Reklama

Ile kilometrów tras dla rowerzystów mamy w powiecie gostyńskim?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. ŻG

Ile kilometrów tras dla rowerzystów mamy w powiecie gostyńskim? - Zdjęcie główne

Ścieżka rowerowa Gostyń - Grabonóg | foto arch. ŻG

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sezon rowerowy w pełni. Wszędzie widać osoby poruszające się dwoma kółkami - oczywiście tym niemechanicznymi. Część dojeżdża w ten sposób do pracy, ale większość z nas korzysta z roweru jako formy rekreacji. Żeby zbudować formę, zgubić zbędne kilogramy czy zwyczajnie wyjechać na piknik. Gdzie pojeździmy rowerem na terenie powiatu gostyńskiego i ile mamy kilometrów ścieżek rowerowych?

Reklama

W aplikacji Traseo jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w naszym regionie jest Biskupiański Szlak Turystyczny, która obejmuje 68 km szlaków zlokalizowanych w całości na terenie gminy Krobia (Domachowo-Krobia-Chwałkowo-Rogowo-Gogolewo-Niepart).

Najprzyjemniejszy fragment prowadzi z Rogowa przez Niepart do Gogolewa. Na trasie wiele zabytków architektury, wśród których wyróżniają się romański kościół św. Idziego w Krobi, drewniany kościół pw. Michała Archanioła w Domachowie, pałac w Gogolewie oraz drewniana kaplica cmentarna w Nieparcie. Dojazd do pałacu w Gogolewie (własność stadniny koni w Pępowie) od strony szosy niemożliwy. Przy większości obiektów tabliczki z opisem. Przed Domachowem zatarte fragmenty szlaków rowerowych - czytamy w opisie na stronie aplikacji.

Z kolei portal noclegowo.pl, informuje o 72 trasach rowerowych na terenie gminy Gostyń, a ich przeciętna długość to 53 km. Najpopularniejsze to: Gostyń-Krzywiń-Świerczyna-Krzemieniewo oraz Gostyń-Zalew Jeżewo-Gostyń. Z kolei o jedną trasa mniej ma mieć gmina Poniec, o przeciętnej długości 44 km. Cały czas jednak mówimy o trasach rowerowych, nie o ścieżkach, bo tych jest na terenie powiatu gostyńskiego nadal jest jak na lekarstwo.

Ścieżki rowerowe w powiecie gostyńskim. Ile kilometrów tras?

Na ziemi gostyńskiej mamy prawie 46 kilometrów ścieżek: Gostyń (14,9 km), Krobia (10,5 km), Piaski (9,8 km), Pępowo (6,79 km), Pogorzela (1,25 km), Poniec (2,85 km) i Borek Wlkp. (200 m). Z tego, 19,6 km tras jest zarządzie Powiatu Gostyńskiego. 

W naszym regionie w większości przypadków sieć ścieżek pieszo-rowerowych jest porozrywana. Na palcach jednej ręki można policzyć miejsca, w których ciągi te stanowią jedną całość i pozwalają dotrzeć z jednej miejscowości do drugiej. Najdłuższy taki odcinek łączący kilka miejscowości to Krobia-Pudliszki-Karzec o długości prawie ponad 4,7 km powstały w ostatnich kilku latach. Częściowo brukowana, częściowo asfaltowa ścieżka pozwala bezpiecznie wyjechać z Krobi i dojechać do Karca. Żeby jednak dotrzeć do Ponieca dalsze 3,5 km musimy pokonać ruchliwą drogą powiatową i w ewentualnie wjechać w Dzięczynie na chodnik. W pewnym stopniu sytuację ma poprawić budowany właśnie ciąg pieszo-rowerowy w ostatniej ze wspomnianych miejscowości o dł. 420 m - kończący się na ostatnich zabudowaniach. Kilkaset metrów do samego Ponieca znów wymaga poruszania się po powiatówce.

Drugi tak długi ciąg pieszo-rowerowy prowadzi z Gostynia do Kunowa: ul. Poznańską oraz później częścią asfaltową przy drodze wojewódzkiej nr 434. Również w tym przypadku nie dotrzemy do miejsca docelowego w pełni bezpiecznie. Ścieżka kończy się kilkadziesiąt metrów przed Kunowem przed mostem. Być może w niedługim czasie zostanie pociągnięta „do bram” podgostynskiej” miejscowości.

W sumie najbezpieczniej dojedziemy z Gostynia do Piasków i na odwrót. Częściowo dzięki zabiegom miejscowych władz, ale lwia część zasług przypada... naturze i Lasom Państwowym. Gmina Piaski administruje 600 m ciągu pieszo-rowerowego z kostki brukowej przy drodze krajowej nr 12 (przy ogrodach klasztornych). Pozostałe 2,2 km to ścieżka leśna, którą opiekuje się Nadleśnictwo Piaski. Niewykluczone, że ten stan rzeczy zmieni się wraz z planowaną budową obwodnicy drogi nr 434. 

Jak wygląda sieć ścieżek rowerowych w powiecie gostyńskim? Zobacz na mapie (kliknij aby powiększyć)

Ścieżki rowerowe w powiecie gostyńskim. Gdzie będą budowane?

W tym i kolejnym roku samorządy planują budowę tras dla rowerzystów. Najwięcej w tym zakresie zaplanowano w gminie Krobia - budowę prawie 4 km tras. 

Gmina Gostyń
- Gostyń - Kunowo, wraz z obiektem mostowym na kanale Obry - 230 m
- wzdłuż drogi łączącej ul. Leszczyńską z ul. Górną - 1,8 km 

Gmina Krobia 
- Krobia - Żychlewo - 1,12 km
- Krobia - Kuczyna - 1,1 km
- przy planowanym łączniku Kobylińska - Polna - 900 m
- przy ulicy Mickiewicza w Krobi (od ronda do Chumiętek) - 600 m

Gmina Piaski 
- Bodzewo - Bodzewko Drugie - 1,4 km 
- Gostyń - Piaski - 1,6 km (utwardzenie nawierzchni przebiegającej przez teren lasu)

Gmina Pępowo 
- dokończenie ścieżki rowerowej Pępowo-Siedlec
- modernizacja ścieżki prowadzącej na Cegielnię - na odcinku wzdłuż ul. Kobylińskiej (strefa gospodarcza) położenie dywanika asfaltowego

Gmina Pogorzela 
- kontynuacja ścieżki Pogorzela- Elżbetków - 1,6 km

Gmina Poniec 
- projektowana ścieżka pieszo-rowerowa wraz z przebudową drogi Poniec - Dzięczyna do granicy z gminą Poniec 

Gmina Borek Wlkp. 
W ciągu najbliższych dwóch lat nie są planowane inwestycje w tym zakresie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy