Reklama

Czy są jakieś problemy z budową ul. Laurentowskiego w Gostyniu? Zrezygnowano z chodników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wracamy do tematu budowy drogi na ul. Laurentowskiego w Gostyniu. W sobotę rano na placu budowy pojawili się szef firmy, która jest wykonawcą drogi, naczelnik wydziału inwestycji gostyńskiego magistratu oraz projektant. Nie zabrakło mieszkańców. Coś spędza im sen z powiek...

Reklama

Kilka dni temu pisaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z budową kolejnej drogi na os. Pożegowo w Gostyniu. Inwestycja jest określana przez urzędników jako najtrudniejsza do wykonania z ostatnio realizowanych w Gostyniu, głównie ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu, na którym znajduje się ulica - strome zjazdy, podjazdy, wzniesienia, duże różnice poziomów jeśli chodzi o nieruchomości postawione po jednej i drugiej stronie drogi - niczym w górach. 

Pierwszego dnia budowy, kiedy wykonawca rozpoczął roboty, mieszkańcy dowiedzieli się, że kanalizacja deszczowa nie zostanie położona na całej długości drogi - nie będzie jej w miejscu położonym najwyżej, a także na odcinku biegnącym w stronę ul. Dabińskiego. To tylko jeden z problemów, który niepokoi mieszkańców - CZYTAJ TUTAJ.  Po ostatnich rozmowach z przedstawicielem inwestora, którym jest gmina Gostyń, mogło się wydawać, że został rozwiązany, ale...

W ciągu kilku ostatnich dni po jednej i drugiej stronie drogi - ul. Laurentowskiego pojawiły się krawężniki. Takie zmiany na placu budowy przeraziły niektórych właścicieli posesji.

Wystające wysoko krawężniki wzbudziły obawy właścicieli posesji - chodzi o to, że zjazdy i podjazdy do posesji po zakończeniu zadania będą bardzo utrudnione. Niektórzy - chodzi o mieszkańców najwyżej położonych domów - twierdzą, że podjazd „pod górkę” do garażu będzie wręcz niemożliwy. Chcieli dziś wyjaśnić z projektantem i przedstawicielem gminy Gostyń, czy uda się coś zmienić w tej kwestii. 

- Być może zmieni się przebieg drogi? Nie można obniżyć jej wysokości? Co z wodami opadowymi? - zastanawiali się mieszkańcy.

Ze względu na ukształtowanie powierzchni woda z drogi będzie zbierana, ale woda z posesji to jest inna bajka. Kanalizacja deszczowa służy odwodnieniu drogi, a nie posesji - wyjaśniał zebranym mieszkańcom Wiesław Kostórkiewicz, projektant.

- Jak zrobimy spad jednostronny to sąsiadka z przeciwka przyjdzie z pretensjami, że woda deszczowa z waszej posesji, a także z drogi popłynie do niej i zaleje podwórze - dodał.

Jeśli chodzi o strome wyjazdy z posesji na drogę, właściciele najwyżej położonych posesji sugerowali, by podnieść krawężniki. A co z posesjami po drugiej stronie drogi, które położone są najniżej? Lokatorzy tych domów obawiają się, że „miski olejowe” w samochodach będą urwane. 

Obecni na nieformalnym spotkaniu przedstawiciele wykonawcy i inwestora, wraz z projektantem uzgodnili, jak można pomóc mieszkańcom. Przedstawiono kilka rozwiązań.

Ustalono, że na niektórych odcinkach drogi zostaną obniżone krawężniki. Początkowo planowano pobudowanie chodnika po jednej i drugiej stronie drogi. Po rozmowach z mieszkańcami w kilku miejscach zrezygnowano z położenia chodników. To pozwoli na pobudowanie łagodniejszych podjazdów w kierunku ulicy (dla posesji położonych poniżej poziomu drogi) oraz dojazdów do posesji były łagodniejsze. W zamian powstanie wjazd do bramy.

- Dostosujemy wjazdy do posesji prywatnych, także do tych „bliźniaków” najwyżej położonych. Bez chodników wychodzimy do wszystkich poziomów, które macie. W sumie dla nas to najłatwiejsze rozwiązanie, najłagodniejsze - mówił Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Jeśli chodzi o deszczówkę - powstanie zbieracz drenarski, do którego podłączone zostaną „wyloty drenarskie” z nieruchomości prywatnych. Zbieracz będzie doprowadzony do kanalizacji deszczowej.

- Rurę „sto sześćdziesiątkę” położymy, będzie łapała wody opadowe z posesji, dwie studzienki dodatkowe położymy u zbiegu z ulicą Dabińskiego - usłyszeli mieszkańcy od wykonawcy. 

 

- Kanalizacja deszczowa z ulicy Laurentowskiego w kierunku ulicy Modlibowskiej zostanie założona - rozwiewał obawy mieszkańców projektant. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy