Reklama

Otwarto nową bibliotekę publiczną KROB_KULT w Krobi. Już sam budynek robi wrażenie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W minioną niedzielę po prawie półtora roku od wbicia pierwszej łopaty na placu budowy swoje podwoje dla mieszkańców otworzyła nowa biblioteka publiczna w Krobi. Centrum Edukacyjno-Biblioteczno-Kulturalne KROB_KULT, bo taka jest pełna nazwa przedsięwzięcia zrealizowanego za w większości unijne fundusze ma być jednak czymś dużo więcej niż tylko wypożyczalnią książek. Inwestycja warta około 5,2 mln złotych jest jednym z etapów rewitalizacji przestrzeni miejskiej.

Reklama

Ze szkoły prosto do KROB-KULT-u

KROB_KULT stanął na byłym boisku szkolnym należącym do Szkoły Podstawowej im. Józefa Zwierzyckiego w Krobi, jednocześnie w pobliżu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. W zamyśle bezpośrednie sąsiedztwo placówek szkolnych ma sprzyjać bezpośredniemu i regularnemu wykorzystywaniu jego zasobów przez uczniów i nauczycieli.

- Ciekawy design to jedno. Mamy nadzieję, że nowoczesny wygląd budynku, jego wnętrze, wyposażenie przyciągnie osoby spragnionych obcowania z szeroko pojętą kulturą. Ale sam budynek, to nie wszystko, trzeba też stworzyć ciekawą ofertę, żeby ludzie tutaj przyszli i chcieli zostać. Dlatego musimy zmienić myślenie o bibliotece, sprawić, aby stała się atrakcyjny miejscem do przebywania zwłaszcza dla ludzi młodych ludzi i dzieci - mówi Anna Krzyżostaniajk, dyrektor krobskiego gminnego centrum kultury, w skład którego wchodzi m.in. KROB-KULT.  

KROB_KULT czynny także na zewnątrz

Pomysłem na funkcjonowanie centrum, który oczywiście obejmuje tradycyjnie wypożyczanie książkę, ale także możliwość skorzystania z czytelni, w końcu księgozbiór zajmuje sporą część dolnego poziomu budynku są różnego rodzaju aktywności z założeniem, że „każdy, we wszystkich grupach wiekowych znajdzie coś dla siebie”.

- Myślimy, żeby stworzyć laboratorium sztuki, gdzie będą odbywać się zajęcia plastyczne, muzyczne, gry na różnych instrumentach, ale też chcemy wykorzystać salę wielofunkcyjną, która ma moim zdaniem ogromny potencjał do organizowanie różnych spotkań literackich, wernisaży, wystaw. Planujemy zorganizować kółko fotograficzne oraz laboratorium gier - planszowych, szachów, gier strategicznych, jak również dla przyciągnąć młodzież gier komputerowych. Oprócz tego laboratorium otwartej przestrzeni ruchowej z różnego rodzaju zajęciami ruchowymi, przykładowo jogą dla seniorów - dodaje A. Krzyżostaniak. 

Od strony południowej i północnej na zewnątrz budynku zaaranżowano dwa dziedzińce, które w okresach wiosna-lato czy wczesna jesień planuje się wykorzystywać do organizacji różnego rodzaju zajęć edukacyjno-kulturalnych czy jako swoiste czytelnie na świeżym powietrzu - i tak dziś odbyło się tam Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

W ramach prac grupy do spraw opracowania koncepcji funkcjonowania KROB_KULT-u w skład, której wchodzą m.in. szkolni bibliotekarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, także krobskich instytucji kultury ma powstać plan wykorzystania zasobów centrum przez szkoły, przedszkola, czy żłobek przykładowo w formie organizowania różnych zajęć i aktywności.

Więcej czytaj w najbliższymw wydaniu "Życia Gostynia".

Godziny otwarcia biblioteki KROB-KULT:

Poniedziałek 9.00 – 18.00

Wtorek 9.00 – 18.00

Środa 9.00 – 18.00

Czwartek 9.00 – 18.00

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy