Reklama

Zmiany w świetlicach wiejskich w gminie Gostyń. Czy przetrwają zimę? Jak od nowego roku będziemy płacić za wynajem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Zmiany w świetlicach wiejskich w gminie Gostyń. Czy przetrwają zimę? Jak od nowego roku będziemy płacić za wynajem? - Zdjęcie główne

Brzezie i Sikorzyn - to świetlice, które zostały gruntownie wyremontowane. Po hucznym otwarciu teraz czeka je mroźna zima. | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ograniczenie udostępniania świetlic do minimum od stycznia 2023 roku, zmodyfikowany cennik za wynajem i obniżona temperatura ogrzewania - takie plany wobec świetlic wiejskich na najbliższe miesiące ma gmina Gostyń. Sołtysi wsi, gdzie obiekty te zostały wyremontowane, martwią się, że wilgoć zaatakuje ściany.

Radny Andrzej Dorsz do świetlic wiejskich podchodzi, jak do małego domu kultury - jak ważny jest ten obiekt we wsi mogą świadczyć ostatnie mikołakowe imprezy. Przygotowano ich mnóstwo, z różnymi atrakcjami, ktore były frajdą dla dzieci.

ZOBACZ TUTAJ jak wyglądały mikołajki w Goli.

Radnemu ze Starego Gostynia nie podoba się pomysł z zamykaniem świetlic na zimę i pozostawianiem ich bez ogrzewania. Swoje zdanie wyraził na jednym z posiedzeń stałych komisji gostyńskiej rady miejskiej. W dyskusji odezwali się też inni jego koledzy, którzy stwierdzili, że utrzymanie świetlic się opłaca, ale kiedy są wynajmowane.

- Nie po to remontowaliśmy i przebudowywaliśmy te obiekty, żeby teraz je tylko wynajmować, ale po to, byśmy - jako wiejska społeczność - mogli się tam spotykać - uważa z kolei Andrzej Dorsz. 

Jak wyglądało otwarcie przebudowanej i zmodernizowanej świetlicy w Sikorzynie? PRZECZYTACIE TUTAJ

Przy rosnących cenach zużycia energii, gazu, przy drożyźnie, a raczej deficycie z jakimi "boryka się" węgiel, władze gostyńskiej gminy poprosiły sołtysów, by ograniczali spotkania w obiektach. Marzena Paluszkiewicz wyjaśnia, że do tej pory w niektórych świetlicach wiejskich ogrzewanie było wyłączone. Zaczęło działać, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spadła poniżej zera.

- W Starym Gostyniu zawsze w świetlicy spotykam się ze strażakami - ochotnikami z całej gminy. Jesteśmy gotowi ponosić koszty zużycia energii elektrycznej, żeby tylko obiekt nie był zamknięty - przyznaje w rozmowie z portalem Andrzej Dorsz.

Radny zaproponował, by zmienić zasady pobierania opłat za wynajem pomieszczeń w świetlicach.

- Osoba, która ma ochotę wynająć świetlicę, powinna się liczyć z tym, że najwięcej kosztuje zużycie energii. Moja propozycja jest taka, by opłatę podstawową pobieraną za wynajem zmniejszyć o połowę, a w to wliczać dodatkowo koszty energii zużytej podczas najmu - powiedział rajca.

Poprosił jednocześnie o zestawienie kosztów utrzymania świetlic wiejskich w gminie Gostyń z rozbiciem na poszczególne obiekty. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gostyniu do sprawy podeszli rzetelnie. W tabeli przedstawiono koszty ponoszone w świetlicach wiejskich i osiedlowej (za okres 12.2021-11.2022):

Radny Dorsz wnioskował również do urzędników o przygotowanie planu działania i użytkowania świetlic wiejskich w gminie Gostyń w okresie zimowym 2022/2023, a także o opracowanie form odpłatności za zużytą energię (np. jeśli użytkownik chciałby mieć temperaturę wyższą niż standardowo przyjęta).

W gminie Gostyń świetlice są udostępniane na zasadach, które radni określili w 2016 r. Stawki za wynajem obiektów są ustalone dla konkretnych świetlic. 

- Do końca 2022 roku są one udostępniane według wcześniejszych rezerwacji. Planowane jest ograniczenie do minimum udostępniania obiektów w pierwszym kwartale 2023 roku i utrzymywanie temperatury na bezpiecznym dla obiektów poziomie - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. 

Zgodnie z propozycjami A. Dorsza, sołtysom zostanie przedstawiony zmodyfikowany cennik wynajmu na rok 2023, w którym koszty zakupu energii oraz gazu będą rozliczane według wskazówek licznika. Zainteresowany będzie dopłacał za zużyte w wynajmowanym czasie media.

Niektórzy radni uważają, że takie rozliczenie jest lepsze dla gminy. Za to gostyńscy urzędnicy zrobili rozeznanie u wynajmującego różnego rodzaju obiekty. Miał stwierdzić, że dla klientów, którzy będą wypożyczać świetlicę, zmiany w naliczaniu opłat "są bez różnicy", gdyż podobno „te koszty eksploatacyjne nie są wcale takie wysokie”. 

- Musimy dobrze rozeznać sytuację. Pracownice ZGKiM jeżdżą co jakiś czas do świetlic i spisują liczniki, byśmy wiedzieli, jakie było zużycie mediów przed wynajmem. To jest potrzebne do późniejszego oszacowania kosztów. Z czasem przekonamy się, czy to ma sens - tłumaczy naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.

Miesiąc temu pracownicy gospodarki komunalnej zrobili również pod tym kątem rozeznanie w sołectwach. Z informacji uzyskanych od opiekunów świetlic wynika, iż zainteresowanie komercyjnymi wynajmami w pierwszym kwartale 2023 roku jest znikome. Wyjątkiem jest sylwester, ale dotyczy to tylko niektórych obiektów.

- Więcej jest imprez robionych przez radę sołecką czy KGW, ale w tym przypadku najmy są za darmo. Organizatorzy korzystają wówczas z użyczenia - mówi naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w UM w Gostyniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy