Reklama

Zbiornik retencyjny ma zapobiec skutkom gwałtownych i silnych opadów

Opublikowano: 30 marca 2021 14:16
Autor: Bogdan Bujak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca czerwca 2021 roku wykonawca przebudowy ulic Szkolnej, Plac Kościuszki, Ogród Ludowy oraz Prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi realizowanej w ramach rewitalizacji miasta ma czas na zakończenie inwestycji. Ulica Szkolna jest już wybrukowana. Plac Kościuszki też na ukończeniu, a główne prace skupiają się obecnie na ulicy Ogród Ludowy. Właśnie pod tym ciągiem położono infrastrukturę, która może się okazać zbawienna dla mieszkańców biegnącej równolegle ulicy Kobylińskiej. Podczas intensywnych opadów podtapiane są nieruchomości, piwnice i garaże, położone przy tej części miasta.

Reklama

Niedawno na wysokości boiska miejskiego, pod ulicą Ogród Ludowy umiejscowiono zbiornik retencyjny o pojemności około 116 m3, czyli 116 tys. litrów. Jest on przewidziany do zbierania powierzchniowych wód opadowych z pobliskich ulic, w tym wspomnianego ciągu komunikacyjnego prowadzącego w kierunku Pępowa. Ma być opróżniany samoczynnie - po ustaniu ulewy woda będzie spływała do kanalizacji deszczowej, znajdującej się w ulicy.

Część dolna zbiornika (tzw. magazynowa) będzie połączona dnem ze studnią do celów czerpalnych na cele własne gminy Krobia. Część górna zbiornika (tzw. retencyjna) będzie łączyła się z istniejącym kolektorem, przy czym w pierwszej studni rewizyjnej na wylocie ze zbiornika zamontowano regulator przepływu dla wydajności max. 15 l/s.

Do tej samej studni wpięty będzie tzw. przelew bezpieczeństwa, który umożliwi przelewanie nadmiaru wody ze zbiornika do kolektora w razie gwałtownych i silnych opadów. Wszystko po to, aby bufor prawidłowo spełniał swoją funkcję - przyjął wody w trakcie intensywnej ulewy, a po ustaniu deszczu je zwolnił.

Źródło: gmina Krobia

Całkowita pojemność zbiornika tzw. przelewowego to 115,62 m3, w tym pojemność retencyjna 81,27 m3, oraz pojemność magazynowa 40,91 m3

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 15 dni temu | ocena +2 / -0

    Heee

    Czy ja dobrze rozumiem? Wodę deszczową powierzchowną z całym syfem do studni? Czerpalnej?