Reklama

Co ze skażoną wodą w Borku Wlkp.? Kiedy będzie można ją pić?

Opublikowano: 10 lipca 2021 15:54
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Co ze skażoną wodą w Borku Wlkp.? Kiedy będzie można ją pić? - Zdjęcie główne

Borek Wlkp. Woda z wodociągu w Koszkowie nadaje się już do picia bezpośrednio z kranu | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Borek Wlkp. Jakość wody z wodociągu publicznego Koszkowo uległa poprawie - tak głosi Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu z 8 lipca.

Reklama

Woda z ujęcia w Koszkowie nadaje się do celów konsumpcyjnych. To ważna informacja dla społeczności z gminy Borek Wlkp., a szczególnie dla tych ludzi, którzy korzystają z wodociągu publicznego w Koszkowie. 

Pod koniec czerwca informowaliśmy, że woda wypływająca z ujęcia w Koszkowie jest skażona bakterią coli. Mieszkańcy miejscowości: Koszkowo, Grodnica, Trzecianów, Ustronie, Strumiany, Borek Wlkp. (z wyłączeniem ul. Zdzieskiej i Ridy) oraz Lisia Góra mogli ją pić tylko po przegotowaniu.

- Nadaje się do celów spożywczych, ale po przegotowaniu, a nie bezpośrednio z kranu - informował Michał Ostrowski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu. Na pogorszenie jakości wody pod względem bakteriologicznym wskazywały wyniki przeprowadzonych badań.

Natomiast woda przez cały czas mogła  być  używana do celów sanitarnych - PISALIŚMY TUTAJ.

 

Wodociągiem publicznym w Koszkowie zarządza spółka Boreckie Zakłady Wodociągów i Kanalizacji (BZWiK) w Karolewie. Właściciel został zobowiązany do poprawy jakości wody w jak najszybszym terminie, a wyniki przeprowadzanych systematycznie  badań były wysyłane do gostyńskiego sanepidu. 

- Niektóre hydrofornie cały czas chlorują wodę, my tego nie robiliśmy, nie było do tej pory takiej potrzeby. Mieszkańcy jako użytkownicy później narzekają na wyczuwalny chlor, zapach. Ale kiedy stwierdzono tę bakterię, to musimy pomyśleć o tym, by jakieś śladowe ilości chloru dodawać - stwierdza Mirosław Twardowski, który od 7 czerwca jest prezesem boreckiej spółki wodociągowej.

Zapewnia, że badania wody prowadzone są na bieżąco. Już wyniki przekazywane 1 lipca wskazywały, że na wylocie z hydroforni, czyli woda przekazywana do linii z hydroforni w Koszkowie nie miała w ogóle bakterii.

- Ale to nie jest powiedziane, że w sieci ich nie ma. Będziemy wykonywać jeszcze kolejne badania. Jeśli wynik się potwierdzi, a na linii nam się znajdzie bakteria, będziemy badać poszczególnie gałęzie, aby uszczegółowić - opisywał prace nad poprawą jakości wody prezes.

Od tego czasu upłynął tydzień i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu, na podstawie wyników przeprowadzonych badań informuje, że jakość wody z wodociągu w Koszkowie uległa stabilizacji pod względem bakteriologicznym i spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Jak głosi komunikat gostyńskiego sanepidu, skierowany głównie do mieszkańców Koszkowa, Grodnicy, Trzecianowa, Ustronia, Strumian, Borku Wlkp. (z wyłączeniem ul. Zdzieskiej i Ridy) oraz Lisiej Góry - woda nadaje się do celów konsumpcyjnych i na potrzeby gospodarcze.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.