reklama
reklama

Musica Sacromontana na Świętej Górze koło Gostynia - przed nami kolejna odsłona festiwalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Przed nami kolejna - siedemnasta - odsłona jednego z największych, muzycznych wydarzeń w regionie i kraju - Musica Sacromontana na Świętej Górze koło Gostynia. Co dla melomanów i miłośników sztuki na najwyższym poziomie przygotowali w tym roku organizatorzy?
reklama

Musica Sacromontana na Świętej Górze koło Gostynia - nie tylko muzyka 

W ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana na Świętej Górze koło Gostynia, przygotowane zostały cztery wyjątkowe koncerty. Pierwszy rozpocznie się 24 września o godz. 19.00. Nie bez powodu nosi tytuł "Obraz i dźwięk". Usłyszymy podczas niego "Stworzenie świata" Josepha Haydna w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Opolskiej. Koncertowi towarzyszyć będzie plener malarski "Malarska wizja stworzenia świata według Josepha Haydna w kreacjach wybitnych malarzy". 

- Zaprosiliśmy do udziału wybitnych artystów, gdyż pragniemy zaproponować przeniesienie emocji wywołanych dziełem wielkiego kompozytora na płótna. Liczymy na to, że muzyczna wizja stworzenia świata według Haydna będzie dla twórców i odbiorców sztuk plastycznych niezwykłą inspiracją - podkreślają organizatorzy festiwalu.

Święta Góra koło Gostynia to miejsce organizacji wielu wydarzeń kulturalnych, w tym dożynek powiatowych, o których przeczytasz  TUTAJ.

Musica Sacromontana w hołdzie św. Filipowi Neri

Kolejnego dnia, w niedzielę 25 sierpnia, o godz. 18.30 rozpocznie się koncert "Radosna świętość". Zostanie on poświęcony Filipowi Neri w 400. rocznicę jego kanonizacji. Kapela Świętogórska wykona Litanię do św. Filipa Neri Josepha Novotnego oraz Laudy, czyli radosne pieśni i nabożnym charakterze. Pierwsze dzieło pochodzi ze zbiorów świętogórskich, z kolei pieśni stanową część zbiorów Biblioteki Kongregacji św. Filipa Neri w Rzymie.

-  Laudi Spirituali, czyli hymny duchowe św. Filipa, odnalezione zostałty w trakcie prac Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej w bibliotece kościoła Santa Maria in Vallicella w Rzymie, gdzie żył św. Filip. Te renesansowe perełki muzyczne w równym stopniu przybliżają postać i duchowość założyciela Kongregacji Księży i Braci Filipinów, co są fascynującym świadectwem kultury muzycznej swoich czasów - podkreślają organizatorzy Musica Sacromontana.

Ostatnio w ogrodach klasztoru na Świętej Górze odbył się festiwal Bez Barier, o którum przeczytasz TUTAJ.

Drugi weekend Musica Sacromontana - polonezy i polski Mozart

Bardzo ciekawie zapowiada się także kolejny festiwalowy weekend. W sobotę, 1 października o godz. 19.00 zabrzmią "Polonezy wolności". Widzowie usłyszą utwory m.in. Alfonsa Szczerbińskiego i Jana Kiszwaltera w wykonaniu pianistki Julii Kociuban. 

- Wyjątkowym walorem tego koncertu będzie usłyszenie tych utworów, ciągle mało znanych, na tle polonezów takich twórców, jak: Józef Wieniawski, Fryderyk Chopin, Karol Kurpiński czy Kleofas Ogiński - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

2 października o godz. 18.30 odbędzie się ostatni z festiwalowych koncertów. Tym razem będzie on dedykowany gostyńskiej hucie szkła Ardagh Glass z okazji 100-lecia jej istnienia. Podczas koncertu, zatytułowanego "Człowiek z nut" usłyszymy Roraty oraz Litanię In G autorstwa Józefa Zeidlera, a także Symfonię Josepha Pichla. Wszystkie utwory pochodzą ze zbiorów biblioteki na Świętej Górze. Wykona je Śląska Orkiestra Kameralna i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".   

TUTAJ znajdziesz relację z ubiegłorocznego Festiwalu Musica Sacromontana.   

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama