Reklama

"Dachówka dla św. Jadwigi”. Piknik parafialny w Pępowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

"Dachówka dla św. Jadwigi”. Piknik parafialny w Pępowie - Zdjęcie główne

Przy okazji odpustu parafialnego odbędzie się zbiórka na remont kościelnego dachu | foto arch. gostynska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W gminie Pępowo zapowiada się kolejna impreza, koncert na trąbkę i organy w kościelnych murach oraz odpust w parafialnych ogrodach za kościołem pw. św. Jadwigi. Przy okazji odbędzie się zbiórka na remont kościelnego dachu.

Już w najbliższy weekend parafianie i wszyscy chętni będą mieli możliwość dołożyć swoją „dachówkę”, dobrowolny datek na remont ponad 400- letniego dachu kościoła pw. św. Jadwigi w Pępowie. Kwesta odbędzie się przy okazji odpustu parafialnego, który zorganizowała pępowska parafia.

 

Morricone w pępowskiej świątyni

W najbliższą sobotę, 16 października zaraz po wieczornej mszy św. o godzinie 18.00 odbędzie się koncert na trąbkę i organy, natomiast w niedzielę- tradycyjny odpust po sumie. Zapowiadany koncert muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu prof. Bogdana Narlocha z Koszalina- (organy) i prof. Romana Grynia z Poznania (trąbka) przybliży słuchaczom nie tylko typowo kościelne „Ave Maria” czy etiudy Chopina, Bacha lub Vivaldiego. W repertuarze wymieniono kilkanaście innych utworów, m.in. przepiękny motyw oboju Gabriela Ennio Morricone z filmu „Misja”.

 

Odpust i obiad u proboszcza

Natomiast w niedzielę, 17 października, tuż po sumie o 11.30 i procesji eucharystycznej na tradycyjny obiad odpustowy zaprasza tamtejszy proboszcz, ks. Andrzej Drobiński. Korzystając z gościnności parafii będzie można dołożyć swoją „dachówkę”, dobrowolny datek na remont ponad 400- letniego dachu pępowskiego kościoła.

W gminie Pępowo są 2 parafie: kilkanaście wiosek pod parafią pw. św. Jadwigi i 1 parafia dla samych Skoraszewic. Do św. Jadwigi należą też Sroki z gm. Kobylin.

- W pomoc przy organizacji pikniku parafialnego zaangażowały się wszystkie nasze Koła Gospodyń Wiejskich, deklarując własne wypieki i inne smakołyki. Strażacy z OSP Pępowo pomogą logistycznie  – zapewnia proboszcz.

Na terenie parafialnych ogrodów, poza poczęstunkiem zaplanowano też występy przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, zespołów działających przy GOKSiAL- u, a także gości aż z Gulcza.

- Zapraszamy i parafian i gości najpierw na sumę odpustową - bo to jest najważniejsze wydarzenie - a następnie na odpustowe spotkanie, obiad i poczęstunek przy stole - w imieniu całej parafii deklaruje jej proboszcz,  ks. Andrzej Drobiński.

 

70.000 dachówek do wymiany

Całkowity koszt nowego dachu to przynajmniej 700-800.000 zł. Wprawdzie w zeszłym roku wstępnie kosztorys był wyliczony na 600.000 zł ale ceny materiałów budowlanych i usług poszły w górę, więc nie ma co liczyć na utrzymanie zeszłorocznych cen. Jak wyjaśnia ks. proboszcz Andrzej Drobiński z parafii pw. św. Jadwigi, na razie parafia korzysta wyłącznie ze swoich funduszy.

- Gmina i powiat prawdopodobnie też się dołożą, można na nich zawsze liczyć, na wsparcie władz lokalnych. Będziemy także pisać wnioski o dofinansowanie na remont zabytkowej budowli do Ministerstwa Kultury i Sztuki – dodaje duchowny.

Jak wyliczył, ilość potrzebnych dachówek na cały remont to ponad 70.000 sztuk.

 

Zaczną od najpilniejszych prac

Powierzchnia całkowita dachu to ponad 1900 m kw czyli- dla porównania- ponad ¼ pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. W tym roku, jeszcze w listopadzie powinno się rozpocząć remont na nawach bocznych, ponieważ tam jest konieczna pilna wymiana całej przegniłej konstrukcji drewnianej sprzed 200 lat.

- Trzeba będzie zabezpieczyć te elementy na zimę i to będzie pierwszy etap remontu dachu. Mamy już na to zabezpieczone fundusze – podkreślił proboszcz. Najstarsza część dachu pochodzi z 1613 r., - Ta dębowa więźba dachowa nad prezbiterium ma ponad 400 lat i jest w najlepszym stanie, o dziwo – podkreśla ks. A. Drobiński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy