Orszak Trzech Króli w Poniecu - Bóg przychodzi nie tylko do pogan
Orszak Trzech Króli w Poniecu na ulice miasta wyruszył 6 stycznia 2024 roku, po mszy świętej odprawionej w kościele pw. Chrystusa Króla przez ks. Sławomira Kubiaka, wikariusza ponieckiej parafii. Tradycyjnie podczas mszy poświęcone zostały kreda i kadzidło, które wierni mogli po jej zakończeniu nabyć za dobrowolny datek.ZOBACZ TEŻ: Mędrcy trafili do Heaven i zatańczyli belgijkę
- To święto nawiązuje nie tylko do pokłonu Trzech Króli, ale także do chrztu Jezusa w Jordanie i wesela w Kanie Galilejskiej. Przypomina nam zatem, że Pan Bóg przychodzi nie tylko do pogan, ale także do grzeszników i ludzi w kryzysie - mówił podczas homilii ks. Sławomir Kubiak.
CZYTAJ TAKŻE: Królowie jechali konno, kłaniali się nie tylko Jezusowi
Oprawę mszy świętej zapewniła schola i muzycy orkiestry dętej. Zadaniem wiernych było śpiewanie kolęd, co stanowiło swego rodzaju rozgrzewkę przed Orszakiem Trzech Króli, który rozpoczął się na placu przy ponieckiej świątyni.
Orszak Trzech Króli w Poniecu z mędrcami na stalowych rumakach
Historia narodzin Jezusa oraz podróży i pokłonu Trzech Króli została w Poniecu opowiedziana ze sporą dawką humoru. Mędrcy podróżowali na motocyklach, co sprawiło także, że orszak był dość głośny. Uśmiechy uczestników pochodu wywołał Herod siedzący na stopniach ratusza i wachlowany strusimi piórami. Przy "białym kościele" wierni zastali z kolei pastuszków przy ognisku, którym wiadomość o narodzeniu Chrystusa przekazała cała grupa aniołów.ZOBACZ TAKŻE: Trzej Królowie wyruszyli z trzech różnych miejsc
Orszak Trzech Króli w Poniecu zakończył się przy kościele Chrystusa Króla, gdzie mędrcy oddali cześć i przekazali dary Jezusowi. Na koniec ks. Sławomir Kubiak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowana orszaku, a jego uczestników zaprosił na poczęstunek.
Skąd się wzięła tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli?
W Poniecu Orszak Trzech Króli został zorganizowany czwarty raz. Tradycja przygotowywania 6 stycznia ulicznych jasełek jest oczywiście znacznie starsza. Orszaki są ważnym elementem bożonarodzeniowych tradycji w Hiszpanii, gdzie pierwszy udokumentowany przemarsz ulicami Barcelony odbył się w 1855 roku.Samo święto Objawienia Pańskiego należy do jednych z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Jego początki datuje się na II lub III wiek. Z kolei pierwsze udokumentowane świętowanie Epifanii (wcześniejsza nazwa święta) w Betlejem to rok 328.
W Polsce obchody święta Objawienia Pańskiego, właśnie w formie orszaków, odżyły po ustanowieniu 6 stycznia dniem wolnym od pracy (2011 rok). Pierwszy orszak, zorganizowany w 2009 roku, był kontynuacją jasełek wystawianych w warszawskiej szkole "Żagle". Liczba widzów z czasem stała się tak duża, że twórcy szkolnych jasełek postanowili przenieść je na ulice.
POLECAMY RÓWNIEŻ: Mędrców interesował przede wszystkim wypoczynek na plaży
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.