraz gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości, jednak nie rzadziej niż raz na 4 miesiące.

W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy również pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za taką usługę.

Wybór firmy należy do ciebie

Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez wójta Gminy Piaski:

  • Borecki Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Karolew 8, 63-810 Borek Wlkp., tel. 65 571 59 98
  • Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu, ul. Fabryczna 1, 63-800 Gostyń, tel. 65 57 203 10, 65 57 203 11
  • Usługi Rolnicze Andrzej Urbaniak, Michałowo 41, 63-820 Piaski, tel. 722 099 015
  • Tomasz Andrzejczak EKO - TRANS, Rębowo 30, 63-840 Krobia, tel. 667 435 384
  • WC Serwis Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, ul. Szybowa 2, 41-808 Zabrze, tel. 32 278 45 31
Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.

Co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości?

Jeżeli w trakcie kontroli stwierdzona zostanie zbyt mała częstotliwość odbioru nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) i zajdą podejrzenia, że w związku z powyższym zbiornik może być nieszczelny, sprawa zostanie skierowana do nadzoru budowlanego z prośbą o wszczęcie kontroli. Odnosząc się do kwestii kontroli szczelności tych zbiorników należy zauważyć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r., poz. 2351 z późn. zm.) powinny być one w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu ich stanu technicznego.

Wylewanie na pola jest karalne!

Urzędnicy przypominają, że obowiązkiem właściciela nieruchomości jest przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach.

Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.

Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r., poz. 1297 z późn. zm.), kto nie wykonuje tych obowiązków, podlega karze grzywny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy