Z historii święta Objawienia Pańskiego
Objawienie Pańskie, inaczej Epifania to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Potocznie dzień 6 stycznia nazywamy świętem Trzech Króli. Sens tej uroczystości jest jednak daleko większy, niż samo uczczenie przybycia mędrców ze Wschodu do Betlejem, gdzie narodził się Zbawiciel.
Trzeba zauważyć, że skoro dzień Objawienia Pańskiego jest drugim, po Zmartwychwstaniu Pańskim, najstarszym świętem w Kościele, to znaczy, że uroczystość ta obchodzona jest nawet dłużej, niż Boże Narodzenie.
Zgodnie ze zwyczajem tego dnia wierni odbierają w kościołach poświęconą kredę, którą później piszą na drzwiach skrótowiec CMB (z krzyżami pomiędzy literami i aktualnym rokiem na końcu), co oznacza "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Podobnie było w parafii w Strzelcach Wielkich.
Popołudniowy orszak. Mędrcy w Strzelcach Wielkich wsiedli na konie
Za to po południu 6 stycznia 2024 r., zgodnie z zapowiedziami proboszcza, ks. Jarosława Gablera z placu przy kościele wyruszył Orszak Trzech Króli. Rodzice i dzieci wspólnie kolędowali na drodze prowadzącej ze Strzelec Wielkich na rynek w Piaskach. Kolędy i pastorałki wykonywał też dziecięcy chór parafialny.Wierni podążali za mędrcami, którzy wsiedli na konie. Prowadziła ich kolorowa gwiazda betlejemska.
Świeć gwiazdeczko mała, świeć. Do Jezusa prowadź mnie. (...) Nie mogę spóźnić się - śpiewały aniołki z parafialnego chóru.
Kolędowanie na rynku w Piaskach i ciepły posiłek przy kościele w Strzelcach
Głównym punktem „programu” ulicznych jasełek było powitanie Świętej Rodziny z Jezusem na piaskowskim rynku.
- Do szopy, hej pasterze, do szopy, bo tam cud. Syn Boży w żłobie leży, by zbawić ludzki ród. Śpiewajcie aniołowie, pasterze grajcie Mu. Kłaniajcie się królowie, nie budźcie Go ze snu - zabrzmiała jedna z kolęd w sercu Piasków.
Tam mędrcy pokłonili się dzieciątku, wręczając mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
- Chcemy was zaprosić do naszej strzeleckiej parafii, do każdej rodziny. Chcemy prosić, abyście każdego dnia z nami byli. Od was, od Świętej Rodziny pragniemy uczyć się, jak codzienność przeżywać z Panem Bogiem - mówił ks. Jarosław Gabler.
Po doczytaniu fragmentu Ewangelii św. Mateusza, przyszedł czas na wspólne kolędowanie rodziców, dzieci i kapłanów, którzy gościnnie przebywali na rynku. Do nich dołączyli też mieszkańcy Piasków. Śpiewanie kolęd trwało kilkanaście minut. Jezusowi cześć oddały też zastępy aniołów (dzieci chórku) oraz kapłani.
Królowe zapytani o to, jak było w podróży, nie ukrywali, że droga nie była łatwa.
- Ciężko było, cały czas pod wiatr - mówili mędrcy do proboszcza.
Parafianie ze Strzelec pozdrowili też bł. Edmunda Bojanowskiego, patrona Piasków. Po wspólnym kolędowaniu zabrali Świętą Rodzinę do swojego kościoła. Tam na uczestników orszaku czekała uczta - gorąca zupa pomidorowa z makaronem oraz ciepłe napoje. Rozpalono ognisko, przy którym smakosze mogli upiec kiełbasę.
6 stycznia poświęcony misjonarzom
Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar uznani zostali za pierwszych misjonarzy, dlatego uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Jest to także patronalne święto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.Jak co roku zbierane w tym dniu ofiary na tacę we wszystkich kościołach w Polsce, zgodnie z decyzją Episkopatu, są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Z tego między innymi utrzymuje się Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje misjonarzy do wyjazdu do pracy misyjnej oraz realizowana jest bezpośrednia pomoc dla misjonarzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.