Czy grozi nam wyludnienie?
Proces depopulacji rzeczywiści pogarsza strukturę demograficzną. Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, więc tym samym lokalne społeczności się starzeją. Taki region przestaje być atrakcyjny dla przedsiębiorców, bo ciężko w nim o chętnych do pracy. Jednocześnie popyt na produkowane towary i oferowane usługi jest niski, bo starszych ludzi albo nie stać albo nie mają potrzeby kupowania nowych rzeczy czy korzystania z „uroków” życia typu fryzjer, kino, kawiarnia.
W powiecie ubywa mieszkańców
Aż w 6 na 7 gmin powiatu gostyńskiego ludności ubyło. Największy spadek odnotowano w gminie Pogorzela, gdzie na przełomie lat 2001-20021 (stan na 1 stycznia) liczba mieszkańców zmalała o 385 czyli o 7, 28%. Natomiast w samym mieście Pogorzela w tym samym czasie ubyło 9 osób. W innych gminach tendencja jest również spadkowa, kolejno w Borku Wlkp. (-4.75%), Poniecu (-3,04%), Pępowie (- 1,41%), Gostyniu (-1, 41 %) czy Krobi (-0,67%).Co jest powodem takich spadków? Czy jest to tylko związane z niżem demograficznym, wymieraniem najstarszego pokolenia (z wyżu demograficznego po wojnie). Czy to pokłosie pandemii Covid -19? Czy to długofalowy skutek potężnej fali emigracji z kraju po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Czy też przyczyny są ekonomiczne i w związku z tym władze samorządowe powinny budować sprawną infrastrukturę usług publicznych i społecznych? A skoro to robią, czy to wystarczy by zatrzymać mieszkańców?
Piaski - na czym polega fenomen?
Nie sposób przeoczyć faktu, że jedynie Piaski, zarówno gmina, jak i sama wieś od ponad 20 lat mają stały wzrost liczby mieszkańców. Na przełomie lat 2001- 2021 ludność gminy wzrosła o 431 osób a to procentowo aż 5,45 % na plusie. Podobnie w samej wsi, ma ona o 286 mieszkańców więcej niż w roku 2001.Co takiego jest atrakcyjnego w niewielkich Piaskach, że mieszkańców nie ubywa, a wręcz jest ich sukcesywnie, z roku na rok więcej? Mają wprawdzie kilka przedszkoli, 3 szkoły podstawowe (Piaski, Bodzewo, Szelejewo) i 1 średnią - Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu. Jest kilka większych zakładów pracy typu nagradzany Mondi czy Kaczmarek. Wydawałoby się więc, że ta gmina wiejska ani nie jest lepsza ani gorsza od innych w naszym powiecie. Ma swój urok, ma lasy na Talarach - raj dla grzybiarzy, rowerzystów i spacerowiczów. Ale i dusi się od smogu w okresie grzewczym - zwłaszcza centrum samych Piasków. Prężnie działający Gminny Ośrodek Kultury, kilka parafii. Jest dobrze skomunikowana z Gostyniem, na drodze dojazdowej do Poznania czy Jarocina. To tu będzie przebiegała kolejna obwodnica. Czy to wystarczyło, by ludzie chętnie kupowali kolejne działki na jej terenie czy przenosili tu swoje firmy?
- My to widzimy już od dobrych paru lat, że jesteśmy gminą rozwojową - mówi Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski od 2014 r - Swego czasu wydzieliliśmy teren na osiedlu w Drzęczewie i powstało osiedle domków jednorodzinnych. Ludzie sprowadzili się w większości z zewnątrz. Nam jako gminie powoli się kończą działki komunalne, ale jest bardzo dużo działek w obrocie prywatnym, rolnicy na słabszych ziemiach wydzielają działki budowlane.
Rozbudowuje się mocno kilka wsi: Podrzecze, Grabonóg czy Talary- dużo ludzi kupuje działki, budują się. Także lokalna szkoła rolnicza w Grabonogu jest wzorcowa, rozwija się.
- Na strefie gospodarczej mamy dużo zakładów pracy. Jest firma Mondi- Simet, Simpax i Fearbox, powstają kolejne - wylicza włodarz Piasków. - I ich właściciele też budują się w naszej gminie. Rozwija się budownictwo mieszkaniowe, co tydzień podpisuję kilka nowych decyzji o warunkach zabudowy. Bliskość Gostynia nie jest bez znaczenia. Ludzie pracują tam ale mieszkają u nas.
Mniej nie znaczy gorzej
Co chwilę słyszymy o kolejnych inwestycjach na terenie całego powiatu, otwieranych drogach, uzyskanych dotacjach, imprezach sportowych i kulturalnych, oddolnych inicjatywach samych mieszkańców, jak zbiórki na rzecz chorych dzieci czy sprzątanie lasów.Może i jest ich mniej, ale dbają o swoje małe ojczyzny każdego dnia. Czy będzie ich więcej? Czy coraz mniej? Zobaczymy za kolejne 20 lat, gdy dzisiejsze „pandemiczne” pokolenie wejdzie w okres dorosłości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.