Reklama

Podtrucie tlenkiem węgla w Gostyniu. 6 osób trafiło do szpitala

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Podtrucie tlenkiem węgla w Gostyniu. 6 osób trafiło do szpitala - Zdjęcie główne

Dostali wezwanie od samego komendanta | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zeszłej nocy do groźnego zdarzenia doszło w jednym z domów jednorodzinnych w Gostyniu. Cała rodzina podtruła się czadem, zabrano ich do szpitala.

Około godziny 22.50 dyżurny  strażak w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Gostyniu otrzymał wezwanie o prawdopodobnym ulatnianiu się tlenku węgla w budynku jednorodzinnym przy ulicy Słowackiego w stolicy powiatu. Po dojeździe zastępów potwierdzono to zdarzenie.

-  Strażacy przewietrzyli cały budynek - relacjonuje kpt Marcin Nyczka, rzecznik prasowy gostyńskiej KP PSP - Podjęto decyzję o ewakuacji 7 mieszkańców z budynku, a następnie udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy, polegającej na kontroli parametrów życiowych, podaniu tlenu oraz wsparciu psychicznym.

Jak informuje strażak, w  międzyczasie jedno z dzieci częściowo straciło przytomność. Po przybyciu ZRM lekarz podjął decyzję o zabraniu 6 osób do szpitala na badania oraz na przeprowadzenie dalszej tlenoterapii.

W działaniach udział brały 2 zastępy JRG Gostyń. Przyczyną była prawdopodobnie nieprawidłowa praca pieca gazowego.

- Sąsiadem tej rodziny jest nasz komendant straży pożarnej, który poinformowany o sytuacji zadzwonił na nr alarmowy 112 i zgłosił zdarzenie - wyjaśnia rzecznik prasowy.

Wystarczy zwykła czujka

Państwowa Straż Pożarna przypomina – nie tylko w sezonie grzewczym – o tym, żeby sprawdzać instalacje, pilnować przeglądów technicznych, zapewniać dopływ świeżego powietrza i swobodny odpływ spalin oraz żeby montować czujniki. Domowy elektroniczny czujnik czadu monitoruje stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, a kiedy przekroczony zostanie dopuszczalny poziom, włącza się optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmowa.

- Apelujemy o zakup czujki tlenku węgla. Jej koszt to około 100zł. Mała kwota, która może uratować życie - podkreśla kpt. M. Nyczka.

"Cichy zabójca"

Tlenek węgla to gaz wyjątkowo niebezpieczny, bo nie ma zapachu, smaku ani barwy, więc bywa nazwany „cichym zabójcą”. Łączy się z hemoglobiną 300 razy łatwiej niż tlen i dlatego, w ciele wdychającego go człowieka ilość tlenu transportowanego z płuc do tkanek drastycznie spada. Źródłem tlenku węgla są piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń, silniki spalinowe. Czad powstaje w wyniku spalania materiałów palnych, w tym paliw. Przy spalaniu prawidłowym jego zawartość w gazach spalinowych wynosi ok. 1%, przy spalaniu niepełnym może sięgnąć nawet 30%. Spalanie niepełne ma miejsce wtedy, gdy procesowi towarzyszy za mało tlenu. Powodem może być niekorzystna pogoda, która cofa gazy spalinowe (brak ciągu kominowego), szczelne okna, niechęć do wietrzenia pomieszczeń, zasłanianie kratek wentylacyjnych.

ilustracja za: KP PSP Gostyń

53% Polaków uważa, że czad ma zapach. Tak wynika z badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 roku. To błędne przekonanie! Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy