Reklama

Rusztowania przy kościelnej wieży. Trwa remont wyceniony na kilkaset tysięcy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Rusztowania przy kościelnej wieży.  Trwa remont wyceniony na kilkaset tysięcy - Zdjęcie główne

Borek wlkp. Remontowana wieża kościoła farnego otoczona jest rusztowaniem | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa remont wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa, czyli kościoła farnego w Borku Wlkp. - Inwestycja rozpoczęła się w połowie sierpnia, a potrwa tak długo, dopóki nie skończymy - przekonuje ks. Tadeusz Lorek, proboszcz parafii pw. Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny na Zdzieżu (Borek Wlkp.)

Reklama

Kilka tygodni temu przy wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa pojawiły się rusztowania. Rozpoczęto gruntowny remont wieży. Proboszcz parafii na Zdzieżu, do której należy borecka fara przyznaje, że chciałby, aby w tym roku modernizacja została wykonana w jak największym zakresie.

 - Na pewno wyremontowana musi być wieża z przyporami, w całości. Ale wszystko zależy od pogody. I tak przez niekorzystną aurę uciekło nam trochę czasu w lipcu  - mówi ks. tadeusz Lorek.

Początkowo został zbity tynk, wykonawcy nakładają nowy. Następnie cała elewacja zostanie pomalowana.

- Wszystko wykonywane jest zgodnie z projektem, który został opracowany już w 2015 roku przez firmę Adama Chudego z Leszna - wyjaśnia proboszcz boreckiej parafii.

Z dalszych informacji dowiadujemy się, że w 2017 r. wykonano pierwsze kroki, zmierzające ku renowacji wieży, która jest w kiepskim stanie. Wtedy odkuto pierwsze segmenty - tynk od dołu. 

- Według projektu pozostawiono to miejsce 3 miesiące, aby wyschło. Później miał być nakładany tynk na wieży. Ale przyszła wichura, nawałnica. Spadła nam kopuła z wieży Sanktuarium Maryjnego na Zdzieżu, były inne zadania do zrobienia. I prace przy wieży boreckiej fary zostały wstrzymane - wyjaśnia proboszcz ks. Tadeusz Lorek. - Oczywiście w tym roku nie zdążymy więcej wykonać, liczymy się z tym, ąe nadejdzie zima. Ale wzrosły też koszty zadania, materiały budowlane o 20-30 procent podrożały. Była pandemia, mniej ludzi. W przyszły roku planujemy kontynuację remontu elewacji - dodaje proboszcz boreckiej parafii.

Dofinansowanie na zadanie parafia PNMP na Zdzieżu otrzymała z budżetu powiatu gostyńskiego w wysokości 35 tys. zł, z kolei z kasy gminy Borek dostała 20 tys. zł. Jak wskazuje proboszcz ks. Tadeusz Lorek, kosztorys zadania remontowego opiewa prawie pod 400 tys. zł.

- To był kosztorys wykonywany w ubiegłym roku. Od tego czasu podrożały materiały remontowo-budowlane. 

Kościół farny pw. św. Stanisława Biskupa to rzymskokatolicki kościół filialny w mieście. Został zbudowany w latach 1469–1477 z fundacji biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina, w miejsce istniejącego wcześniej kościoła drewnianego. W tym okresie był kościołem parafialnym. W XVII wieku odnowiono go oraz powiększono poprzez dobudowanie kaplicy. W 1792 roku dobudowano do niego wieżę oraz przebudowano XVII-wieczną kaplicę. 
W 1824 r. w wyniku pożaru kościół został zniszczony. Odbudowano i równocześnie przebudowano w latach 1853–1860. Po tej renowacji został powtórnie poświęcony w 1860 r. przez biskupa poznańskiego Leona Przyłuskiego. Do roku 1869 był kościołem parafialnym, po czym stał się kościołem filialnym parafii w Borku Wlkp.
Bryłę kościoła zbudowano w stylu późnogotyckim, która w czasie odbudowy po pożarze została przebudowana w stylu barokowym. Fundamenty i podstawa kościoła wykonane są z kamienia, a mury z cegły. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny pochodzący z 1857 r. w stylu późnoklasycystycznym. Są 2 ołtarze boczne z 1860 r. Kościół wraz z przyległem terenem został uznany za zabytek w 1956 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy