Reklama

Zuzia kontra SMA. Zbiórka dla Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa na portalu siepomaga.pl ruszyła dokładnie rok temu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Dokładnie 1 lipca 2021 roku na portalu siepomaga.pl. ruszyła zbiórka pieniędzy na leczenie Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa chorującej na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Przez ten czas w walkę o zdrowie 2-letniej mieszkanki powiatu gostyńskiego zaangażowały się tysiące ludzi. Dzięki wspólnemu wysiłkowi jest szansa, że już w ten weekend (2-3 lipca 2022r.) kwota na zakup najdroższego leku świata dla Zuzi osiągnie 8 mln złotych.

Reklama

Po raz pierwszy o Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa, której rodzice usłyszeli diagnozę brzmiącą jak wyrok - rdzeniowy zanik mięsni - SMA pisaliśmy w artykule, który przeczytasz KLIKAJĄC w ZDJĘCIE.

Pierwszy milion dla Zuzi Suleckiej padł pod 3 miesiącach

Przez ten rok wiele się zmieniło. Chyba nikt początkowo nie spodziewał się, że akcja ratowania zdrowia i życia małej dziewczynki rozrośnie się do takich rozmiarów. Od roku w powiecie gostyńskim i powiatach ościennych oraz w mediach społecznościowych funkcjonuje "przemysł" pomocy dla ciężko chorej 2-latki stworzony głównie dzięki zaangażowaniu komitetu społecznego Zuzia kontra SMA oraz działaniu zwykłych ludzi.

Jak mówią same zainteresowane osoby, ich działalność można porównać do "dobrze naoliwionej maszyny, która potrzebowała czasu, żeby zatrybić". A wystarczyła "jedna dobrze zorganizowana akcja z fajnym efektem, która zainspirowała".

- Od samego początku wiedziałyśmy, że to się uda w takim sensie, że jeżeli nie wierzysz w efekt akcji, to w nią nie wchodzisz. Wiele osób twierdziło, że 9.000.000 zł to my nie jesteśmy w stanie nigdy uzbierać, ale wiedziałyśmy i wierzyłyśmy. Faktem jest, że w ostatnim czasie skala akcji przerasta nasze najśmielsze oczekiwania, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo dzieje się coraz więcej, tych milionów przybywa w bardzo szybkim tempie. Pierwszy zbieraliśmy 3 miesiące, więc było to długo, ale teraz już mamy takie poczucie, że wiele osób wierzy w sens naszych działań i wiele chce w nich uczestniczyć - mówią Joanna Jakubiak i Aldona Majchrzak z komietu społecznego Zuzia kontra SMA.

Przez rok zbiórka pieniędzy na leczenie Zuzi Suleckiej ewoluowała od wpłat bezpośrednich na portalu siepomaga.pl (LINK do zbiorki TUTAJ), przez licytacje prowadzone w grupie licytacyjnej Zuzia kontra SMA na Facebooku, które przynoszą dziennie średnio od 2 do 3 tys. zł, #szafowania dla Zuzi, jak to we wrześniu zeszłego roku, kiedy na gostyńskim targowisku zjawił się sam Michał Wiśniewski (relację znajdziesz TUTAJ), wszechobecne zbiórki makulatury, złomu, zużytych baterii, po festyny, jarmarki, biegi, koncerty czy inne niezliczone imprezy, w trakcie których spotkać można wolontariuszki z puszką i widniejącym na niej zdjęciem Zuzi.

- Mamy coraz więcej osób związanych z akcją, które utożsamiają się z pomocą Zuzi, ale nie chodzi o statystyki, że - dajmy na to - na grupie licytacyjnej [obecnie jest to 28.299 osób] były miliony licytujących. Patrzymy nie na ilość, ale na jakość i to rzeczywiście działa. Dla nas każda osoba, która czuje przynależność, mocno wspiera i trzyma kciuki za Zuzię, to jest właśnie ta cała "maszyna". Przykład sprzed chwili, gdy podeszła pani zapytać: gdzie można zawieźć kartony dla Zuzi, czyli jeden z wielu mniejszych czy większych „aniołów”, którzy się angażują dla naszej Zuzi - opowiadają wolontariuszki komitetu Zuzia kontra SMA.

Sukces zbiórki dla Zuzi polega na tym, że coraz więcej osób wie o akcji

Ze statystyk prowadzonych przez komitet społeczny Zuzia kontra SMA jasno widać, kto w największym stopniu finansuje zakup najdroższego leku świata dla 2-letniej mieszkanki powiatu gostyńskiego. Osoby prowadzące akcję przyznają, że trudno jest zainteresować akcją pomocową osoby spoza naszego regionu, bo "ludzie nie czują związku ze zbiórką". Szczególnie w trudnych czasach, które obecnie nastały. 

- Ludzi chorych, proszących o wsparcie jeszcze w tej sytuacji, gdzie wybuchła wojna w Ukrainie, jest mnóstwo. Trudno jest się przebić, łatwiej zbiera się lokalnie, a w naszych ludzi to my wierzyliśmy zawsze, tylko kwota trochę przerażała... Druga strona medalu jesta taka, że ta "lokalność" się rozrosła, bo mówimy o niej już nie tylko w kontekście powiatu gostyńskiego, ale i leszczyńskiego, rawickiego, kościańskiego, w których "anioły" prężnie działają. To są miejscowości oddalone raptem o kilkadziesiąt kilometrów, gdzie ludzie indentyfikują się z Zuzią i chcą coś zrobić dla dziewczynki, która mieszka „w sąsiedztwie”. Jesteśmy coraz szerzej lokalnie, można powiedzieć, że "poszerzamy" granice powiatu gostyńskiego - śmieją się członkinie komitetu.

Wspomniany "rozrost lokalności" widać choćby po ostatnich wynikach na portalu siepomaga.pl. Obecnie imprezą, która przyniosła największy jednokrotny zysk w postaci wpłaty dla Zuzi jest powitanie lata dla Zuzi w Bielewie. Mieszkańcy miejscowości położonej w powiecie kościańskim podczas festynu w czasie jednego zaledwie dnia zebrali 81,063,93 zł (to niemal tyle, ile w ciągu miesiąca udaje się zebrać na grupie licytacyjnej dla Zuzi na Facebooku). Do tego momentu "palmę pierwszeństwa" dzierżył festyn charytatywny w Dzięczynie. 

- Bielewo zrobiło mega, hiper, super akcję i uzbierało kolosalną sumę, jednak nas cieszy jeszcze jeden fakt: że mamy nowy obszar, gdzie pojawiły się osoby, które zakochały się w Zuzi i chcą działać. Nie oszukujmy się, takie "rekordowe imprezy" mocno "popychają" naszą zbiórkę do przodu, ale nie zawsze finansowy efekt jest najważniejszy. 800 czy 1.000 zł zebrane w małej miejscowości, przedszkolu, szkole też mają ogromne znaczenie, bo często napędzają innych do działania. Po imprezie ktoś zadzwoni, bo widział plakat dla Zuzi, inna osoba zechce wystawić przedmiot na licytację - zdradzają Aldona i Joasia. 

Kto dał najwięcej dla Zuzi Suleckiej?

Skąd pochodzą miliony dotychczas zebrane na terapię genową dla Zuzi najdroższym lekiem świata, który - przypomnijmy - nie kosztuje już 9.500.000, ale ponad 10.000.000 złotych - przeczytaj dlaczego w tym artykule - link TUTAJ.

To proste: od ludzi - parafrazując staropolskie powiedzienie - "ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka".

- Gdy popatrzeć na historię wpłat na konto Zuzi, trudno doszukiwać się ogromnych kwot. To są setki tysięcy wpłat, ale po 10, 20 czy 50 zł. Dary ludzi, których gdzieś tam poruszyła historia Zuzi i chcą pomóc wpłacając symboliczną złotówkę. Tysiące, a nawet więcej przyjaciół Zuzi, którzy uwierzyli, że cała akcja się może udać - oznajmiają dwie wolontariuszki.

Dlatego być może już po najbliższym weekendzie będzie można ogłosić kolejny sukces na profilu facebookowym Zuzia kontra SMA - osiągnięcie bariery 8 mln złotych w zbiórce dla ciężko chorej 2-latki.

Obecnie:

 • ponad 2,5 mln złotych na koncie Zuzi na siepomaga.pl to pieniądze zgromadzone podczas imprez (nie licząc tych, które odbywają się w szkołach)
 • ponad 1,2 mln pochodzi z przeprowadzonych licytacji internetowych
 • ponad 200 puszek znajduje się w punktach do rozliczenia

Po niektórych materiałach o Zuzi... nie nadążały odświeżać strony

Zuzia Sulecka i kwestia zbiórki na zakup terapii genowej najdroższym lekiem świata pojawiała się już kilkukrotnie w ogólnopolskich mediach. Zarówno za sprawą reportaży w Dzień Dobry TVN, Polsacie, Telewizji Polskiej oraz możliwości codziennego prowadzenia działań w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku będącym głównym instrumentem do kontaktowania się ze wszystkim "aniołami Zuzi" rośnie pewność wolontariuszek komitetu społecznego Zuzia kontra SMA, że akcja zakończy się pełnym sukcesem.

- Nie tylko społecznościowe, ale w ogóle media są bardzo pomocne. Po każdej wzmiance w telewizji czy innym medium widać "ruch" na koncie. A gdy reportaże o Zuzi pojawiały sie w największych stacjach, to nie nadążałyśmy odświeżać strony na siepomaga.pl, bo kwota zbiórki rosła kolosalnie - przyznają osoby, które podjęły się wysiłku zbierania pieniędzy na leczenie 2-latki ze Smogorzewa.

A, że jest to ciężka praca nie trzeba chyba nikogo przekonywać. 

"Wszyscy napędzamy tę naszą maszynę" dla Zuzi

Komitet społeczny Zuzia kontra SMA czyli osoby, które są odpowiedzialne za całą zbiórkę na rzecz Zuzi Suleckiej i podjęły się m.in. rozliczenia akcji z organami finansowymi w naszym kraju tworzą Aldona, Joasia, Basia, Lidka (mama Zuzi) i Iza. Trudno jednak zliczyć, ile tak naprawdę wolontariuszy liczy cała grupa nieformalna. Czy policzyć tylko tych, którzy na grupie licytacyjnej zamykają poszczególne akcje, a może włączyć również osoby kwestujące bezpośrednio z puszkami? Zaangażowane są setki osób.

- Praca wokół komitetu Zuzia kontra SMA to nie tylko udział w festynach będących dla nas także okazją do spotkania się w gronie wolontariuszy i naprawdę za każdym razem wracamy z nową energią, ale także dużo akcji, których tak naprawdę nie widać. Jak zamykanie codziennie o 21.00 setek licytacji dla Zuzi, to się czasami wiąże z negatywnymymi emocjami w postaci sporów między osobami licytującymi. Do tego dochodzi oczywiście cała część "administracyjna", bo każdy dzień, każda zbiórka są dokumentowane, żeby móc się z tego rozliczyć. Rozliczanie puszek, wysyłanie pism do mediów i ludzi z prośbą o pomoc. Są takie dni, że trzeba dojść do siebie, w szczególności po pracowitym weekendzie i w poniedziałek wzbić na wyżyny swoich możliwości, a niestety organizm mówi: „idź się połóż”. Czasami ludzie pytają, czy mamy zdolność teleportacji? Odpowiadamy wtedy, że to nie jest zdolność teleportacji tylko mega dobre zorganizowanie. Stwierdziłyśmy już dawno, że powinnyśmy pracować w logistyce. Niemal co weekend jesteśmy nie na jednej, ale na dwóch imprezach, a nawet więcej. Mamy wszystko tak poukładane, żeby nikogo nie zawieźć, żeby gdzieś tam na każdej z tych imprez ktoś z nas się pojawił - śmieją się Joasia i Aldona.

Komitet społeczny Zuzia kontra SMA jako grupę nieformalną tworzą setki osób - tutaj wolontariuszki na festynie żużlowym w Dalabuszkach

Po "zazielenieniu się paska" będzie wielka feta

Jednak z dnia na dzień rośnie w nich płomyczek, teraz to już właściwie płomień wiary, że uda się zgromadzić całą potrzebną kwotę na zakup dla Zuzi terapii genowej najdroższym lekiem świata. Wolontariuszki są tak pewne tego, że się uda, że już teraz zaplanowały sobie, co zrobić, gdy "pasek na siepomaga.pl całkowicie się zazieleni".

- To jest tylko kwestia czasu, już zaczynamy myśleć o tym, komu przekażemy grupę licytacyjną. Na pewno, kiedy uda się uzbierać te 10 mln zł spotkamy się w gronie wolontariuszy, którzy najbardziej działają, bo nie ukrywajmy: są to osoby, które poświęciły mnóstwo swojego czasu, więc powinny to godnie świętować i zapamiętać. Są już pewne pomysły, jak chcielibyśmy im podziękować, ale na razie nie będziemy tego zdradzać. Z drugiej strony śmiejemy się, że kiedy zbiórka dla Zuzi się zakończy, to chyba będziemy się łączyć o 21.00 z dziewczynami od zamykania aukcji i po prostu sobie pogadamy - podpowiadają dziewczyny z komitetu społecznego Zuzia kontra SMA.

 A kiedy cel zbiórki dla Zuzi zostanie osiągnięty?

- Aldonie ktoś kiedyś powiedział, że istnieje szansa, że będzie miała w końcu w tym roku wakacje. W wakacje to się nie uda, ale może spokojną jesień - mówi z nadzieją Joasia.

Co na to druga z wolontariuszek?

- Mąż planuje mi wakacje w październiku, więc może do tego czasu.... - dopowiada Aldona.

Do tego czasu zbiórka dla Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa na portalu siepomaga.pl, której oficjalny termin upływał 1 lipca 2022 roku została przedłużona i "zbieramy dalej, to już niedługo".    

Co się będzie działo dla Zuzi w najbliższych dniach i tygodniach?

Szczegóły dotyczące danego wydarzenia ZNAJDZIESZ KLIKAJĄC w LINK na plakacie w GALERII ZDJĘĆ.

 • 02.07.2022 Plaża Nowy Dębiec
 • 02.07.2022 Festyn i Zabawa w Lasotkach
 • 02.07.2022 Parkrun Gostyń dla Zuzi
 • 02.07.2022 Żużel Rawicz
 • 03.07.2022 Festyn Rodzinny Sikorzyn
 • 03.07.2022 Dzień Dziecka w Ostrowiecznie
 • 03.07.2022 Kulturalny Piknik w Plantach Gostyń
 • 8-10.07.2022 Festyn w Miejskiej Górce
 • 09.07.2022 Kiermasz dla Zuzi - Targowisko miejskie Śrem
 • 09.07.2022 Plaża Nowy Dębiec
 • 09.07.2022 GrandPrix Wielkopolski XIII amatorskie zawody pływackie Cichowo
 • 09.07.2022 Rajd Rowerowy
 • 09.07.2022 Festyn Ziemlin
 • 10.07.2022 Wielkopolska Ofensywa Rowerowa Piaski
 • 10.07.2022 Jutrosińska Dycha
 • 17.07.2022 Polonia Mundial 2022
 • 17.07.2022 Koncert Credo Band
 • 17.07.2022 Festyn Rodzinny dla Zuzi Stadion Olimpia Poznań od godziny 12:00
 • 17.07.2022 Lokalne Smaki i resoraki nie wychodzą z mody Borek Wielkopolski
 • 23.07.2022 Rowerówka Łęka Wielka
 • 31.07.2022 Festyn Dzięczyna
 • 15.08.2022 Dożynki Powiatowe Dobre Smaki Powiatu - Gostyń 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy