reklama
reklama

Jak stworzyć ogród deszczowy? Koniecznych jest kilka warstw odpowiedniego drenażu i rośliny zatrzymujące wodę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi powstaje pierwszy w naszym regionie ogród deszczowy. To „zielone” przedsięwzięcie ma służyć do gromadzenia wody opadowej, a szczególnie sprawdzać się podczas nawałnic. Niecka ogrodu deszczowego pozwala nie tylko zatrzymać deszczówkę na dłużej, ale przede wszystkim może uchronić teren wokół przed zalaniem. Projekt powstaje przy współpracy Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” i gminy Krobia.
reklama

Ogród deszczowy odpowiedzią na susze i nawałnice

Promocja „błękitno – zielonej infrastruktury, jak mówią realizatorzy inwestycji ma być jedną z odpowiedzi na pustynnienie całej Wielkopolski, w tym naszego regionu. Wybitnie rolniczy charakter południowo – zachodniej Wielkopolski sprzyja erozji gleb pogłębionej z roku na rok przez częsty i długotrwały brak opadów. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu ma być gromadzenia wody deszczowej, a temu służyć mogą m.in. ogrody deszczowe, będące jednym z elementów błękitno – zielonej infrastruktury

Według pomysłodawców tego rodzaju walki z susza i nawałnicami ogród deszczowy jest rozwiązaniem stosunkowo łatwym do wdrożenia. Może powstać w dowolnym miejscu (jego usytuowanie i wielkość zależą od tego skąd i w jakiej ilości spływać będzie do niego deszczówka). Ogrody deszczowe to zbiorniki przepuszczalne, ale niecki zaprojekowane są tak, że woda do gruntu przenika wolniej, a dzięki temu, że dłużej pozostaje na powierzchni, poprawia wilgotność powietrza. Jak stworzyć ogród deszczowy? Koniecznych jest kilka warstw odpowiedniego drenażu i rośliny zatrzymujące wodę. 

Jak powstaje ogród deszczowy można obecnie zobaczyć w Krobi

To pierwsza gmina z LGD „Gościnna Wielkopolska”, która zdecydowała się wdrożyć to rozwiązanie. Właśnie trwa tam budowa tej infrastruktury. 

Ogród deszczowy powstaje obok hali widowiskowo – sportowej. Wykorzystuje istniejącą infrastrukturę odprowadzającą wodę (rury spustowe), zaprojektowany został na terenie trudnym do utrzymania w porządku (trudnym do koszenia) oraz w sąsiedztwie planowego w przyszłości ciągu spacerowego. Bo trzeba podkreślić, że ogród deszczowy jest bardzo efektywną rabatą ze specjalnie dobranymi roślinami.  

- Pilotaż ogrodu deszczowego to nasza odpowiedź na zmiany klimatyczne. Jest to rozwiązanie, które zastępuje tradycyjne systemy odwodnienia. Przede wszystkim pozwala na zagospodarowanie w miejscu występowania bardzo cennego w naszym regionie zasobu, jakim jest woda deszczowa, umożliwiając jej stopniową infiltrację do gruntu. Z kolei w okresie występowania tzw. deszczy nawalnych jest w stanie przejąć nadmiar wody, która nie obciąża tym samym sieci kanalizacji deszczowej, co przeciwdziała lokalnym podtopieniom. Stanowi także estetyczny element zagospodarowania przestrzeni, który wzbogaca bioróżnorodność środowiska i niesie ze sobą duże walory edukacyjne i poznawcze. Specjalnie dobrana roślinność ma właściwości oczyszczające i jest odporna na czasowe podtopienia, jak i na długotrwale susze. Nie wymaga też dużych i kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak widać, to innowacyjne rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Cieszę się, że jako pierwsze może być zrealizowane właśnie w Krobi - mówi burmistrz Łukasz Kubiak.

LGD „Gościnna Wielkopolska” planuje kolejne ogrody deszczowe

Obecnie, LGD „Gościnna Wielkopolska” realizuje zadanie, w ramach którego powstają 3 projekty ogrodów deszczowych. Kolejne dwa opracowane zostaną dla miejscowości Jutrosin (gm. Jutrosin) oraz Racot (gm. Kościan).

- LGD „Gościnna Wielkopolska” działa na terenie, gdzie przeważa rolnictwo intensywne. To obszar,  na którym produkuje się naprawdę dużo żywności. Więc naturalnie, że musimy dbać o środowisko. O tym mówi też nasza misja: dobra żywność w czystym środowisku. Musimy więc szukać rozwiązań, które będą odpowiedzią na skutki zmian klimatu. To działania na rzecz bioróżnorodności czy skutecznego zatrzymywania wody. Konieczne jest uwzględnienie tej problematyki również w kontekście nowej perspektywy finansowej UE, dla której kwestie związane ze zmianami klimatycznymi są kluczowym elementem. Jako Lokalna Grupa Działania musimy to brać pod uwagę w projektowaniu strategii działania na kolejne lata i być otwarci na wdrażanie takich rozwiązań - tłumaczy Marian Poślednik, prezes zarządu LGD „Gościnna Wielkopolska”.

W kolejnych dniach przeprowadzona zostanie zasadnicza część prac związanych z utworzeniem pierwszego na terenie gminy Krobia ogrodu deszczowego. W pracach, których najważniejszym elementem będą nasadzenia, udział wezmą m.in. uczniowie, seniorzy oraz samorządowcy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama