Reklama

Reklama

Złom dla Zuzi ze Smogorzewa za blisko 10,5 tys. zł. Strażacy z Kunowa i mieszkańcy parafii stanęli na wysokości zadania

Opublikowano: czw, 18 lis 2021 09:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To było spontaniczne, dobrze zorganizowane. Spotkało się z dużą życzliwością mieszkańców. I udało się - zebrano ponad 7 ton. Mówimy o charytatywnej akcji strażaków-ochotników z OSP w Kunowie, podczas której zbierano złom. Uzyskane w ten sposób pieniądze strażacy osobiście wręczyli rodzicom chorej dziewczynki.

Reklama

Ze sprzedaży zebranego złomu strażakom-ochotnikom z Kunowa udało się zebrać prawie 10,5 tys. zł. Pieniądze te druhowie przekazali osobiście rodzicom Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa, walczącej z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA).

Proboszcz też się zaangażował

Strażacy z OSP w Kunowie zdają sobie sprawę, że stan dziewczynki się pogarsza! Ale jest lek, który może zatrzymać brutalną chorobę - jego cena jest jednak niewyobrażalna. Potrzeba ok. 9 mln zł.W tej sytuacji rodzinie dziewczynki postanowili pomóc druhny i druhowie z jednostki OSP w Kunowie. Naczelnik Karol Zagrajek zmobilizował ochotników. A oni skrzyknęli się przez portal społecznościowy - strażacy z Kunowa mają swoje konto na facebooku.

- Kolega Michał Żurawski podsunął pomysł, reszta podchwyciła. Było kilku ochotników, którzy natychmiast zadeklarowali, że pomogą. Życzliwi okazali się tez mieszkańcy wsi, chociażby przy zorganizowaniu sprzętu do zwiezienia złomu w jedno miejsce - opowiadają dziś zadowoleni strażacy z Kunowa.

Bardzo pomocny okazał się proboszcz parafii pw. św. Andrzeja w Kunowie, który w ogłoszeniach na mszy św. poinformował wiernych o zbiórce złomu, dzięki czemu do akcji przyłączyli się mieszkańcy z całej parafii: Ostrowa, Szczodrochowa, Dalabuszek, Tworzymirek, Gaju i Kunowa. Organizatorzy zbiórki poinformowali o akcji sołtysów poprosili o rozpowszechnienie wśród mieszkańców, w każdej wsi znalazł się plakat z informacją.

- Zbiórka złomu dla Zuzi!!! Podjedziemy - zabierzemy” - zachęcało wypisane na nim hasło. 

O mały włos...

Nie obyło się bez zakłóceń. Dzień przed wyruszeniem po złom okazało się, że nie będzie ciągnika, załatwionego do zbiórki. Organizatorzy dostali informację w piątek wieczorem, że się zepsuł.

- Był zorganizowany bus, mieliśmy wizję, że będziemy cały dzień zbierać złom od hojnych mieszkańców. Ale do rana każdy stanął na głowie, w gotowości i ostatecznie w sobotę wyruszyliśmy z 2 ciągnikami rolniczymi i busem. Zwieźliśmy w ciągu trzech godzin odebraliśmy złom z całej parafii w Kunowie - opowiadają strażacy zadowoleni i wdzięczni mieszkańcom za pomoc.

Pomocną dłoń wyciągnęli  też druhowie z OSP w Tworzymirkach, a rolnik z Gaju użyczył ciągnik. Były też 3 miejsca spoza parafii, do których trzeba było dojechać po złom: Księginki, Gostyń i Malewo.

Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania

Organizatorzy tej charytatywnej akcji przyznają, że sporo mieli do objechania. Zbiórka złomu spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców. Ci stanęli na wysokości zadania, podchodząc do akcji życzliwie i wyrozumiale. Były posesje, gdzie złom wystawiony był przed bramą. Inni dzwonili do druhów z OSP w Kunowie z instrukcją, skąd należy go zabrać. Śremska firma KT-24 (Psarskie) przeznaczyła cały kontener ze złomem dla Zuzi walczącej z SMA - za to strażacy w skupie dostali 1200 zł

Od pani Lidii, mamy Zuzi ze Smogorzewa, ochotnicy z Kunowa otrzymali puszki. Mieszkańcy, którzy nie byli w stanie zgromadzić złomu, wrzucali do nich datki.

- Każdy kto chciał, swoją cegiełkę dołożył - opowiada dh Dawid Kamiński, jeden z organizatorów.

Złom był składowany na wyznaczonym placu w Kunowie. Byli właściciele posesji, którzy po zbiórce indywidulanie też jeszcze dowozili odpady. W sumie zebrano około 7 ton złomu, były też puszki. Strażacy z jednostki OSP w Kunowie w sumie na konto Zuzi ze Smogorzewa wpłacili 10 464,60 zł.

Jest pomysł i wyzwanie dla pozostałych ochotników z powiatu

Na tych działaniach w swojej wiosce młodzi druhowie nie zamierzają zakończyć charytatywnej akcji. Mają pomysł, jak zaangażować w nią więcej jednostek OSP z całego powiatu gostyńskiego. Druhowie z OSP w Kunowie "rzucają rękawicę" ochotnikom, a jednocześnie stawiają dość wysoko poprzeczkę.

- Wpadliśmy na pomysł, żeby akcję zbiórki złomu dla Zuzi kontynuować w powiecie, ale w charakterze rywalizacji czy zawodów. Chcielibyśmy zaproponować to wszystkim jednostkom OSP w powiecie gostyńskim. Często przecież braliśmy udział w zawodach strażackich - najpierw odbywały się gminne, później powiatowe. Z powodu pandemii nie są aktualnie organizowane. Ale duch rywalizacji, emocje jakie towarzyszyły rywalizacji między jednostkami pozostał - argumentują strażacy swój pomysł. 

Proponują, żeby przy okazji charytatywnej zbiórki złomu zrobić coś w rodzaju "zawodów" dla jednostek OSP. Wygrałaby ta ekipa, która do końca grudnia 2021 r. zbierze największą ilość złomu i uzbiera największą kwotę na leczenie Zuzi ze Smogorzewa. Dla najlepiej zorganizowanych strażaków przewidziano upominki i dyplomy, które zaoferował między innymi burmistrz Gostynia. Do akcji dołączyli się również starosta powiatu gostyńskiego oraz komendant KP PSP w Gostyniu - uścisną dłoń najlepszej jednostce i dołożą gadżety.

- Radości z tego, że można pomóc dziewczynce jest bardzo dużo. Gdyby miała być akcja w powiecie, może znalazłyby się firmy, które dołożyłyby złom od siebie. Zakładając, że każda jednostka OSP uzbierałaby około 5 tys. zł, to na konto Zuzi może wpłynąć spora suma pieniędzy - mówi Dawid Urbaniak, współorganizator wyzwania.

Jak do tego wyzwania podejdą jednostki OSP z powiatu gostyńskiego? Druhowie z Kunowa poprzeczkę postawili wysoko. Teraz nominują do akcji pozostałych strażaków-ochotników. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 15 dni temu | ocena +0 / -0

  Olszp

  OSP zawsze da radę brawo druhowie

 • 16 dni temu | ocena +0 / -0

  Antek

  Kunowo zawsze da radę

 • 16 dni temu | ocena +2 / -0

  Daszka

  Brawa, brawa, brawa i gratulacje dla organizatorów i mieszkańców .

 • 16 dni temu | ocena +6 / -0

  Druh

  Tak trzymać strażacy ochotnicy Szkoda tylko że ta formacja społeczników powoli umiera. Brakuje chętnej młodzieży, która garnęłaby się do bezinteresownej pomocy. Pojedynczy mówi druhowie nie wypłnią luki, która powstaje po emerytowanych weteranach. Jest szansa by zachęcić młodzież i dorosłych do wstępowania w szeregi OSP, nie tylko Kunowa.

 • 17 dni temu | ocena +5 / -0

  Karl

  I łezka w oku się kręci jak się czyta takie artykuły i są tacy ludzie którzy chcą pomóc.