Reklama

Kierowcy zdjęli nogę z gazu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Kierowcy zdjęli nogę z gazu?  - Zdjęcie główne

Najwięcej wykroczeń jest na przejściach dla pieszych | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wprowadzone w połowie zeszłego roku oraz od stycznia 2022 r zmiany w przepisach o ruchu drogowym miały przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, zarówno kierowców jak i pieszych. Czy cel został osiągnięty?

Reklama

Według statystyk, porównując pierwsze miesiące lat 2020- 2022, sukcesywnie spada liczba nałożonych mandatów - rokrocznie o 20%, z 712 w styczniu 2020, do 625 rok później i 489 w zeszłym miesiącu.

- Faktem jest, że przy zwiększeniu ogółem liczby kontroli uczestników ruchu [z 792 na miesiąc styczeń w zeszłym roku do 1.003 w tym- przyp. red.],  liczba ujawnionych wykroczeń zmalała - potwierdza podkom. Adrian Polerowicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - W styczniu 2022 w porównaniu do stycznia 2021 mieliśmy ponad 20 zdarzeń drogowych mniej w tym roku, co jest optymistycznym prognostykiem na kolejne miesiące.

Jeździmy rozsądniej, by nie płacić?

Tendencja spadkowa wynika prawdopodobnie w głównej mierze z tego, że kierowcy dostosowują się do obowiązujących przepisów z większą uwagą z powodu wysokości grzywien. Jednorazowo 2.500 zł za wykroczenie to dla wielu z nas spora suma do stracenia.

- Liczyliśmy się z tym, że liczba wykroczeń spadnie i taki był cel nowelizacji przepisów o ruchu drogowym - zaznacza policjant. - Póki co, wygląda na to, że zamierzony cel został osiągnięty, zobaczymy jak to będzie wyglądało w następnych miesiącach.

Jak podkreśla, dla nich najważniejsze jest, żeby faktycznie tych wykroczeń było jak najmniej, co ma przełożyć się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników dróg. 

Mniej piratów na drogach

Widać też wyraźny spadek liczby zatrzymanych dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów. W 2020 r. w styczniu prawo jazdy straciło 11 kierowców, z czego 7 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i więcej, w 2021 odpowiednio 6 i 3 kierowców, a w minionym miesiącu na 3 zatrzymane prawa jazdy tylko 1 odebrano za to wykroczenie. Co nie oznacza, że poza białymi tablicami również zachowujemy rozsądek.

  - Nasze patrole będą również ukierunkowane na kontrole prędkości poza obszarami zabudowanymi, gdzie na drogach krajowych obowiązuje ograniczenie do 90 km/h - podkreśla szef gostyńskiego WRD - Będą też wykorzystywane drony.

„Zebry” pod szczególną ochroną

W rejonie przejść dla pieszych nasilone są patrole policji, które kontrolują nie tylko prędkość, z jaką poruszają się kierowcy w tych miejscach ale również, czy stosują się do nowych przepisów. Mowa o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który ma zamiar wejść na to przejście czy sytuacji wymijania na „zebrach” prawidłowo oczekującego pojazdu. Tym samym, za przekroczenie prędkości w rejonie „zebr” w styczniu 2022 r. ukarano 263 kierowców, gdy rok wcześniej jedynie 22. Dwunastokrotny wzrost liczby mandatów z jednej strony potwierdza wzmożone kontrole policji, z drugiej, pokazuje brak znajomości nowych przepisów u wielu kierujących.

- Zwracamy uwagę także, jak zachowują się sami piesi, czy nie używają telefonów komórkowych w momencie przechodzenia po przejściu, czy nie przebiegają w miejscach niedozwolonych  lub przejeżdżają po nim rowerem – dodał na koniec. 

Dojdą jeszcze punkty karne

Zmodyfikowany taryfikator punktów karnych będzie wprowadzony dopiero od września 2022, co także - miejmy nadzieję - wpłynie na zachowanie kierowców. Wtedy okres utrzymania punktów karnych przedłuży się z roku do dwóch lat, ale tylko dla punktów „zdobytych” od 1.09.22 r. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy