Reklama

Otwarcie świetlicy wiejskiej w Sarbinowie. Burmistrz podziękował mieszkańcom, byłemu i obecnemu sołtysowi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni i sala główna dla 100 osób - to tylko niektóre z liczb charakteryzujących oficjalnie otwartą świetlicę wiejską w Sarbinowie. Wstęgę symbolizująca rozpoczęcie wszelkich działań na terenie obiektu przecięli w sobotę, 3 września przedstawiciele mieszkańców wsi m.in. Jerzy Skrzypczak, były sołtys Sarbinowa w latach 1989 - 2019 oraz jego następca Grzegorz Bzdęga, a ze strony samorządowców burmistrz Ponieca Jacek Widyński.

Przygotowania do budowy trwały ponad rok

Decyzję o budowie świetlicy wiejskiej w Sarbinowie wraz z zagospodarowaniem terenu podjęto pod koniec 2017 roku. Po okresie prac przygotowawczych oraz sporządzeniu projektu architektonicznego w lutym 2018 roku wydano pozwolenie na budowę. 9 marca tegoż roku do władz gminy Poniec dotarła informacja o otrzymaniu dofinansowania przez Wielkopolską Lokalną Grupę Działania Kraina Lasów i Jezior. Podpisanie stosownej umowy o przyznaniu pomocy nastąpiło 10 września 2018 roku. Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego, w którym wykonawcą inwestycji została firma Usługi Budowlane Piotr Giera z Dzięczyny 24 stycznia 2019 roku oficjalnie rozpoczęto prace budowlane.

Acciona sfinansowała wyposażenie świetlicy i ogrodzenie

22 maja 2020 roku miał miejsce końcowy odbiór robót, jednocześnie przystąpiono do przygotowania przetargu na wykonanie zagospodarowania teren przy nowopowstałej świetlicy. W lipcu przekazano teren budowy firmie WIT-BUD, a prace zakończono po ponad 3 miesiącach 24 sierpnie 2020 roku. Z kolei firma Acciona zakupiła wyposażenie nowopowstałej świetlicy oraz sfinansowała zamontowanie nowego ogrodzenia wokół świetlicy. Od 14 października 2020 roku świetlica ma stosowne pozwolenie na użytkowanie. 

Świetlica wiejska w Sarbinowie powstała za 1.338.531,85 złotych, z czego 63,63% to dofinansowanie pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Za te pieniądze powstał wspomniany budynek o pow. ponad 330 m2, z salą główną, pomieszczeniami cateringowymi, zmywalnią, pomieszczeniami socjalnymi dla cateringu, kotłownią, pomieszczeniami gospodarczymi, biurami, holem oraz toaletą. Całość uzupełnia taras, miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych, oraz chodniki.

Burmistrz Ponieca podziękował mieszkańcom oraz byłemu i obecnemu sołtysowi

Podczas sobotniego otwarcia burmistrz Ponieca dziękował całej społeczności Sarbinowa i osady Włostki, które wchodzą w skład całego sołectwa. Wielokrotnie podkreślał, że mieszkańcy „zasłużyli na tę świetlicę własnymi decyzjami”, zwłaszcza dotyczącymi kwestii powstania farmy wiatrowej na terenie wsi oraz „zdroworozsądkowym podejściem” do sprawy likwidacji szkoły w Sarbinowie.

- Ale to, co zrobiliście dla nas, dla gminy to czekałem na taką okazję, żeby wam podziękować. (...) Dzięki wam posiadamy w gminie znaczne środki finansowe. Nigdy tutaj nie słyszałem presji, że coś ma być zrobione, bo „nam się należy, bo płacimy podatki” - mówił Jacek Widyński. 

Szczególne podziękowania włodarz skierował m.in. do byłego sołtysa Jerzego Skrzypczaka, dziękując mu za 30 la pracy na rzecz mieszkańców. Z tej okazji na pamiątkę burmistrz wręczył swojemu wieloletniemu współpracownikowi, ze względu na jego pasję łowiecką, winchestera. Jerzy Skrzypczak, podobnie jak obecny sołtys Sarbinowa Grzegorz Bzdęga dostali symboliczne klucze do obiektu, który oczywiście poświęcono. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy