Reklama

Nie mamy Mistrza Interpunkcji? Podsumowanie XIX Powiatowego Konkursu Języka Polskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie Dziecko

Nie mamy Mistrza Interpunkcji? Podsumowanie XIX Powiatowego Konkursu Języka Polskiego  - Zdjęcie główne

Gostyń. Laureatki XIX Powiatowego Konkursu Języka Polskiego | foto Stowarzyszenie Dziecko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy wyniki XIX Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych, który podsumowano w połowie maja.

W pierwszym etapie odbywały się eliminacje szkolne. W drugim najlepsi reprezentanci poszczególnych szkół spotkali się w bezpośrednich zmaganiach.  Finał XIX Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych odbył się 6 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Zmagania docelowo mają wyłaniać uczniów uzdolnionych literacko,charakteryzujących się dużą wiedzą i umiejętnościami polonistycznymi. Konkurs j. polskiego ma również umożliwić spotkanie dzieciom o zainteresowaniach humanistycznych, by rozwijały swoje zainteresowania. Wśród uczestników, jak mówi regulamin konkursu, miele widziani byli uczniowie oczytani, posiadający bogate słownictwo, poprawnie wypowiadający się i piszący. Patronat nad konkursem objęli: wielkopolski kurator oświaty, starosta Gostyński i burmistrz Gostynia. 

W sumie szkoły podstawowe z terenu powiatu zgłosiły 24 uczestników, laureatów eliminacji szkolnych. 

Zmagania na szczeblu powiatowym składały się z dwóch części: wypracowania i testu z nauki o języku. Uczestnicy dostali 60 minut na napisanie wypracowania. Z kolei druga część - test językowy - rozpoczęła się po przerwie i trwała 40 minut. W tym czasie uczniowie rozwiązywali test z nauki o języku, sprawdzający wiedzę o związkach frazeologicznych oraz umiejętności z obszaru poprawności językowej. Nad przebiegiem konkursu czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora szkoły Podstawowej nr 2 w składzie: Ewa Sobkowiak – przewodnicząca, nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Beata Kawczyńska-Konury – nauczyciel języka polskiego w SP nr 2 w Gostyniu; Monika Zaremba – nauczyciel języka polskiego w SP w Kunowie; Danuta Szal – nauczyciel języka polskiego w SP w Krobi.

Podsumowanie konkursu miało miejsce 13 maja, w piątek w SP nr 2 w Gostyniu. Prócz uczestników i ich opiekunów oraz członków jury uczestniczyli w nim reprezentanci organizatorów. Spotkanie podsumowujące ozdobiły prezentacje muzyczne i literackie, przygotowane przez uczniów SP nr 2 w Gostyniu, związane z epoką romantyzmu. Tym samym przypomniano, że 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Przedstawicielki komisji konkursowej ogłosiły wyniki, po czym zwycięzcom wręczono zaświadczenia uczestnictwa w konkursie, nagrody książkowe

i pamiątkowe dyplomy. Jak się okazało w tym roku nie przyznano tytułu Mistrza Interpunkcji.

Donata Dolatowska, wicedyrektor SP nr w Gostyniu, pogratulowała wszystkim laureatom dotarcia do powiatowego finału, a polonistom wyjątkowego zaangażowania w przygotowanie uczniów. Przedstawiciel Stowarzyszenia „Dziecko” Mirosław Sobkowiak podkreślił wagę nauczania języka polskiego w budowaniu i pielęgnowaniu tożsamości narodowej wśród młodych ludzi. Docenił też wybór tekstów romantycznych, pokazujący, że weszły one na stałe do świadomości Polaków i są np. tekstami współczesnych przebojów muzycznych.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, a współorganizatorem - Stowarzyszenie „DZIECKO”. 

Jak świętowano 20. urodziny ZSS w Brzeziu? ZOBACZ GALERIĘ I FILM

Co wymyślili uczniowie w ZSP w Zimnowodzie? O bombowym pomyśle - TU

Laureatami konkursu powiatowego zostali:

  • I miejsce: Wiktoria Staśkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu
  • II miejsce: Julia Klimczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu
  • III miejsce: Zofia Krawiec ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu
Tytuł Mistrza Frazeologii zdobyła Nina Michalewicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Tytuł Mistrza Ortografii przyznano Witoldowi Merdzie ze Szkoły Podstawowej w Krobi. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy