Reklama

Mamy talent – mówią osoby z niepełnosprawnością podczas Festiwalu „Bez Barier” na Świętej Górze

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W klasztornych ogrodach na Świętej Górze przygotowano 23. Ogólnopolski Festiwal Bez Barier, dla osób z niepełnosprawnością. W ramach plenerowej imprezy odbyły się trzy konkursy – dwa plastyczne i muzyczny. - Wyróżniamy najlepszych zdaniem jury, ale też jest nagroda publiczności dla wykonawców muzycznych. Widzowie będą wybierać swojego laureata – informuje Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

Spotkanie osób z niepełnosprawnością, które są podopiecznymi wielu organizacji i instytucji w Wielkopolsce oraz województwach ościennych, stało się cykliczną imprezą w powiecie gostyńskim. Pogoda w tym roku dopisała. Ogrody księży filipinów przepełnione były słońcem. Gościło w nich przeszło 200 osób, które były uczestnikami kolejnej edycji Festiwalu „Bez Barier”. 

Udaje nam się organizować festiwale od ponad 20 lat. Bardzo się z tego cieszymy. Był jeden festiwal wyjątkowy - ze względu na ograniczenia pandemiczne nie odbył się w sensie spotkania rzeczywistego. Musieliśmy go zrobić wirtualnie. Wtedy odbył się konkurs prac plastycznych nadesłanych oraz konkurs wykonań artystyczno-muzycznych przesłanych w nagraniach. Pozostałe festiwale były w ogrodach klasztornych – w wyjątkowym miejscu, jeśli chodzi o klimat. Bardzo spokojnym i bezpiecznym, co jest ważne w przypadku naszych uczestników  - powiedział Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

Festiwal „Bez Barier” to dla osób z niepełnosprawnością okazja, by pokazać, co potrafią, a co zazwyczaj, w codziennym życiu jest niedostrzegane. W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 188 artystów niepełnosprawnych. Na plenerowej scenie w ogrodach księży filipinów, na Świętej Górze koło Gostynia, prezentowali możliwości wokalne, były też wystawy prac plastycznych, które nadesłało wielu uczestników z różnych stron Polski. Już po dwóch godzinach trwania konkursu pojawiły się też prace plastyczne wykonywane na miejscu. Wystawę prac nadesłanych na konkurs plastyczny, a także tych wykonanych na miejscu zorganizowano  w podcieniach muru ogrodowego. Kiedy na scenie trwały przesłuchania muzyczne, dzieła oglądali przez cały czas trwania festiwalu widzowie, a szczególnie wnikliwie jury konkursów plastycznych. 

- Te spotkania, które się odbywają pozwalają terapeutom, opiekunom również na obserwację, na to by sprawdzić na jakim poziome są podopieczni w innych placówkach. I to też motywuje do tego, by swoim podopiecznym stawiać wyższe wymagania, ale na zasadzie podpowiedzi i propozycji artystycznej w różnych wykonaniach - wyjaśniał Mirosław Sobkowiak

Zmagania konkursowe były bardzo emocjonujące i stały na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy wszystkich trzech konkursów.

- Prezentują rzeczy, o których ja jako sprawna osoba nigdy bym nie pomyślał, nie potrafiłbym zrobić. Zachwycają czy zadziwiają muzyczne ciekawymi wykonaniami piosenek. Zazwyczaj są to covery, czyli znane utwory, ale wykonane w innych aranżacjach, ciekawych muzycznie i wokalnie. To jest bardzo sympatyczne, że osoby, które mają spore ograniczenia – czy to fizyczne czy też głosowe, nagle w wykonaniu muzycznym pokazują swoją inną twarz i całość robi się bardzo ciekawa i przyciągająca uwagę – mówi Mirosław Sobkowiak. 

Dla organizatorów festiwalu, oprócz konkursów, ważne było również stworzenie okazji do pokonywania różnych barier, w tym tych najtrudniejszych, wewnętrznych - blokujących prezentowanie innym swoich talentów. Istotne było też spotkanie się i bycie razem osób niepełnosprawnych z różnych stron Polski i różnych środowisk. Była to też okazja do zaprezentowania innym swoich możliwości, gdyż festiwal ma charakter otwarty i integracyjny. Impreza charakteryzuje się luźną, niekrępującą atmosferą, co pozwala na integrację, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, wspólną zabawę i sprawia, że uczestnicy bardzo szybko adoptują się do tej formuły i nowego miejsca.

Imprezą towarzyszącą był konkurs strzelecki z broni pneumatycznej, przygotowany przez wolontariusza Stowarzyszenia „DZIECKO”. Wizażystka Klaudia Czabajska demonstrowała, jak dekorować skórę ciekawymi grafikami i malowała na życzenie ozdoby. Długie kolejki ustawiały się do młodej wizażystki, ale też i po słodkie wypieki podarowane przez piekarnię z Siemowa. Poszczególne grupy uczestników festiwalu i festynu zwiedzały też barokowy zespół klasztorny, zapoznając się z jego unikatowym wyglądem. A sam festiwal stał się też okazją do sympatycznego spotkania opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych.

Festiwal odbył się pod patronatem starosty gostyńskiego. Wydarzeniem był koncert duetu polsko – irlandzkiego DARIA & MATTHEW. 

- To wydarzenie, muzyka spokoju, równowagi wewnętrznej, zachęciło do refleksji o tym, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne, czemu warto poświęcić życie… - mówił Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu i szef Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Zwycięzcy 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier" Święta Góra 2022 

Zwycięzcami 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier" Święta Góra 2022 w Piaskach k. Gostynia zostali: Natalia Bulińska (Chwałkowo), Agata Wróblewska (Kościan) oraz Bogdan Nowicki (Krobia). Publiczność przyznała swoją nagrodę w konkursie piosenki Sylwii Ziółkowskiej z Krobi.   

Pracę jury podsumował Mirosław Sobkowiak, podkreślając wysoki poziom prac artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez niepełnosprawnych artystów technik.

 - Prezentacje i muzyczne, i plastyczne były tak dobre i na wyrównanym poziomie, że przyznaliśmy więcej wyróżnień niż planowaliśmy. Z żalem zostawiliśmy wiele dzieł bez nagrodzenia - powiedział.

Wyniki przesłuchań muzycznych (miejsca)

 1. Natalia Bulińska (Chwałkowo DPS)
 2. Maciej Lenarczyk i Arkadiusz Szefer (Gostyń ŚDS)
 3. Ewa Serbiak (Czermin – ŚDS)
5 wyróżnień (ex aequo):

 • Henryk Wajman, Remigiusz Jurecki i Andrzej Duszyński (Jarogniewice – DPS)
 • Anna Zajler i Szymon Czapla  (Krzywiń – ŚDS) 
 • Sylwia Ziółkowska (Krobia – ŚDS)
 • Jan Stodolny (Gizałki – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
Nagroda Publiczności: Sylwia Ziółkowska (Krobia – ŚDS) 

 

23. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka bez barier" 

Kategoria „Prace wykonywane na żywo" (miejsca)

 1. Bogdan Nowicki (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy) 
 2. Julia Nowakowska (Brzezie – Zespół Szkół Specjalnych)
 3. Paweł Nowicki (Piaski – Warsztaty Terapii Zajęciowej) 
3 wyróżnienia (ex aequo):

 • Paula Sperzyńska (Krotoszyn – Środowiskowy Dom Samopomocy)
 • Anna Podlewska (Pakówka – Dom Pomocy Społecznej) 
 • Hanna  Jarosław (Rawicz – Środowiskowy Dom Samopomocy)
b) Kategoria „Nadesłane prace gotowe" (miejsce)

 1. Agata Wróblewska  (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
 2. Jolanta Dzwoniarek (Krotoszyn – Środowiskowy Dom Samopomocy)
 3. Tadeusz Połotniuk (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)
3 wyróżnienia (ex aequo):

 • Michał Wądrzyk  (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
 • Czesław Herba (Baszków – Dom Pomocy Społecznej) 
 • Alina Tórz (Krotoszyn – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
W imprezie towarzyszącej festiwalowi – w konkursie strzeleckim najlepszym strzelcem okazał się Marek Heintce.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy