reklama
reklama

Musica Sacromontana na Świętej Górze - przed nami jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Musica Sacromontana na Świętej Górze - przed nami jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń roku - Zdjęcie główne

Musica Sacromontana na Świętej Górze w 2023 rozpocznie się 30 września | foto Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Trudno wyobrazić sobie jesień na Świętej Górze i w powiecie gostyńskim bez festiwalu Musica Sacromontana. W 2023 roku ta muzyczna uczta rozpocznie się 30 września, a zakończy 8 października. Przedstawiamy szczegółowy program świętogorskiego festiwalu muzyki oratoryjnej.
reklama

Musica Sacromontana na Świętej Górze - kiedy pierwszy koncert?

XVIII Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana na Świętej Górze rozpocznie się w sobotę, 30 września 2023 roku. Tego dnia, o godz. 19.30 rozpocznie się koncert zatytułowany "Nieznany Józef Zeidler - skarby biblioteki świętogórskiej". Zostanie on poświęcony śp. prof. Jarosławowi Brękowi, który był związany z festiwalem i uczestniczył we wszystkich jego edycjach. W związku z tym o godz. 18:00 w Bazylice Świętogórskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłego artysty.

W programie pierwszego festiwalowego koncertu znajdą się:

  • Divertimento F-Dur KV 138 – Wolfgang Amadeus Mozart
  • Litania in C „O Matce Boskiej” – Józef Zeidler
  • Sinfonia in C – Franz Anton Hoffmeister
Podczas sobotniego koncertu usłyszmy:

  • AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
  • Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA 
  • Ewa Tracz – sopran Anna Bernacka – mezzosopran Remigiusz Nowak – bas-baryton
  • Łukasz Nowak – tenor Marek Moś – dyrygent Anna Szostak – przygotowanie chóru
- Ideą festiwalu są odkrycia muzyki odnalezionej w bibliotece klasztoru księży filipinów. Każdy rok to kolejna odsłona dzieł „polskiego Mozarta”, czyli Józefa Zeidlera. Także w tym roku publiczność przekona się, że coraz bardziej znany kompozytor z Gostynia zaskakuje stylem i muzycznym kunsztem - zachęcaja organizatorzy Musica Sacromontana.

Koncert fortepianowy w ramach Musica Sacromontana z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

Kolejny koncert w ramach Musica Sacromontana zaplanowany został na niedzielę, 1 października 2023 r. o godz. 18:30. Będzie on uczczeniem Międzynarodowego Dnia Muzyki. Tytuł drugiego festiwalowego koncertu to: "Mazurki polskie - utwory ze zbiorów Biblioteki Świętogórskiej"

Podczas koncertu usłyszymy mazurki skomponowane przez Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Maksymiliana Koperskiego, Władysława Żeleńskiego, Karola Kurpińskiego, Tekli Bondarzewskiej, Karola Szymanowskiego, Teodora Leszetyckiego, Karola Załuskiego, Kazimierza Lubomirskiego, Maurycego Moszkowskiego, Aleksandra Zarzyckiego i Bogusława Juliana Schaeffera.Na foretpianie zagra Julia Kociuban.

- W tym roku, recital fortepianowy dobrze znanej gostyńskiej publiczności Julii Kociuban, śladami polskich mazurków poprowadzi nas drogami wielkiej historii Polski, wspaniałych i wzniosłych patriotycznych uczuć. Spotkanie z najpiękniejszymi mazurami, oberkami i kujawiakami będzie nie tylko zaproszeniem do przypomnienia urody polskiej duszy w muzyce, ale także odsłoni muzyczną przeszłość Świętej Góry i klimat dawnych tutejszych oratoriów, organizowanych zwłaszcza w przełomowych dla Polski momentach - przekonuja organizatorzy.

Czterch Mozartów na 100-lecie Automobilklubu Wielkopolski 

Kolejna odsłona festiwalu Musica Sacromontana została zaplanowana na 7 października. O godz. 19:30 rozpocznie się koncert dedykowany Automobilklubowi Wielkopolski z okazji 100-lecia działności, a zatytułowany "Czterech Mozartów".

Podczas koncertu usłyszymy: 

  • Symfonia F-dur - Leopold Mozart
  • Transkrypcja orkiestrowa Kwartetu d-moll KV 421 - Wolfgang Amadeusz Mozart
  • 6 Romansów op. 21, Polonez - Franz Xaver Mozart („Mozart Lwowski”)
  • Ofertorium, Aria „Agnus Dei” z Missa in D - Józef Zeidler („Gostyński Mozart”)
Zagraz Orkiestra „Wirtuozi Lwowa” rozszerzona o muzyków z: Mariupola, Dniepra, Charkowa, Kijowa, Chersonia, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie we Lwowie, a takze sopranistkę Mariannę Łaba – sopran. Dyrygował będzie Serhij Burko.

- W unikalnym i wyjątkowym koncercie zaprezentujemy wybrane utwory czterech Mozartów. Usłyszymy dzieła najsłynniejszego Wolfganga, ale także jego ojca, Leopolda, skrzypka i kompozytora oraz syna Xavera, który ćwierć wieku spędził we Lwowie jako nauczyciel muzyki, kompozytor i dyrygent. Wraz z czwartym z nich, „Gostyńskim Mozartem”, Józefem Zeidlerem, jako wybitnym i nawiązującym stylem do nich kompozytorem, stworzą w czasie koncertu jedną muzyczną rodzinę. Wykonawcy ze Lwowa i objętej wojną Ukrainy nie tyko oddadzą hołd walczącym o wolność rodakom, ale również podtrzymają wiarę, że kultura u naszych sąsiadów przetrwa wojnę i powróci tam muzyczne życie - czytamy w zapowiedzi trzeciego koncertu festiwalu Musica Sacromontana.

Słynne dzieło Vivaldiego na zakończenie Musica Sacromontana

Festiwal Musica Sacromontana na Świętej Górze zakończy w niedzielę - 8 października 2023 r. (godz. 18:30) - koncert "Cztery pory roku", dedykowany Fundacji Zakłady Kórnickie z okazji 100-lecia śmierci sługi bożej Jadwigi Zamoyskiej.

Podczas ostatniego festiwalowego koncertu usłyszymy: 

  • Orgelsolomesse, Ave verum – Wolfgang Amadeusz Mozart
  • Elegischer Gesang – Ludwig van Beethoven
  • Cztery pory roku – Antonio Vivaldi
Zagra Capella Cracoviensis, a także solista skrzypcowy Robert Bachara i Jan Tomasz Adamus na organach.

- W kolejnym koncercie wysłuchamy arcydzieł muzyki klasycznej w wykonaniu mistrzów z królewskiego miasta Krakowa. Capella Cracoviensis to chór kameralny i orkiestra, które wraz z solistami tworzą jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej scenie muzyki dawnej. Artyści wykonują repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Prawdziwą ucztą dla ducha będzie wysłuchanie muzyki religijnej Mozarta, kompozycji Beethovena do wiersza upamiętniającego niemieckiego teologa, filozofa i poety Johanna Georga Jacobiego, a także niemalże medytacji muzycznej Antonio Vivaldiego, którego "Cztery pory roku" przeniosą nas w świat przepięknych barw, żywiołów i emocji - podkreślają organizatorzy festiwalu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama