Realizacją przedostatniego etapu „ożywiania” ścisłego centrum miasta zajmie się Polskie Surowce Skalne Spółka z.o.o. Grupa Budowlana Bielany Wrocławskie. Oferta tejże firmy została uznana za najkorzystniejszą spośród 8 złożonych w przetargu na rewitalizację rynku, który ogłoszono jeszcze pod koniec ubiegłego roku.
- Złożona przez wykonawcę robót oferta opiewa na kwotę ponad 3,9 mln zł i co warto podkreślić, jest ona o ponad 900 tys. zł niższa od środków, zaplanowanych na ten cel w gminnym budżecie - mówi Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi.
Zakres prac w ramach inwestycji „Przebudowa Rynku w Krobi”, realizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja społeczno-przestrzenna zdegradowanego obszaru Krobia Centrum” obejmuje przede wszystkim przebudowę nawierzchni chodników oraz jezdni, miejsc parkingowych, budowę nowego oświetlenia, sieci elektroenergetycznej oraz renowację odwodnienia. Mają pojawić się także nowe elementy małej architektury, które mają nadać rynkowi charakteru bardziej rekreacyjnego. Natomiast nadal trwają rozmowy odnośnie zagospodarowania terenów zielonych: gdzie i ile takich „wysp” powstanie.
Rewitalizacja krobskiego rynku była też uzgadniana i faktycznie nadal „dogrywane są” ostatnie szczegóły z wielkopolskim konserwatorem zabytków.
- Realizacja zadania, oprócz poprawy walorów estetycznych terenu obejmującego historyczny układ urbanistyczny, przyczyni się też do zwiększenia bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród uczestników ruchu pieszego, czemu służyć będzie między innymi wprowadzenie tak zwanej strefy zamieszkania - dodaje Adam Sarbinowski.
Przypomnijmy, prawie 11 milionowe dofinansowanie na największą inwestycję w historii gmina otrzymała prawie 2 lata temu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Od tego czasu zrealizowano szereg przedsięwzięć rewitalizacyjnych w przestrzeni miejskiej Krobi, m.in. wybudowano Krobskie Centrum Usług Społecznych, na ukończeniu jest nowa biblioteka publiczna, a w trakcie realizacji przebudowa ulic: Szkolna, Pl. Tadeusza Kościuszki, Ogród Ludowy oraz Prof. Józefa Zwierzyckiego.
Rewitalizacja była konsultowana na bieżąco z mieszkańcami Krobi podczas Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Krobia na lata 2015-2022. Mieli ono wgląd w działania samorządu oraz bezpośredni wkład w opracowywanie dokumentacji projektowej, będącej podstawą realizacji przedsięwzięcia. Przebudowa rynku jest przedostatnim etapem całego procesu mającego prowadzić do ożywienia przestrzenie miejskiej i nadania my nowych funkcji.
Zdjęcia: Gmina Krobia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.