Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. Międzynarodowy Dzień Muzyki
Koncert "Radosna świętość" z okazji 400. rocznicy kanonizacji świętego Filipa Neri odbył się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki. To globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina i przypada 1 października, czyli podczas kolejnego weekendu trwania Festiwalu Musica Sacromontana.ZOBACZ TAKŻE: co się będzie działo w drugi weekend Festiwalu - TUTAJ
Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. „Módl się za nami”
Koncert podzielono na dwie części. W pierwszej uczestnicy modlili się "wspólnie przy pomocy muzyki" słuchając "Litanii do świętego Filipa Neri" (ze zbiorów świętogórskich) autorstwa czeskiego kompozytora Josefa Novotnego związanego ze Świętą Górą. Tę część koncertu Kapeli Święgórskiej w powiększonym polsko-włoskim składzie (18 wykonawców) poprowadziła klawesynistka-kameralistka Lilianna Stawarz. Słuchacze wsłuchiwali się w wezwania do świętego Filipa Nerii i za każdym razem powtarzali: „Módl się za nami” - „Ora pro nobis”.
- Żeby ta ewangeliczna radość, która była w sercu świętego Filipa Nerii stała się także naszym udziałem - mówił ksiądz Jakub Przybylski COr.
Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. Nie tylko święty, ale i dżentelmen
Drugą część koncertu w roli koncertmistrza poprowadził Valerio Losito, muzyk z Rzymu, który w trakcie prac Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera odnalazł w bibliotece kościoła ojców filipinów Santa Maria in Vallicella, gdzie żył i jest pochowany św. Filip, nieznane dotąd laudy, czyli duchowe hymny.
- "Laudi Spirituali", bo tak te hymny nazywają się w języku łacińskim miały za zadanie poruszyć duszę człowieka. W XVII wieku święty Filip Nerii proponował tę muzykę w czasie spotkań w oratorium, być może także na ulicach czy placach Wiecznego Miasta. (...) Z pewnością była także wykonywana podczas pielgrzymek do siedmiu kościołów Rzymu, które zapoczątkował święty Filip Nerii - tłumaczył dyrektor Festiwalu Musica Sacromontana.
"Laudi Spirituali" zawierały przesłanie religijne, natomiast w wersji muzycznej były to wręcz skoczne kancony (pieśń liryczna o miłości i przygodach wojennych, charakterystyczna dla włoskiego średniowiecza).
- Wiele z nich jest autorstwa anonimowego, ale z wielkim prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością należy przypisywać je świętemu Filipowi Neri. Czy nasz święty założyciel był muzykiem, czy komponował? Z pewnością tak. Był przecież z pochodzenia Florentyczkiem, muzyka toskańska XVII wieku była w jego sercu i ją przelał na papier, na zapis nutowy. (...) Był nie tylko duchownym i człowiekiem wrażliwym, ale był też dżentelmenem - perorował świętogórski filipin.
Głos przed samym koncertem "Radosna świętość" zabrał jeszcze ksiądz Adam Adamski COr.
- Bez niego nie byłoby oratorium na Świętej Górze, nie byłoby naszej wspólnoty, która działa od przeszło 350 lat. A bez tej wspólnoty nie byłoby tych festiwali, które już od 17 lat radują ucho melomanów. A gdy podkreślamy jeszcze, że już minęło 400 lat od jego kanonizacji, to znaczy, że jego przesłanie jest ciągle aktualne, ciągle o nim pamiętamy - powiedział ksiądz doktor.
Festiwal Musica Sacromontana 2022 na Świętej Górze. Kto zaśpiewał i zagrał podczas drugiego dnia?
Wykonawcy koncertu "Radosna świętość""
- Kapela Świętogórska
- Valerio Losito - skrzypce barokowe - dyrygent
- Lilianna Stawarz - klawesyn
- partie wokalne: sopran: Marzena Michałowska, Agnieszka Adamczak; tenorzy: Tomasz Krzysica, Bartosz Gorzkowski; bas: Bartosz Lisik, Maciej Straburzyński; kontratenorzy: Piotr Olech, Bartosz Wasiluk
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.