reklama

Ekopracownia, czyli zielone serce Szkoły Podstawowej w  Daleszynie. Byliśmy na oficjalnym otwarciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Ekopracownia, czyli zielone serce Szkoły Podstawowej w  Daleszynie. Byliśmy na oficjalnym otwarciu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
62
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNieme widowisko w charakterze czarnego teatru i zajęcia z chemii prowadzone metodą odwróconej lekcji w pracowni przyrodniczej - to główne atrakcje, jakie dla zaproszonych gości przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej w Daleszynie. 23 listopada 2023 r. przyszedł czas, by pochwalić się ekopracownią, wyposażoną w nowoczesny sprzęt dzięki dotacji przyznanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
reklama

To nie było tylko zwiedzanie ekopracowni. Zanim otwarto tam drzwi, dla zaproszonych gości: urzędników, samorządowców przedstawicieli rady rodziców oraz nauczycieli, w tym byłej dyrektor daleszyńskiej szkoły, zatrzymano w holu szkoły. Duże okna były zasłonięte. Na środku widoczna była ciemna scena z czarnymi kurtynami i dużą grupą uczniów, ubranych w czarne stroje. Znalazło się też miejsce na widownię, z miejscami siedzącymi. Wkrótce wyszło na jaw, czemu ma służyć taki wystrój wnętrza.

Wcześniej jednak głos zabrała Małgorzata Kasprzak, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Daleszynie. 

- Przyroda jest po to, żebyśmy dzięki niej mogli się odprężyć, zrelaksować i właśnie taki pomysł mamy na dzisiejsze spotkanie. Zamierzamy państwa trochę odprężyć. W pierwszej części zapraszamy do najbardziej ekologicznego miejsca we wszechświecie - czyli do biblijnego raju. Następnie zapraszamy do sali numer 17, gdzie można zobaczyć, jakie pozyskaliśmy pomoce dydaktyczne, dzięki zdobytej nagrodzie finansowej. Uczniowie z klasy ósmej przygotowali dla państwa warsztaty, które będą prowadzone metodą odwróconej lekcji - uczniowie będą prowadzić zajęcia i nas uczyć - wyjaśniała  dyrektor „podstawówki” w Daleszynie.

Spektakl  czarnego teatru przeniósł widzów do Edenu

Po przemówieniu, w holu zgasły lampy, zapanowała ciemność. Z głośników zabrzmiała przyjemna muzyka, a na scenie działy się „cuda” - pojawiły się żyrafy, słonie i inne zwierzęta. Było morze, ryby, meduzy i inne morskie stworzenia. Zaangażowani w przygotowanie niemego widowiska scenicznego chcieli przenieść widzów do Edenu czyli biblijnego raju. Przedstawienie miało uświadomić oglądającym, że przy zmianie nastawienia do przyrody, jeśli zaczniemy o nią dbać, możemy sami stworzyć sobie raj na Ziemi - krainę z czystym powietrzem, wodą, ziemią.  I dzięki temu nasz umysł również będzie czysty.

Oglądający spektakl oniemieli z wrażenia. Kiedy z raju wrócili na ziemię, nagrodzili gromkimi brawami zaangażowanych w przygotowanie spektaklu uczniów oraz nauczycielki Alicję Tyrzyk i Magdalenę Stróżyńską. Aktorzy otrzymali pochwały za piękne i oryginalne przedstawienie z niesamowitymi efektami specjalnymi. 

- Czarny teatr jest niezwykły pod tym względem. Każdy nasz uczeń może pojawić się na scenie. Proszę zauważyć, ile osób musi zgrać się logistycznie, by powstało takie niedługie przedstawienie - wyjaśniała dyrektor Małgorzata Kasprzak.

To było niesamowite przeżycie

Przygotowanie widowiska zajęło mnóstwo czasu - ale raczej pod względem elementów scenografii oraz eksponatów, logistycznego zgrania aktorów oraz odpowiedniego użycia oświetlenia, by uzyskać efekt światła i cienia.

- To było wspaniałe przeżycie, świetne wrażenia. W pewnej chwili poczułem, że znajduję się w trójwymiarowej przestrzeni. Dziękuję za tę chwilę uspokojenia i podróży emocjonalnej do krainy spokoju, do raju - powiedział tuż po zakończeniu spektaklu Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

Na ręce dyrekcji szkoły w Daleszynie przekazał podziękowania za zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska podczas akcji sprzątania świata, która odbyła się w gminie Gostyń w połowie września pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Wraz z przedstawicielkami wydziału ochrony środowiska z gostyńskiego urzędu miejskiego wręczył też prezenty: puzzle, tablice, mapy oraz inne elementy wyposażenia nowej pracowni ekologicznej.

Urzędnicy z Gostynia, nauczyciele i rodzice na zajęciach, które prowadzili uczniowie

Po chwili goście znaleźli się w sali, która przekształciła się laboratorium chemiczno-przyrodnicze. Ósmoklasiści zaprosili ich do zajęcia miejsc w ławkach i... rozpoczęła się lekcja chemii, z najróżniejszymi doświadczeniami, do których wykorzystano nowe wyposażenie pracowni ekologicznej. Było ciekawie. 

Ekopracownia powstała w jednej ze szkolnych sal, gdzie do niedawna funkcjonowała pracownia przyrodnicza. Jej renowacja i wyposażenie było możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tys. zł, które - jako nagrodę - szkoła w Daleszynie wygrała w konkursie organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozyskane w ten sposób pieniądze w 90% pokryły koszty modernizacji pracowni, 5 tys. zł dołożyła gmina Gostyń. 

Szkoła przygotowała wniosek zawierający opis programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu ekopracowni, wizualizację sali przyrodniczej oraz szczegółową kalkulację kosztów. W opisie wykazano, jakie działania podejmowała placówka na rzecz ekologii i ochrony środowiska oraz w jaki sposób działania te angażują społeczność szkolną i lokalną. Projekt z wnioskiem przygotowała Agata Pierzchowska, a ponieważ Szkoła Podstawowa w Daleszynie wykazała się wieloma aktywnościami ekologicznymi, została nagrodzona - CZYTAJ TUTAJ.

- Długo zastanawialiśmy się, na co wydać pieniądze, całkiem sporą kwotę. Zdecydowaliśmy, że kupimy głównie pomoce naukowe, ponieważ to one mają służyć naszym młodym adeptom, badaczom, w nauczaniu i popularyzowaniu modnego teraz kierunku nauki matematyczno-przyrodniczego - mówiła Małgorzata Kasperczak.

Uczniowie od początku roku szkolnego korzystają już z pracowni ekologicznej, zwłaszcza z mobilnych mikroskopów, które doskonale zdają egzamin podczas zajęć w terenie.

- Są to urządzenia niewielkich rozmiarów, ze świetnymi parametrami. Planujemy przede wszystkim warsztaty na zewnątrz. A że szkoła położona jest bardzo blisko lasu, tego typu warsztaty mieliśmy przez całą jesień - uzupełniła dyrektorka podstawówki w Daleszynie.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama