Kameralna gala kończąca projekt „EkoMondi - ratuj swój świat” odbyła się w lokalnej restauracji "Cztery gary" w Piaskach. W imieniu firmy Mondi Simet, na spotkaniu z przedstawicielami grup nieformalnych oraz instytucji społecznych, pojawił się dyrektor wykonawczy - Krzysztof Jakubowski oraz menager do spraw zasobów ludzkich - Jolanta Karaś.
Wśród gości byli reprezentaci trzech gmin z powiatu gostyńskiego, które brały udział w projekcie: wójt Piasków - Wiesław Glapka, wiceburmistrz Gostynia - Grzegorz Skorupski oraz włodarz Krobi - Łukasz Kubiak. Współorganizatora ekologicznych działań - a więc Fundację Fabryka Pomysłów - reprezentowali Andrzej Konieczny i Weronnika Pazoła. Nie mogło oczywiście zabraknąć głównych bohaterów gali - przedstawicieli grup realizujących projekty „EkoMondi - ratuj swój świat” nie tylko z naszego powiatu, ale i z podrawickiego Masłowa czy Dąbrówki.
Czym jest projekt Eko-Mondi?
W 2023 roku firma Mondi realizowała, we współpracy z Fundacją Fabryka Pomysłów 2 edycje projektu "Eko- Mondi". W wiosennej uczestniczyło 7 grup nieformalnych, natomiast w edycji jesiennej - która jeszcze trwa - udział biorą 24 grupy.
- W ramach akcji zrealizowano w 2022 roku 42 projekty i inicjatywy w 4 powiatach (leszczyńskim, kościańskim, śremskim i gostyńskim) i 8 gminach. Wzięło w nim udział ponad 1000 osób. W realizację zaangażowali się pracownicy Mondi i partnerzy - samorządy, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, zakłady pracy (nadleśnictwo), sołectwa, KGW i OSP- wyjaśniali wspólnie koordynatorzy akcji, Jolanta Karaś i Andrzej Konieczny.
W ramach akcji sadzono drzewa, ogródki społeczne, zioła w skrzyniach… sprzątano brzegi rzek, las, pobocza dróg, łąki kwietne, kręcono filmy zachęcające do oszczędzania energii i wody. Na spotkaniu podsumowującym z realizatorami przekazano domki dla owadów i kosze do segregacji.
Karmiki, ogród sensoryczny czy przedstawienia edukacyjne
W ramach ponad 40 działań. Projekty realizowane przez grupy nieformalne otrzymały niewielką pomoc finansową finansowe oraz wsparcie merytoryczne.
- Były to projekty realizowane w przedszkolach, szkołach, Kołach Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Strażach Pożarnych, sołectwach i gminach. Działania realizowane przez uczestników miały bardzo różny zakres. Budowano karmniki, domki dla owadów, sprzątano śmieci i elektrośmieci, sadzono łąki kwietne i drzewa miododajne. Młodzież zrealizowała filmy promujące oszczędzanie energii i wody, dzieci w przedszkolu zrobiły przedstawienie oraz zasadziły kwiaty i warzywa w zorganizowanym ogródku. Sołectwa sprzątały rowy, sadziły drzewa, organizowały ekofestyny i sadziły sad. Warsztaty Terapii Zajęciowej budowały budki dla owadów oraz karmniki, które przekazano do szkół. Fundacja wraz z Mondi zorganizowała spotkania, doradztwo i spotkania z grantobiorcami. Następnie oferenci w swoich, grupach i społecznościach omawiali co mogą zrobić i składali oferty. Zakres proponowanych inicjatyw zależał od możliwości, umiejętności i potrzeb społeczności - opowiadali prowadzący spotkanie.
Były pomysły, były środki finansowe, było wspólne działanie
Jak wiadomo, same chęci do realizacji jakichkolwiek przedsięwzięć nie wystarczą, jeżeli nie ma na to funduszy. Zarówno wsparcia finansowego, jak i pomocy wolontariackiej udzielały wspólnie Mondi i Fundacja Fabryka Pomysłów. Granty na realizację ekoprojektów przekazała firma Mondi Simet Sp. z o. o. Jak było widać podczas gali, pomyślany jako jednorazowa akcja, projekt EkoMondi jest już wydarzeniem o zasięgu ponadlokalnym.
- Bardzo nas cieszy, że do zgłoszonych do projektu dorosłych dołączały dzieci czy wnuki, a do szkół i przedszkoli - rodzice i dziadkowie - pokreślił Krzysztof Jakubowski, dyrektor wykonawczy Mondi Simet S.A., podczas wręczania kolejnych certyfikatów.
Podsumowując, dotychczas działania EkoMondi realizowało ponad 3.000 osób, a odbiorcami efektów projektu jest ponad 15.000 osób.
Kolejnych 24 ekologicznych przyjaciół
Wśród uczestników całorocznego projektu EkoMondi byli:
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wlkp. w Bodzewie
- EKO POZYTYWNA COOLturka CKiB Piaski
- Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce
- OSP Krobia
- Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu/ Hanna Kasperska i Magdalena Kusz/ Ogród Sensoryczny
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu
- Szkoła Podstawowa Jedność im. Marii Montessori
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Krobskiej w Krobi
- KGW Masłowo ,, Masłowianki”
- Przedszkole Miejskie Nr 1
- Przedszkole Samorządowe z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach
- Polski Związek Emerytów i Rencistów koło nr 7 w Piaskach
- Szkoła Podstawowa Masłowo
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu
- Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Gostyniu
- Oratorium Dzieci działające przy Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Świętogórskiej
- Gmina Krobia
- Pracownicy Urzędu Gminy w Piaskach
- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Kreatywni ” w Piaskach/ Oczyszczanie powietrza
- Szkoła Podstawowa Daleszyn. Warsztaty ekologiczne skierowane dla uczniów oraz seniorów
- Senso Szkraby – Terapeutyczny punkt przedszkolny w Piaskach
- Żłobek Gminny w Krobi
- Szkoła Podstawowa im. Edmunda Bojanowskiego w Kunowie
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie.
zdj. Amelia przyjechała aż z Dąbrówki (gm. Dopiewo w powiecie poznańskim)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.