Reklama

Bezpieczny pieszy - październikowa akcja policji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Bezpieczny pieszy -  październikowa akcja policji  - Zdjęcie główne

Mrok zapada coraz wcześniej... | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku października policja rozpoczęła akcję informacyjno - edukacyjną skierowaną do pieszych „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Niektórzy rowerzyści również powinni pomyśleć o prawidłowym oznakowaniu.

Jesienią i zimą dzień jest krótszy, szybciej zapada mrok a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Piesi na drogach stają się słabo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego nawet rano czy popołudniu. Na nieoświetlonej drodze pieszy, który ma na sobie ubrania w ciemnych kolorach jest prawie niewidoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na zauważenie go, a tym samym wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Dajmy szansę pieszym ale i... kierowcom

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów

Wielu z nas zdarzyło się, że mijaliśmy pieszego dosłownie o"o włos", bo szedł jezdnią w totalnych ciemnościach, czasem po niewłaściwej stronie szosy. Błędne przekonanie takiego pieszego, że skoro on widzi nadjeżdżające auto to kierowca także go widzi czasami kończy się tragicznie, przeważnie dla tego nieoznakowanego uczestnika drogi. Nie ma on pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy innych elementów ochronnych. Podobnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy taki pieszy przekracza jezdnię w mieście, na pasach czy w miejscu niedozwolonym. Mnogość świateł samochodowych, odbicia tychże w mokrej jezdni i gra półcieni sprawiają czasem, że pieszy wkraczający na jezdnię jest po prostu "niewidzialny" dla jadącego kierowcy.

Bycie bezpiecznym to bycie widocznym!

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

- Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu - przypomina aspirant sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. 

 

 

Proste zasady,  nie ma wyjątków

Wielu kierowców z utęsknieniem czeka na zaostrzenie przepisów o nakazie noszenia pełnowymiarowych kamizelek odblaskowych przez wszystkich pieszych poza terenem zabudowanym. Nie zaszkodziło by bezpieczeństwu na drogach rozszerzenie tego przepisu na rowerzystów czy właścicieli motorów. Koszt takiej kamizelki jest niewielki, zdarza się też, że policjanci rozdają takie elementy na lokalnych imprezach, np na powiatowych dożynkach czy innym festynie.

Tymczasem ustawodawca nie określa, jak mają wyglądać wymagane elementy odblaskowe. Wśród dostępnych na rynku samozaciskowych opasek lub zawieszek, kamizelek lub drobnych odblaskowych elementów stroju pieszy może wybrać te, w których zarówno będzie czuł się dobrze i które znacząco poprawią jego widoczność. Dzieci w wieku szkolnym powinny obowiązkowo nosić tornistry czy plecaki z elementami odblaskowymi. podobnie ich odzież czy buty z wszytymi "odblaskami" mogą niejednokrotnie uchronić je przed potrąceniem. Pamietajmy o tym.

Policja opracowała kilka podstawowych zasad bezpiecznego pieszego:

  1. Noś odblaski – nie gadżety! Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 
  2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj! Sprawdż czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.
  3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem! Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.
  4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo! Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych. Zwłaszcza małoletni!!!
  5. Myśl i żyj! Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.
  6. Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi. Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię. 
Niestety, wielu pieszych  po niedawnej nowelizacji przepisów wchodzi na drogę bez nawet pobieżnego spojrzenia na jezdnię, czy nie zbliża się jakieś auto. Skoro ma pierszeństwo, to jest nieśmiertelny? Niekoniecznie.

Podobnie ma się rzecz z rowerzystami czy użytkownikami hulajnog, którzy notorycznie przejeżdżaja po zebrach swoimi jednośladami bez chwili wahania.

Dodajmy do tego mrok czy ciemności- i tylko od refleksu kierowcy, stanu hamulców jego auta i warunków atmosferycznych zależy, jak się skończy takie spotkanie z ponad tonowym pojazdem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy