Reklama

Nowoczesne protezy czekają na chętnych. Czas na składanie wniosków w programie "Wsparcie w oprotezowaniu" mija 31 sierpnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Nowoczesne protezy czekają na chętnych. Czas na składanie wniosków  w programie "Wsparcie w oprotezowaniu" mija 31 sierpnia - Zdjęcie główne

Protezy z poznańskiej firmy pozwalaja nie tylko stanąc na nogi ale normalnie chodzić | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O tym , jak trudno powrócić do normalnego życia po amputacji nogi, wiedzą najlepiej sami pacjenci i ich rodziny. Poza barierą psychiczną największym wyzwaniem jest dopasowanie odpowiedniej protezy, rehabilitacja i pewność, że w razie kłopotów z nową "nogą" nie zostaną sami. W powiecie gostyńskim jest też sporo osób, które niby te protezy mają, ale ich stan czy właśnie niedopasowanie powoduje, że zostają w domu, bez szans na niezależność. Dla nich stworzono specjalny program wsparcia, w którym pochodzący z Gostynia inżynierowie z ENforce MT wraz z PCPR oferują możliwość uzyskania protezy trzeciej generacji bez kosztów własnych w pilotażowym programie "Wsparcie w oprotezowaniu" . Wyjaśniamy krok po kroku.

Zupełnie niedawno pisaliśmy o szczęśliwym zakończeniu walki 17-letniej Zuzanny Kryś z rzadkim nowotworem nogi, która po częściowej amputacji kończyny już po pół roku założyła nowoczesną protezę i stanęła na nogi. Inicjatorem tej akcji był pochodzący z Gostynia inż. Adam Gramala, współzałożyciel ENforce Medical Technologies, firmy tworzącej innowacyjne ortezy i protezy.

W przypadku Walecznej Zuzy poznańscy inżynierowie mieli ułatwione zadanie. Książkowo zoperowany kikut w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka był idealnie przygotowany do skanowania, stworzenia leja i pierwszych przymiarek. Szczęśliwa nastolatka już od czerwca oswaja „nową nogę” i wraca do normalnego życia, o czym piszemy w TYM artykule.

Sukces tej spontanicznej akcji spowodował, że poznańscy inżynierowie postanowili pójść za ciosem i zaproponować takie protezy wszystkim potrzebującym mieszkańcom powiatu gostyńskiego. I tak powstał wspólny program "Wsparcie w oprotezowaniu" .

Było spotkanie, teraz konkrety

Co jednak z innymi osobami z powiatu gostyńskiego, które na wskutek choroby czy wypadku straciły kończynę? Na wspólnym spotkaniu roboczym w Starostwie Powiatowym w Gostyniu  w lipcu 2022 r. przedstawiciele ENforce MT spotkali się z  Januszem Sikorą, wicestarostą gostyńskim, Mirosławem Sobkowiakiem, dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz wzorcową pacjentką, Zuzanną Kryś wraz z mamą Sylwią i wstępnie ustalono plan działania [więcej TUTAJ].

Wprawdzie do opieki nad takimi osobami są zadysponowani pracownicy gostyńskiego PCPR, jednakże przestarzałe procedury i brak alternatywy powodował, że wielu niepełnosprawnych zamknęło się w czterech ścianach swoich mieszkań, bez szans na powrót do pracy czy aktywnego życia. Okazało się, że powstaje "zielona ścieżka" dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu w wieku produkcyjnym (kobiety 18-60 lat a mężczyźni 18-65 lat), które posiadają inną protezę, częstokroć zużytą i niewygodną „atrapę” nogi. 

zdj. Tak wygląda proteza zaproponowana przez poznanska firmę

Nowy program, nowa proteza

Firma ENforce (założona przez rodowitych gostyniaków) we współpracy z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalem Ortopedycznym im. W. Degi w Poznaniu wyszła z propozycją zaopiekowania się nimi, stworzenia im nie tylko protez trzeciej generacji ale i wyraźnego planu działania na kolejne lata. Wykorzystają przy tym środki już istniejące w NFZ, jednakże do tej pory brakowało na rynku konkretnej firmy z konkretnym produktem, ale i serwisem „posprzedażowym”. Dotychczas, czy to za pomocą zbiórek czy własnych pieniędzy chorzy ludzie kupowali protezę bez świadomości, że czekają ich kolejne wydatki na nowy lej. Wielu z nich było stać jedynie na najtańsze zamienniki, które właściwie nie spełniały swej roli. To się ma zmienić właśnie dzięki porozumieniu między powiatem a poznańską firmą i szpitalem ortopedycznym. 

Największym przeciwnikiem wypracowania nowego systemu protezowania jest RODO. Nie ma też zbiorczych list osób z daną niepełnosprawnością. Rozmówcy wpadli więc na pomysł, by nagłośnić „poszukiwania” takich osób, nie tylko za pomocą lokalnych centrów pomocy rodzinie, ośrodków pomocy społecznej, ale i ogłoszeń parafialnych czy za pośrednictwem mediów.

Gdzie składać wnioski o protezę?

Każdy mieszkaniec powiatu gostyńskiego po amputacji kończyny dolnej, który zgłosi się do PCPR będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie na nową protezę, nie tylko poprawiającą standard życia, ale i zabezpieczoną planem gwarancyjnym.

- Jesteśmy na etapie przyjmowania wniosków o dofinansowania do protez z programu „Aktywny Samorząd”- wyjaśnia Mirosław Sobkowiak, dyrektor dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu – Ostateczny termin mija 31 sierpnia, a same procedury trwają kilka tygodni.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na ul. Wrocławskiej 8 [piętro 1] lub pod numerem telefonu 65 572 75 28.

Co z osobami spoza wybranej grupy?

Jak dofinansowanie wygląda w przypadku osób, które nie skończyły jeszcze 18 roku życia, lub są już powyżej górnego pułapu wieku? Czy też mają szansę na nową protezę?

- Nie zostawimy ich samych sobie – zapewnia M. Sobkowiak. - Ta grupa będzie miała możliwość złożenia wniosku po 1 stycznia 2023 r. w ramach programu PEFRON-owskiego „Likwidacja barier w komunikacji” i także ma prawo do wymiany protezy na te proponowaną przez poznańską firmę.

Dyrektor zapewnia, że wcześniej zaoszczędzone środki będą w całości przeznaczone na pomoc tymże osobom. Właśnie takim „przypadkiem” jest wspomniana na wstępie 17-latka z Pogorzeli, która nie miałaby szans na objęcie głównym programem protezowania.

Skąd brać informacje o protezie i programie?

Oczywiście, część osób czy członków ich rodzin obawia się, czy ten plan wypali. Bez obaw, to nie jest inicjatywa prywatna, podyktowana jedynie chęcią zysku a rzetelny, wspólny program innowacyjnych inżynierów i powiatowych organizacji.

- Każdy, kto ma pytania o szczegóły programu ale i o samaą protezę, może kontaktować się z nami pod poznańskim numerem telefonu 61 111 00 69, gdzie nasz kolega inż. Sebastian But udzieli dokładnych informacji –  zapewnia Adam Gramala, współwłaściciel ENforce i pomysłodawca akcji.

O samej firmie i innowacyjnej protezie można poczytać na ich stronie internetowej pod TYM linkiem.

A jeśli ktoś nie zdąży w tym roku z wnioskiem?

W nagłaśnianiu akcji działają przede wszystkim ośrodki pomocy społecznej, bo mają rozeznanie u siebie w środowisku, w gminach, kto taką protezę potrzebuje. Pomocne są także ogłoszenia parafialne. Zarówno firmie, jak i pracownikom PCPR-u zależy, by informacja dotarła do jak największej grupy osób. Ograniczeniem jest tylko czas, ostateczna data składania wniosków na ten rok mija z końcem sierpnia.

- To nie jest jednorazowy zryw, nie ma więc obaw, że ktoś, kto nie usłyszał o nowym programie straci szanse na dofinansowanie. Zapewniono mnie, że na kolejny rok również będą przyjmowane wnioski – dodaje uzdolniony inżynier - Mamy również nadzieje, że gdy już pojawią się na mieście osoby z naszymi protezami, inni – bardziej sceptyczni- też się zgłoszą. jednak w ich interesie jest jak najszybsze zgłoszenie zapotrzebowania.

W dzisiejszych niepewnych czasach taka szansa to jak wygrana w totka, poinformujcie swoich krewnych, znajomych, sąsiadów, że mogą otrzymać nową protezę całkowicie za darmo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy