Reklama

Ścieżka rowerowa do Gostynia? Nareszcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Ścieżka rowerowa do Gostynia? Nareszcie - Zdjęcie główne

ę ścieżkę znają wszyscy... i wielu narzeka na jej stan | foto Google Street View

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O porządnej ścieżce rowerowej z Piasków do Gostynia wielu z nas marzyło od dawna. Na jej brak narzekali nie tylko mieszkańcy obu miejscowości, ale i amatorzy dwóch kółek z powiatu gostyńskiego. W końcu są konkrety, ścieżka powstanie... ale nie w miejsce leśnego traktu.

O ile o remoncie, przebudowie czy budowie dróg w naszym powiecie słyszymy bardzo często, to nadal brakuje ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Postulaty mieszkańców czy rowerzystów to jedno, a realia i możliwości poszczególnych gmin - drugie. Większość takich pasów ruchu dla rowerów potrzebna jest w sąsiedztwie dróg powiatowych, wojewódzkich czy krajowych a nie stricte gminnych. I ich powstanie lub finansowanie nie leży w gestii danej gminy. Doskonale widać to na przykładzie rowerowego połączenia Gostynia z Piaskami. Część ścieżki od ul. Jana Pawła II istnieje już od dłuższego czasu, niedawno nawet była poprawiana jej nawierzchnia - kostka brukowa. Jednak od granicy z lasem ścieżka rowerowa to nadal - malownicza wprawdzie -  ale nierówna i często zabłocona dróżka w lesie, w dodatku nieoświetlona. Jednak już wkrótce to się zmieni, i to tylko na lepsze.

 

Oficjalne pismo już poszło

- Ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia, asfaltowa, oświetlona z Piasków do Gostynia będzie zrobiona - zapewnił Wiesław Glapka, wójt Piasków. - Jesteśmy już po rozmowach z GDDKiA i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych – zadeklarował.

Jak ustaliliśmy, dwa tygodnie temu starosta Robert Marcinkowski gościł dyrektora GDDKiA z Poznania i między innymi poruszyli temat ścieżki dla roweró pomiędzy Gostyniem a Piaskami.

- W poniedziałek 4 października wystosowaliśmy wspólne pismo starosty i burmistrza Gostynia oraz moje w tym temacie do terenowego oddziału GDDKiA w Poznaniu – potwierdził wójt gminy Piaski. - Zwróciliśmy się z wnioskiem, aby dyrekcja przejęła od Lasów Państwowych pas wzdłuż drogi krajowej nr 12 na odcinku między Piaskami a Gostyniem – dodał. 

Według włodarza Piasków, jest to tylko formalność. Już wcześniej Lasy Państwowe zadeklarowały, że są gotowe przekazać wąski pas zielni na potrzeby tej inwestycji.

- Gdy to przejęcie dojdzie do skutku, będziemy później ustalać projekt, wszystkie szczegóły, wykonawstwo czy finansowanie - wyjaśnił włodarz Piasków, W. Glapka.

Kwestia dotacji ze środków unijnych jest otwarta, na tę chwilę faktem jest deklaracja wszystkich 3 samorządów (gmin Piaski i Gostyń oraz powiatu) o współfinansowaniu przedsięwzięcia.

 

Zupełnie nowa lokalizacja

Ścieżka będzie usytuowana wzdłuż drogi, jednak po drugiej stronie rowu melioracyjnego, od strony lasu, tak jak ta naturalna, dotychczasowa. Istniejąca w lesie ścieżka jest wąska, kręta i niwelowanie wysokości na pofałdowanym terenie było by z pewnością bardziej skomplikowane i kosztowne niż na terenie względnie płaskim, w miejsce pierwszego pasa drzew. Sam projekt będzie musiał tak czy inaczej uwzględnić wycinkę kilkunastu drzew i wypoziomowanie  powierzchni. Wstępnie zakładana jest nawierzchnia asfaltowa, bitumiczna, bo taka od dłuższego czasu uznawana jest za bezpieczniejszą i bardziej komfortową dla rowerzystów.

- Inne ścieżki na terenie gminy sukcesywnie powstają, chociażby na odcinku z Bodzewa do Bodzewka, ale jesteśmy ograniczeni budżetem, jak każdy – skwitował wójt Glapka. - To wszystko kwestia czasu i środków - dodał na koniec. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy