Radny Andrzej Dorsz do świetlic wiejskich podchodzi, jak do małego domu kultury - jak ważny jest ten obiekt we wsi mogą świadczyć ostatnie mikołakowe imprezy. Przygotowano ich mnóstwo, z różnymi atrakcjami, ktore były frajdą dla dzieci.
ZOBACZ TUTAJ jak wyglądały mikołajki w Goli.
Radnemu ze Starego Gostynia nie podoba się pomysł z zamykaniem świetlic na zimę i pozostawianiem ich bez ogrzewania. Swoje zdanie wyraził na jednym z posiedzeń stałych komisji gostyńskiej rady miejskiej. W dyskusji odezwali się też inni jego koledzy, którzy stwierdzili, że utrzymanie świetlic się opłaca, ale kiedy są wynajmowane.
- Nie po to remontowaliśmy i przebudowywaliśmy te obiekty, żeby teraz je tylko wynajmować, ale po to, byśmy - jako wiejska społeczność - mogli się tam spotykać - uważa z kolei Andrzej Dorsz.
Jak wyglądało otwarcie przebudowanej i zmodernizowanej świetlicy w Sikorzynie? PRZECZYTACIE TUTAJ
Przy rosnących cenach zużycia energii, gazu, przy drożyźnie, a raczej deficycie z jakimi "boryka się" węgiel, władze gostyńskiej gminy poprosiły sołtysów, by ograniczali spotkania w obiektach. Marzena Paluszkiewicz wyjaśnia, że do tej pory w niektórych świetlicach wiejskich ogrzewanie było wyłączone. Zaczęło działać, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spadła poniżej zera.
- W Starym Gostyniu zawsze w świetlicy spotykam się ze strażakami - ochotnikami z całej gminy. Jesteśmy gotowi ponosić koszty zużycia energii elektrycznej, żeby tylko obiekt nie był zamknięty - przyznaje w rozmowie z portalem Andrzej Dorsz.
Radny zaproponował, by zmienić zasady pobierania opłat za wynajem pomieszczeń w świetlicach.
- Osoba, która ma ochotę wynająć świetlicę, powinna się liczyć z tym, że najwięcej kosztuje zużycie energii. Moja propozycja jest taka, by opłatę podstawową pobieraną za wynajem zmniejszyć o połowę, a w to wliczać dodatkowo koszty energii zużytej podczas najmu - powiedział rajca.
Poprosił jednocześnie o zestawienie kosztów utrzymania świetlic wiejskich w gminie Gostyń z rozbiciem na poszczególne obiekty. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gostyniu do sprawy podeszli rzetelnie. W tabeli przedstawiono koszty ponoszone w świetlicach wiejskich i osiedlowej (za okres 12.2021-11.2022):
Radny Dorsz wnioskował również do urzędników o przygotowanie planu działania i użytkowania świetlic wiejskich w gminie Gostyń w okresie zimowym 2022/2023, a także o opracowanie form odpłatności za zużytą energię (np. jeśli użytkownik chciałby mieć temperaturę wyższą niż standardowo przyjęta).
W gminie Gostyń świetlice są udostępniane na zasadach, które radni określili w 2016 r. Stawki za wynajem obiektów są ustalone dla konkretnych świetlic.
- Do końca 2022 roku są one udostępniane według wcześniejszych rezerwacji. Planowane jest ograniczenie do minimum udostępniania obiektów w pierwszym kwartale 2023 roku i utrzymywanie temperatury na bezpiecznym dla obiektów poziomie - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.
Zgodnie z propozycjami A. Dorsza, sołtysom zostanie przedstawiony zmodyfikowany cennik wynajmu na rok 2023, w którym koszty zakupu energii oraz gazu będą rozliczane według wskazówek licznika. Zainteresowany będzie dopłacał za zużyte w wynajmowanym czasie media.
Niektórzy radni uważają, że takie rozliczenie jest lepsze dla gminy. Za to gostyńscy urzędnicy zrobili rozeznanie u wynajmującego różnego rodzaju obiekty. Miał stwierdzić, że dla klientów, którzy będą wypożyczać świetlicę, zmiany w naliczaniu opłat "są bez różnicy", gdyż podobno „te koszty eksploatacyjne nie są wcale takie wysokie”.
- Musimy dobrze rozeznać sytuację. Pracownice ZGKiM jeżdżą co jakiś czas do świetlic i spisują liczniki, byśmy wiedzieli, jakie było zużycie mediów przed wynajmem. To jest potrzebne do późniejszego oszacowania kosztów. Z czasem przekonamy się, czy to ma sens - tłumaczy naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.
Miesiąc temu pracownicy gospodarki komunalnej zrobili również pod tym kątem rozeznanie w sołectwach. Z informacji uzyskanych od opiekunów świetlic wynika, iż zainteresowanie komercyjnymi wynajmami w pierwszym kwartale 2023 roku jest znikome. Wyjątkiem jest sylwester, ale dotyczy to tylko niektórych obiektów.
- Więcej jest imprez robionych przez radę sołecką czy KGW, ale w tym przypadku najmy są za darmo. Organizatorzy korzystają wówczas z użyczenia - mówi naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w UM w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.