Wszystko było dokładnie sprawdzane i weryfikowane
Konkurs na Żłobek/Klub Dziecięcy Roku 2023 odbywał się w trzech etapach. W pierwszym do 30 czerwca tego roku przyjmowane były zgłoszenia od żłobków i klubów dziecięcych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych z całej Polski. Na podstawie przesłanych prezentacji kapituła konkursowa, w skład której weszli specjaliści z zakresu m.in. żywienia, edukacji, bezpieczeństwa oraz zarządzania, przyznawała punkty. Placówki z najwyższą punktacją trafiały do II etapu.
- W tym musieliśmy przedstawić mnóstwo informacji, łączenie z opisem sposobu żywienia w żłobku, metodami zarządzania i promocji czy rocznymi sprawozdaniami z kontroli wewnętrznych i zewnętrznych - tłumaczy Kamila Gogół.
W ostatnim etapie żłobek wizytował zarząd I Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych i Publicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ
"W swojej kategorii zwyciężyliśmy"
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas ogólnopolskiej konferencji ”Żłobki i Kluby Dziecięce 2023” - „Bo jakie początki, takie będzie wszystko” zorganizowanej we Wrocławu w dniach 28-29 września 2023 roku (VI edycja).W gali wzięła także udział załoga Żłobka Gminnego w Krobi, którą tworzy 5 opiekunek, pomoc opiekuna, sprzątaczka oraz dyrektor pełniąca jednocześnie funkcję pielęgniarki.
- Oprócz całościowego wyróżnienia otrzymaliśmy także dodatkowe, przyznane przez kapitułę za działania na rzecz edukacji żywieniowej dzieci i rodziców - zdradza K. Gogół.
Tytuł Żłobka Roku 2023 trafił do Miejskiego Żłobka w Ustrzykach Dolnych, a Klub Dziecięcy Roku 2023 - do Klubu Dziecięcego w Święciechowie.
Dyrektor krobskiej placówki jest dumna z nagrody plasującej żłobek działający od 1 września 2020 roku w gronie najlepszych instytucji w Polsce.
- Mamy świadomość ograniczeń, które wiążą się z funkcjonowaniem naszej placówki. Miejski Żłobek w Ustrzykach Dolnych jest dużą placówką zaprojektowaną od początku z pewnymi funkcjonalnościami. My jesteśmy mali, ograniczeni przestrzennie - nie mamy miejsca na salę rehabilitacyjną, salę doświadczania świata czy integracji sensorycznej. Ale tym co mamy, co nas wyróżnia i jest naszą największą zaletą to niesamowita, wykwalifikowana i wspaniała kadra. Bo żłobek, to przede wszystkim ludzie. Dlatego to wyróżnienie traktujemy jako docenienie naszej pracy i wiemy, że w swojej kategorii tak naprawdę zwyciężyliśmy - podkreśla Kamila Gogół.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ
Za co wyróżniony został Żłobek Gminny w Krobi?
- Bardzo bogaty program edukacyjny, realizujemy programy profilaktyczne, na które także kładziemy duży nacisk. Mamy certyfikat „Miejsce wolne od przemocy”, czyli między innymi nie straszymy dzieci, nie stosujemy kar. Zamiast tego stosujemy tak zwaną komunikację empatyczną nastawioną na potrzeby i emocje dzieci. Gdyż każde zachowanie dziecka wynika z jakiejś niezaspokojonej potrzeby i dlatego kierują nimi takie, a nie inne emocje. Do tego, oprócz standardów związanych z zapobieganiem krzywdzenia dzieci, promujemy bardzo rozbudowany program adaptacyjny, czyli maluchy zaczynają u nas przygodę ze żłobkiem w taki sposób, żeby stopniowo nawiązywały relacje z opiekunami - wyjaśnia dyrektor.
Jak już zostało wspomniane, Żłobek Gminny w Krobi, do którego uczęszcza 26 dzieci, otrzymał także wyróżnienie w kategorii edukacja żywieniowa.
- To też zasługa naszego pięknego ogrodu ze ścieżką sensoryczną i własnym warzywniakiem, z którego warzywa i owoce wykorzystujemy do codziennych zajęć. Na przykład w zeszłym tygodniu urządziliśmy kiszenie kapusty, wyciskanie soku z marchewki, a nawet zorganizowaliśmy „wykopki”, po to, żeby dzieci mogły same doświadczyć, jak to jest wykopać ziemniaki - podsumowuje Kamila Gogół.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.