Reklama

XVII Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana Gostyń-Święta Góra 2022. Pierwszy dzień poświęcono Josephowi Haydnowi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Tradycyjnie na ostatni weekend września (24/25 września 2022 roku) i pierwszy weekend października (1/2 października 2022 roku) organizatorzy - Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri w Gostyniu oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera - przygotowali Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. W tym roku jest to już 17. edycja wydarzenia muzycznego daleko wykraczającego poza granice powiatu gostyńskiego. Patronat nad imprezą objął portal gostynska.pl oraz gazeta "Życie Gostynia".

Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. Przyjaciel Mozarta, mistrz Beethovena

Pierwszy dzień 17. edycji festiwalu muzyki oratoryjnej poświęcono twórczości najstarszego z tzw. trzech klasyków wiedeńskich. Joseph Haydn był przyjacielem Wolfganga Amadeusza Mozarta, znał także młodszego od siebie Ludwiga van Beethovena, który uważał go za swojego mistrza i nauczyciela.

Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. "Stworzenie świata"

Jednym z ostatnich dzieł kompozytora jest oratorium "Stworzenie świata", które na Świętej Górze zaprezentowano w ramach projektu "Obraz i dźwięk" - Arte Sacromontana - plener malarski i wizja stworzenia świata według Josepha Haydna w kreacjach wybitnych malarzy.

Pomysł napisania oratorium „Stworzenie świata” zrodził się podczas drugiego pobytu klasyka wiedeńskiego w Londynie, gdzie kultywowano tradycje oratoryjne Georga Friedricha Haendla. Początkowo miało to być oratorium przeznaczone do wykonania w Londynie, tekst libretta napisał specjalnie dla Haydna poeta angielski Thomas Lindley na podstawie I rozdziału Księgi Rodzaju ze Starego Testamentu oraz „Raju utraconego” Miltona. Ostatecznie jednak libretto opracował Gottfried van Swieten, dyrektor wiedeńskiej biblioteki dworskiej.

Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. Kto wykonał oratorium?

- Zaprosiliśmy do udziału wybitnych artystów, gdyż pragniemy zaproponować przeniesienie emocji wywołanych dziełem wielkiego kompozytora na płótna. Liczymy na to, że muzyczna wizja stworzenia świata według Haydna będzie dla twórców i odbiorców sztuk plastycznych niezwykłą inspiracją - podkreślali organizatorzy Festiwalu Musica Sacromontana 2022.

"Stworzenie Świata" Josepha Haydna wykonali na Świętej Hórze:

  • Orkiestra i Chór Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna
  • soliści: Ewa Tracz - sopran, Karol Kozłowski - tenor, Jarosław Bręk - bas
  • przygotowanie chóru: Tadeusz Eckert
  • komisarz pleneru: Aleksandra Adamczak 

Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. Muzykę przeniosą na płótna

Po sobotnim koncercie do działania przejdą specjalnie zaproszeni malarze, których zadaniem będzie przeniesienie oratorium Josepha Haydna i jego wizji "stworzenia świata" na płótna w ramach wspomnianego wcześniej pleneru malarskiego "Arte Sacromontana". Podczas ostatniego dnia festiwalu - 2 października ich prace zostaną wyświetlone na telebimie w trakcie koncertu oraz będzie można je oglądać podczas przygotowanej wystawy.

ZOBACZ TAKŻE, jak przebiegł ZESZŁOROCZNY FESTIWAL MUSICA SACROMONTANA - KLIKNIJ w OBRAZEK, żeby OBEJRZEĆ ZDJĘCIA

pierwszy-weekend-xvi-festiwalu-muzyki-oratoryjnej-musica-sacromontana

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy