Reklama

Spółdzielnia mieszkaniowa w Gostyniu zapowiada wzrost opłat czynszowych w 2023 r.. To mieszkańcy zdecydują czy chcą płacić więcej, czy oszczędzać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spółdzielnia mieszkaniowa w Gostyniu zapowiada wzrost opłat czynszowych w 2023 r.. To mieszkańcy zdecydują czy chcą płacić więcej, czy oszczędzać - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa szuka oszczędności. Zarząd przewiduje, że od stycznia 2023 r. nastąpi znaczny wzrost kosztów energii cieplnej i proponuje wyłączenie centralnego ogrzewania w niektórych częściach spółdzielczych bloków mieszkalnych. Do 9 grudnia właściciele i lokatorzy mieszkań powinni wypełnić ankietę w tej sprawie.

Były już ostrzeżenia ze strony Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Już we wrześniu 2022 r., kiedy na portalu internetowym Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (GSM) informowano o rozruchu kotłowni w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego (od 20 września), zarząd apelował o rozważne korzystanie z ciepła w suszarniach, ponieważ wpływa to na koszty ogrzewania budynku, które ponoszą jego mieszkańcy. Proszono również lokatorów o zwracenie w sezonie grzewczym uwagi na sprawność głowic termostatycznych (pokręteł) zamontowanych na grzejnikach, tłumacząc, że zbyt ciepłe grzejniki (przy niskim nastawieniu pokrętła) mogą być przyczyną nieuzasadnionego zużycia ciepła i spowodować wyższe koszty ogrzewania.

- Idzie drożyzna, spodziewamy się trudnych czasów, zapowiada się ciężki rok 2023 pod względem finansowym. Nie ma co dyskutować z tym faktem. Koszty zużytej we wspólnych częściach energii czy ciepła przekładają się na wysokość czynszu mieszkańców danego bloku - wyjaśnia Joanna Łapińska-Matecka, zastępca prezesa zarządu GSM.

Pisma do użytkowników spółdzielczych mieszkań

W drugiej połowie listopada lokatorzy otrzymali pisma, w których GSM informuje o przewidywanym znacznym wzroście kosztów energii cieplnej od stycznia 2023 r. W związku z tym zarząd planuje wyłączyć centralne ogrzewanie w wózkarniach, suszarniach a także na klatkach schodowych od 1 piętra wzwyż. Z kolei w suszarniach planuje obniżyć temperaturę do około 20 st. C. 

- Są to środki nadzwyczajne i mają na celu złagodzenie skutków kryzysu energetycznego - czytamy w dokumentach wysłanych do użytkowników oraz właścicieli lokali.

Sporządzono ankietę, gdyż zarząd gostyńskiej spółdzielni szanuje zdanie lokatorów 

Zarząd GSM szanuje zdanie lokatorów, dlatego żeby poznać ich opinię na ten temat, sporządzono ankietę. Mieszkańcy powinni ją dostarczyć do GSM do 9 grudnia, mogą to zrobić również drogą elektroniczną. Co ważne, niedostarczenie odpowiedzi w wyznaczonym terminie zarząd spółdzielni potraktuje jako zgodę na wyłączenie centralnego ogrzewania w ogólnodostępnych częściach budynków oraz obniżenie temperatury w suszarni. 

- Niech mieszkańcy zdecydują, czy chcą ponosić wyższe koszty - a co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Nie chcielibyśmy później usłyszeć w wakacje, kiedy będzie rozliczenie z opłaty za ogrzewanie: gdzie był zarząd? Nie chcielibyśmy skarg, że nic nie zrobiliśmy, że zarząd przespał, że mieszkańcy muszą dopłacać. Miejmy nadzieję, że to działanie sprawi, że energetyczny kryzys, który nadejdzie, nie będzie aż tak dotkliwy - tłumaczy zastępca prezesa GSM.

Do 9 grudnia ankiety, od 12 grudnia wyłączanie ogrzewania, m.in. w blokach w Gostyniu

Od 12 grudnia rozpocznie się wyłączanie i ograniczanie ogrzewania w tych blokach, w których lokatorzy się na to zdecydowali. Zarząd Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej prognozuje, że oszczędności, jakie można uzyskać na ograniczeniu ogrzewania wózkarni, pralni i innych pomieszczeń nie wystarczą na utrzymanie czynszów na tym samym poziomie, jaki obowiązuje w 2022 r.

- Chociaż trudno teraz wyrokować w tej sprawie. Pracujemy intensywnie, żeby czynsze i opłaty nie wzrosły drastycznie. Cały czas prognozujemy, ale przewidywania, niestety, pokazują, że będzie podwyżka cen energii cieplnej. Dopiero dany licznik, zużycie po sezonie grzewczym pozwoli nam zobaczyć, ile zaoszczędziliśmy - czy mamy nadpłaty i niedopłaty. Budynki są opomiarowane - mówi Joanna Łapińska-Matecka. 

Przyznaje, że wierzy w to, iż jeśli częściowo zostanie wyłączone ogrzewanie w tak zwanych częściach wspólnych, to przełoży się na zmniejszenie zużycia ciepła. 

- To jest logiczne, że wygenerujemy oszczędności. Chyba, że wzrośnie cena energii cieplnej, a wiemy, że wzrośnie. Wówczas może się okazać że ta podwyżka nie będzie aż tak dotkliwa, jak w przypadku gdybyśmy to zostawili, tak jak jest - przekonuje zastępca prezesa GSM.

Lokatorzy mogą się spodziewać podwyżek czynszów nie wcześniej niż w kwietniu 2023 r.. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy