Reklama lokalna
reklama

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przyjechał obejrzeć ożywione centrum miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzebudowa rynku, modernizacja ulic: Szkolnej, Ogród Ludowy, Prof. Józefa Zwierzyckiego oraz Placu Tadeusza Kościuszki, renowacja Wyspy Kasztelańskiej, budowa nowej biblioteki publicznej „KROB_KULT”, utwardzenie ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż Rowu Krobskiego - te wszystkie działania złożyły się na oficjalnie zakończoną rewitalizację przestrzeni miejskiej w Krobi. W środę, 20 września 2023 roku zrewitalizowane tereny odwiedził marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, aby dokładnie przyjrzeć się temu, na co poszło prawie 11 000 000 złotych dofinansowania.
reklama

Rewitalizacja Krobi wiele zmieniła w krajobrazie miasta

- Możemy i nie bójmy się tego powiedzieć - jest to dzisiaj dla nas historyczne wydarzenie. Gmina Krobia znalazła się w elitarnym gronie samorządów i podmiotów w skali województwa wielkopolskiego, jak i naszego kraju. Efekt tego dofinansowania, mam nadzieję, będzie widoczny przez najbliższe dziesięciolecia, zarówno dla mieszkańców naszego samorządu, jak również dla wszystkich osób, które będą do gminy i miasta przyjeżdżały - mówił stojąc przed krobskim ratuszem 20 kwietnia 2019 roku - w dniu ogłoszenia przyznania środków zewnętrznych na „Rewitalizację społeczno-przestrzenną zdegradowanego obszaru Krobia Centrum”, burmistrz Łukasz Kubiak 

reklama

Od tego momentu minęły ponad 4 lata i największa inwestycja w historii gminy, której koszt wtedy szacowano na około 17,5 miliona złotych dobiegła końca. Zmieniła ona wiele w krajobrazie Krobi. A co dokładnie?

Na zdjęciu: konferencja prasowa na rynku w Krobi z 20 kwietnia 2019 roku. Burmistrz Łukasz Kubiak wraz ze współpracownikami ogłasza otrzymanie dofinansowania na przeprowadzenie rewitalizacji centrum Krobi

Rewitalizację Krobi zaczęli jeszcze zanim dostali unijne pieniądze

Pierwszą inwestycją zrealizowaną w ramach rewitalizacji była ta najskromniejsza, czyli utwardzenie (nawierzchnia z mieszanki mineralnej i kostki brukowej) ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż Rowu Krobskiego. Tak właściwie to przedsięwzięcie zostało zrealizowane jeszcze przed (w 2018 roku) oficjalnym ogłoszeniem otrzymania środków zewnętrznych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

reklama

W kwietniu 2020 roku rozpoczęła się już dużo bardziej kosztowna budowa Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT, czyli w skrócie nowej krobskiej biblioteki. Po prawie 1,5 roku za 5,2 miliona złotych oddano do użytku budynek o powierzchni 630 metrów kwadratowych z księgozbiorem, czytelnią, kącikiem zabaw dla dzieci, pracownią komputerową oraz salą wielofunkcyjną ogrzewaną pompą ciepła, z kolektorami słonecznymi oraz zbiorniki na wody opadowe.

Drugim w kolejności rewitalizacyjnym przedsięwzięciem była przebudowa ulic: Szkolnej, Ogród Ludowy, Prof. Józefa Zwierzyckiego oraz Placu Tadeusza Kościuszki. Prace objęły przede wszystkim budowę jezdni, kontrapasu dla ruchu rowerowego, chodników, miejsc parkingowych, kanalizacji deszczowej oraz montaż nowego oświetlenia i przebudowę sieci wodociągowej. Ważnym elementem tej inwestycji była również budowa podziemnego zbiornika do retencjonowania wody o pojemności 115 metrów sześciennych, co w znacznym stopniu powinno zapobiegać podtopieniom podczas gwałtownych opadów, jak również pozwoliło na wykorzystanie zebranej wody do podlewania okolicznych terenów zielonych.

reklama

Duże zmiany nastąpiły na Placu Tadeusza Kościuszki oraz przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. profesora Józefa Zwierzyckiego. Na Placu Tadeusza Kościuszki zwężono odcinek jezdni do szerokości 6 metrów, a na chodnikach posadzono  5 drzew – grusz drobnoowocowych.  Pojawiły  się również ławki z kwietnikami i stojaki na rowery. Z kolei przed obiektem szkolnym wydzielono specjalne miejsca parkingowe dla autobusów szkolnych. Na całym ciągu przebudowanych ulic została ustanowiona tzw. strefa zamieszkania.

Rynek w Krobi był testem charakteru

22 maja 2021 roku zaczęła się przebudowa rynku, która - jak się później okazało - była nie tylko najbardziej kosztowną ze wszystkich inwestycji w ramach ożywiania zdegradowanej przestrzeni miejskiej, ale też najbardziej... stresującą. Wybór wykonawcy, który nie sprostał postawionemu przed nim zadaniu, zaważył na tym, że przebudowa, która miała zakończyć się do 30 czerwca 2022 roku wydłużyła się prawie o rok.

- W samorządzie gminnym, tak jak i powiatowym czy wojewódzkim działamy na podstawie i w granicy prawa. Musimy dochować wszelkich procedur, także przy wyborze poszczególnych wykonawców, a jaki ten wykonawca się ostatecznie pojawi, o tym decyduje już wolny rynek. (...) Poradziliśmy sobie jednak, podjęliśmy odważną decyzję i w porę wybraliśmy nowego wykonawcę, który dokończył rynek. Moim zdaniem, pracowników, ale też mieszkańców - w sposób zadowalający i teraz możemy cieszyć się z efektów końcowych - stwierdził podczas podsumowania rewitalizacji burmistrz Łukasz Kubiak.

Wspomniany efekt końcowy to m.in. przebudowana jezdnia, miejsca parkingowe, nowe oświetlenie, elementy małej architektury: stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, maszty flagowe, zagospodarowane tereny zielone (6 dębów, 23 klony polne oraz kwiaty i krzewy). Na obszarze rynku obowiązuje obecnie strefa zamieszkania. 

Ostatnim przedsięwzięciem była renowacja zabytkowej Wyspy Kasztelańskiej, na którą złożyła się modernizacja budynku administracyjnego - Pałacu Ślubów, jak i zagospodarowanie terenu wokół -WIĘCEJ CZYTAJ w ARTYKULE PONIŻEJ.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĘ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby OBEJRZEĆ

"Chce się tutaj po prostu przebywać"

Podobnie, jak w 2019 roku rozpoczęcie, tak i teraz zakończenie rewitalizacji przestrzeni miejskiej Krobi ogłoszono podczas konferencji prasowej. 

- Efekt estetyczny nie jest kluczowy w projektach rewitalizacyjnych. Ważnym jest, jaki przynoszą one efekt społeczny, czyli tworzą przestrzeń do rozwoju najprzeróżniejszych aktywności społecznych, zarówno dla osób młodych, jak i seniorów. Zadbanie o centrum, stworzenie takich miejsc, jak chociażby Wyspa Kasztelańska z dostępem do wody i ładnie utrzymaną zielenią, sprzyja przyciąganiu mieszkańców. Rozmawialiśmy z panem burmistrzem o potencjalnej możliwości wykorzystania tego małego akwenu, żeby mogły pojawić się tutaj łódeczki, takie jak na przykład w Madrycie, gdzie ludzie bardzo chętnie na nich spędzają czas. Myślę, że jest to koncepcja na przyszłość. (...) Porównując z wieloma innymi, muszę powiedzieć, że jest to wzorcowy projekt, jeśli chodzi o jego przemyślenie i koncepcję wykonania. (...) Wiele elementów zwraca uwagę, co tworzy dobry klimat wokół zrealizowanych przedsięwzięć. Współgrają świetnie, od rynku poczynając przez przebudowane ulice, nową bibliotekę wszystko to powoduje, że chce się tutaj po prostu przebywać - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Całkowity koszt rewitalizacji to 19 926 934,87 zł, z czego 10 755 204,28 zł stanowiło dofinansowanie.

- Cieszymy się przede wszystkim, że zadanie rewitalizacyjne wykonywały lokalne firmy. Oczywiście poza firmą, która rozpoczęła przebudowę rynku, ale koniec końców zakończyło ją lokalne przedsiębiorstwo. (...) Więc te środki zostały zainwestowane te pieniądze zostały w gminie Krobia, w powiecie gostyńskim - powiedział burmistrz Krobi.

Dodał także, że z jednej strony rodzą się kolejne pomysły na nadanie zrewitalizowanym obiektom nowych funkcji społeczno-kulturalnych, jednocześnie gmina nie chce "spoczywać na laurach" w tym zakresie.

- Mamy plany kontynuowania prac w obszarze rewitalizacji dotyczące już nie tylko w Krobi, ale także innych naszych miejscowości, jednak dopiero te prace rozpoczynamy. Mieliśmy spotkanie koncepcyjne w zakresie tworzenia nowego dokumentu planistycznego, jakim jest Gminny Program Rewitalizacji na najbliższą perspektywę unijną na lata 2020 - 2027. Będziemy sobie wyznaczać główne cele i wskazywać obszary, które mają być objęte. Na pewno takich miejsc nie brakuje: chcemy między innymi zrewitalizować park w Krobi czy w Pudliszkach - oazy, które też - naszym zdaniem - powinny zmienić swój wizerunek i estetykę - zdradził włodarz Krobi.

Marszałek województwa wielkopolskiego wraz z burmistrzem Krobi oraz samorządowcami powiatu gostyńskiego miał okazję zwiedzić wszystkie "ożywione" miejsca i obiekty. A ponieważ 20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka panowie spotkali się także z najmłodszymi mieszkańcami gminy Krobia i przekazali książki do nowej biblioteki. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama